Česnek smrdí i cholesterolu 4.75/5 (8)

Sponzorováno

Česnek smrdí i cholesteroluKdysi česnek opravdu léčil. Dnes vám může i ublížit. Ale i vyplavit tuky z krve! Aktivní látky česneku jsou sirné sloučeniny. „Z nich nejúčinnější je typicky zapáchající alicin,“ konkretizuje internistka MUDr. Eva Smíšková.

„Získáte ho až po rozdrcení nebo po umletí stroužku česneku, tedy když porušíte jeho buněčné stěny,“ radí. Alicin se v těle mění na jiné biologicky aktivní látky s mnohostranným účinkem. Blahodárně ovlivňuje téměř všechno. „Je to vynikající přírodní prostředek na podporu imunity. Zabíjí bakterie, viry, plísně a navíc má nespecifický protizánětlivý účinek. Částečně chrání i před vznikem onkologických onemocnění tím, že blokuje některé enzymy zodpovědné za aktivaci karcinogenů a naopak stimuluje enzymy, které karcinogeny likvidují.“

Česnek je super i při onemocnění dýchacích cest

Sáhnout po něm se vyplatí i při onemocněních dýchacích cest, protože ředí sekret a usnadňuje jeho vykašlávání. Prospěšný je i pro lidi s rizikem kardiovaskulárních onemocnění. Mírně totiž snižuje krevní tlak, zlepšuje elasticitu cévních stěn a čistí je od tukových nánosů.

Sponzorováno

Ne však pro každého

Tak jako každé léčivo, i česnek může potenciálně uškodit. „Opatrní by měli být pacienti s jakýmkoliv zánětem sliznice trávicího traktu, a i ​​ti s onemocněním žlučníku. Tehdy totiž česnek vyvolává tíhu a bolesti v nadbřišku. Stejně obezřetní by měli být i lidé, kteří užívají léky na ředění krve, protože česnek znásobuje jejich účinky.“

MUDr. Smíšková vidí riziko i u těhotných žen, u kterých by nadměrná konzumace česneku mohla vyvolat nežádoucí kontrakce dělohy. Ale zase česnek se nevyplatí ani přeceňovat.

„Je třeba si uvědomit, že náš organismus již není tak čistý, jak byl před staletími. Proto už neumí reagovat na přírodní látky tak citlivě, jak to kdysi popisovali naši předkové. Zdraví lidé se určitě mohou jednou za čas podrobit očistné česnekové kúře. Ale bez konzultace s ošetřujícím lékařem rozhodně nedoporučuji vynechat předepsané léky a všechno svěřit jen do rukou česneku.“

Česnek v lékárnách Výtažky z česneku najdete i v různých doplňcích výživy. Tobolky, tabletky, spreje či dokonce masti a tinktury slibují, že posílí vaši imunitu, zbaví vás zánětů a pomohou při aftech a oparech. Pokud se rozhodnete pro komplexní očistnou česnekovou kúru, poraďte se v lékárně, jak dlouho by měla trvat a jak často ji můžete absolvovat.

Zdravá rada na závěr

Pokud chcete, aby v česneku zůstalo co nejvíce prospěšných látek, při jeho drcení nepoužívejte žádné kovové předměty. Sáhněte raději po dřevěné paličce nebo po keramickém hmoždíři.

Sponzorováno

TIP: Další zdravotní informace o česneku

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

    1 komentář u článku “Česnek smrdí i cholesterolu”

    1. peregrino napsal:

      Česnek je nejlepší! Dávám ho snad do všeho. Jeho lahodná chuť obohatí každé jídlo a zároveň osvěží dech. Ale nejraději ho pojídám samotný a zakusuji citronem. Na své zahraniční cesty si vždy beru placatku z česnekovou vodkou. Při mé poslední návštěvě Rumunska se česnek osvědčil jako nepostradatelný pomocník v boji proti vším a nemrtvím. Jen díky česneku se mi podařilo během mé cesty napříč Sedmihorskem odrazit útok vampýra. Od té doby nedám na česnek dopustit!

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva