Sponzorováno

Květák bojuje proti rakovině i za zdravé klouby 4.92/5 (13)

Květák bojuje proti rakovině i za zdravé kloubyKvěták zatím naštěstí nevymizel z našich jídelníčků. A je to moc dobře! Tato nenápadná zelenina nabízí takové široké množství zdravotních benefitů, že bychom jeho absenci mohli jen litovat. Květák podle nejnovějších studií lidskému organismu poskytuje značnou ochranu proti srdečním onemocněním, rakovině, cukrovce a také revmatické artritidě, takže neváhejte a uvařte si jej ještě dnes.

Květák je bojovník proti rakovině

Normální lidské buňky obsahují gen nazývaný p53. Jeho úkolem je potlačovat růst nádorových onemocnění. Pokud však dojde k mutaci tohoto genu, celý proces se otočí a tento gen umožní dělení zhoubné buňky, což vede ke vzniku rakoviny. Studie provedená pod vedením profesora farmakologie a rakovinové biologie Wanga z univerzity Duke, poukazuje na účinek látek nazývaných isothiocyanáty. Účinné sloučeniny obsažené v květáku vážou zmutované bílkoviny a odstraní je z buňky, díky čemuž umožňují genu p53 pokračovat v blokování vzniku nádoru.

Výzkum, kterému se věnovala doktorka Tangová z Roswellovho institutu rakoviny říká, že fytochemikálie nacházející se v květáku vykazují silné antioxidační a protizánětlivé vlastnosti, což z nich dělá ideálních bojovníky proti této zákeřné nemoci. Třída fytochemikálií známých jako glukosinoláty také v lidském těle metabolizuje na výše zmíněné isothiocyanáty, jejichž účinky již znáte.

Jedna porce květáku denně prý může snížit riziko rakoviny plic až o 61 procent, jak tvrdí doktorka Feskanichová z Chaningovi laboratoře v jednom ze svých článků. Další výzkum tvrdí, že pokud zařadíme tuto zeleninu do našeho jídelníčku alespoň jednou za týden, zmenšíme své šance na vývin této choroby o 27 procent.

Podpoří i vaše srdce

Vědci na Havajské univerzitě v Manoa studovali vliv sloučeniny indoltrikrabinol, která je v bohatém množství obsažena právě v květáku. Účinky této látky na lidskou játra způsobily 53 procentní pokles tvorby špatného cholesterolu v buňkách. Sloučenina také zlepšuje funkci krevních destiček, jelikož výrazně snižuje jejich lepkavost, která může napomoci tvorbě krevních sraženin, a tedy zapříčinit srdeční infarkt.

Květák dává stop cukrovce

Existují vědecké důkazy poukazující na fakt, že potraviny bohaté na vitamin C, mezi které patří i květák, pomáhají redukovat chronický zánět. Ten je podle nejnovějších studií Stevena Shoelsona z Joslinovho centra pro diabetes příčinou tvorby cukrovky druhého typu. Květák tedy snižuje i riziko vzniku tohoto onemocnění. Angličtí výzkumníci dokonce našli silnou propojenost mezi množstvím vitamínu C v krvi a pravděpodobností vzniku diabetu. Vyšší obsah této látky zredukoval risk o pozoruhodných 62 procent u mužů a žen ve věku od 40 do 75 let. Je třeba si však uvědomit, že vitamin C se při tepelné úpravě ničí, proto je vhodné květák konzumovat i čerstvý. V České republice sice nejde o běžný způsob konzumace v jiných zemích se však bez problémů přidává například do salátu.

Sponzorováno

Pomůže i kloubům

Pravidelná konzumace květáku může rovněž snížit riziko vzniku revmatoidní artritidy, která poškozuje klouby. Podle studie doktora Cerhana zveřejněné v Americkém žurnále Epidemiologie, se více než tři porce této chutné zeleniny za měsíc spojují s 17 procentním snížením revmatoidní artritidy.

Kolik vitamínů květák obsahuje v jednom hrnečku?

Živiny (v hrnčeku surové zeleniny)

Množství

ODD (v %)

Vitamín C

46.4 mg

77%

Vitamín K

16.0 mcg

20%

Kyselina listová

57.0 mcg

14%

Vitamín B6

0.2 mg

11%

Vláknina

2.5 g

10%

Draslík

303.0 mg

9%

Mangan

0.2 mg

8%

Vitamín B5

0.7 mg

7%

TIP: Zkuste si dát květákový salát

VIDEO: Zdravý recept z květáku

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Dara Slánská (více o nás)

   

  Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Bez komentáře u článku “Květák bojuje proti rakovině i za zdravé klouby”

  1. […] ale i zelí, květák a brokolice, jsou zeleninou, která obsahuje minimum energie, za to jsou plné vitaminů, […]

  2. […] kombinaci s květákem je prospěšná při prevenci rakoviny prostaty a může zastavit růst takového již […]

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva