Kimchi (Kimči) a zdraví – zdravé korejské národní jídlo 4.91/5 (58)

Sponzorováno

kimchi-zdraviKe zdraví prospěšným účinkům Kimchi patří zejména pozitivní účinky na srdce (celý kardiovaskulární systém) a na trávicí systém. Množství antioxidantů v kimchi se projevuje v boji proti rakovině, cukrovce, obezitě, atopické dermatitidě i žaludečním vředům. Flavonoidy a probiotika, na které je kimchi bohaté, pomáhají v boji proti stárnutí, pomáhají udržet správnou hladinu cholesterolu a posilují imunitní systém.

Co je vlastně to Kimchi?

Kimchi (nebo někdy také nazývané kimchee) je tradiční fermentovaná korejská pochoutka, která je vyrobena ze zeleniny a koření. Je to národní pokrm z Koreji a je staré jako Korea sama.

Pojem „kimchi“ byl odvozen od korejského slova „shimchae“, což znamená „nasolená zelenina“. Zpočátku kimchi nebylo nic víc než jen solená zelenina. Postupně přidáním koření a příchutí se kolem 18. století stalo Kimchi tím, čím je dnes (také se přidala červená pálivá papriky jako hlavní složka).

Zajímavost o Kimchi

Kimchi si také vezli sebou do vesmíru astronauti na vesmírné lodi. Byl proveden mnoha miliónový výzkum, který trval několik let a byl zaměřen na vývoj Kimichi, které zůstane neškodné a bez bakterií i po působení kosmického záření. Tato verze Kimchi se označuje jako „space Kimchi“.

Nutriční hodnoty kimchi

Kimchi je nízkokalorické, s vysokým obsahem vlákniny a živin. je často podáváno jako příloha. Je zásobárnou řady vitaminů, jako je vitamin A, vitamin B1, vitamin B2 a vitamin C. Kimchi je také bohaté na esenciální aminokyseliny a minerální látky, jako je železo, vápník, selen. Kimchi má v sobě impozantní množství silných antioxidantů a má i výhody probiotik ve formě Lactobacillus bakterií. Obsahuje řadu zdravých látek včetně kapsaicinu, chlorofyl, karotenoidy, flavonoidy a isothiokyanáty s nízkým obsahem tuku a cukru.

Kimchi a zdravotní benefity

Kimchi má opravdu delikátní chuť. A jako bonus navíc – má spoustu zdravotních výhod. To potvrzuje ostatně i množství výzkumů. Zde je soupis několika zdravotních benefitů, které Kimchi nabízí:

1. Trávení a trávící systém

Kimchi je opravdu vynikající jídlo na podporu trávení. Je perfektním zdrojem probiotik. Proces fermentace kimchi nejen zvyšuje chuť, ale také vytváří zdravé bakterie Lactobacillus, které v těle udržují zdravý stav střevní mikroflóry. Kimchi je vyrobeno ze zelí, které je již dobře známé pro své detoxikační kvality a pomáhá tělu zbavit se odpadů a toxinů. Pomáhá při čištění střev a stimuluje lepší vstřebávání živin v těle. Obsah vlákniny přítomný v kimchi také pomáhá při stabilizaci střevních pohybů a zabraňuje zácpě.

2. Cholesterol

Pravidelná konzumace kimchi má příznivý vliv na hladinu cholesterolu. Česnek, který se používá k přípravě kimchi, je bohatý na selen a allicin. Allicin je významný prvek, který pomáhá při snižování hladiny cholesterolu v krvi. Snižuje tak riziko vzniku srdečních poruch, jako jsou mrtvice a infarkt. Selen má rovněž ochranný vliv na stěny tepen tím, že zabraňuje hromadění plaku a snižuje nebezpečí poruch, jako je ateroskleróza. Studie prokázaly, že fermentované kimchi pomáhá při snižování celkového cholesterolu a LDL (špatného) cholesterolu.

Sponzorováno

3. Antioxidanty

Kimči je bohaté na silné antioxidanty. Tyto antioxidanty spolu s fenoly a flavonoidy vyvíjí ochranný účinek proti oxidačnímu poškození a chrání tělo před škodlivými účinky volných kyslíkových radikálů.

4. Atopická dermatitida

Přítomnost Lactobacillus bakterií v kimchi rozšiřuje léčebné účinky na různá kožní onemocnění, jako je atopická dermatitida, která je charakterizována zvýšenými hladinami IgE a kožními problémy, jako je otok a krvácení. Studie provedená v tomto ohledu ukazuje, že zdravé bakterie přítomné v fermentované kimchi působí supresivními účinky na dermatitidu a také pomáhá při snižování zánětu.

5. Bojuje proti obezitě

Jak již bylo uvedeno, kimchi je zdrojem zdravých Lactobacillus bakterií, které tělo využívá pro zdravé fungování. Tato dobrá bakterie také pomáhá při hubnutí tím, že řídí chuť k jídlu a snižuje hladinu cukru v krvi. Obsah vlákniny přítomný v kimchi udržuje tělo bez pocitu hladu delší dobu, tím vám znemožňuje častější přejídání. Studie provedená na obézních pacientech potvrdila příznivé účinky fermentovaného kimchi na tělo s ohledem na index tělesné hmotnosti.

6. Imunitní systém

Rozmanitost ingrediencí, to je oč tu běží. Zázvor, česnek, paprika, které jsou v kimchi, to všechno jsou super chrániče naší imunity. Pomáhají v boji proti infekcím a jsou cenné při léčbě nachlazení a chřipky.

7. Anti-aging vlastnosti

Dalším cenným přínosem kimchi je jeho anti-aging vlastnost. Tedy chrání proti stárnutí díky přítomnosti antioxidantů a vitamínu C. Studie hodnotící aktivitu anti-agingu kimchi odhalilo, že kimchi pomáhá při procesu stárnutí. Stejná studie také ukázala, slibné výsledky, pokud jde o faktory, jako je snížení oxidačního stresu v buňkách. Prostě a jednoduše s kimchi budete déle mladí a budete stárnout pomaleji.

8. Rakovina

Kimchi je opravdu cennou potravinou, která pomáhá při snižování rizika rozvoje různých druhů rakoviny. Studie provedena na vzorcích kimchi potvrdila její protirakovinné účinky. Zelí obsaženo v kimchi obsahuje zdravé flavonoidy, které, jak známo, inhibují růst rakovinných buněk.

9. Curovka

Kimchi je potravina prospěšná při diabetu. Studie prováděná na cukrovkářích ukázala lepší toleranci glukózy a nižší hladiny glukózy po konzumaci kimchi. Je to tedy perfektní příloha pro diabetiky.

10. Žaludeční vředy

Kimchi vykazuje terapeutické účinky v žaludku u vředové choroby způsobené bakterií Helicobacter pylori.

Kulinářské využití

Kimchi je připravena na užití v mnoha různých variantách. Kimchi je vynikající přílohou nebo i předkrm. Může být také přidána do polévek, dušených pokrmů nebo rýžových pokrmů. Kimchi slouží lahodně dobře i jako zálivka na sendviče, nebo s palačinkami na slano.

TIP: Kimchi je úžasný vyprošťovák. Skvělá příloha k čemukoli asijskému. Pojídáme ho místo chipsů u televize. Je jednoduchý jako facka. A výborný.

Zajímavost: Různé studie prokázaly účinnost kimchi při léčbě ptačí chřipky a mnoho dalších virových onemocnění postihující drůbež.

Jak na přípravu Kimchi?

Kimchi lze připravit mnoha různými způsoby v závislosti na vlastní chuti. Existuje mnoho různých druhů kimchi k dispozici, které jsou vyrobeny s použitím různé zeleniny včetně čínského zelí, pórku, šalotky, ředkviček, okurek, ženšenu, česneku, kajenského pepře, papriky a podobně. Tato zelenina je smíchána s kořením a uchovávána při fermentaci (několik dní leží za příznivých podmínek).

Když jsme u těch zdravých národních jídel, znáte Irský mech?

VIDEO: Příprava Kimchi (anglicky)

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  5 Komentářů u článku “Kimchi (Kimči) a zdraví – zdravé korejské národní jídlo”

  1. Ja napsal:

   Mohlo by vás zajímat:

   V korejských restauracích se miska kimčchi automaticky podává ke každému jídlu zdarma.

  2. Ivana Krsková napsal:

   Velká pochvala a díky za článek o kimchi, které pravidelě vyrábím a konzumuji. Je fajn vědět, jaký poklad mám doma ve sklenicích.

  3. Jarda Karásek napsal:

   Kimchi nakládám asi půl roku. Postupně ho vylepšuji, zkouším různé recepty. Má to jednu nevýhodu, víceméně ho jim sám a z toho důvodu slyším, že zabírám místo v lednici. Všem doporučuji. Naposledy jsem do misky na stůl přidal olivový olej, vyzkoušejte

  4. Lenka napsal:

   Super,vyzkouším

  5. Alice napsal:

   Vyzkoušeno kimchi – http://www.ilovekimchi.cz – naprostá bomba a spokojenost. Trpím histaminovou intolerací, po malých dávkách jsem začala kimchi denně jíst a nemůžu si vynachválit účinky.
   Upřímně přiznám, že chuťově jsme na první dobrou nebyli kámoši, ale postupem času jsem si Kimchi zamilovala.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva