Sponzorováno

Seitan neboli maso vegetariánů – jaké má účinky na zdraví? 4.86/5 (22)

I takto Seitan může vypadat. Rozdíl oproti masu moc nepostřehnete, že?

I takto Seitan může vypadat. Rozdíl oproti masu moc nepostřehnete, že?

Seitan je populární veganská náhražka masa. Je vyroben z pšeničného lepku a vody a je často propagován jako vysoce bílkovinná alternativa s nízkým obsahem karbohydrátů. Tedy jako alternativa živočišné bílkoviny.

Existují však určité obavy ohledně možných negativních účinků konzumace výrobku vyrobeného zcela z lepku. Tento článek přezkoumá výhody a nevýhody konzumace seitanu a pomůže vám rozhodnout, zda je pro vás vhodný. seitan samotný pšeničný lepek (důvod, proč celiaci nemohou jíst tento druh jídla)

Co je Seitan?

Seitan (vyslovovaný „sajtan“) je veganská náhražka masa vyrobená výhradně z hydratovaného lepku, což je hlavní bílkovina nacházející se v pšenici. Někdy se také nazývá pšeničný lepek, pšeničné maso nebo pšeničný protein.

Seitan se vyrábí mícháním pšeničné mouky s vodou, aby se vytvořily lepivé kusy lepku. Těsto se pak opláchne, aby se „vypral“ veškerý škrob. Co zůstává, je lepivá hmota čistého lepku, která může být ochucena, vařena a používána ve veganské nebo vegetariánské kuchyni jako náhrada za maso.

Seitan lze zakoupit předem v chladících nebo mrazících boxech v některých obchodech s potravinami. Můžete si ho také vyrobit doma.

Seitan je výživný

Seitan sestává téměř výhradně z pšeničného lepku, ale je to stále výživná potravina, která má vysoký obsah bílkovin a minerálů, zatímco má nízký obsah sacharidů a tuku. Jedna dávka seitanu (vyrobená z cca 30g pšeničného lepku) obsahuje následující živiny:

  • Kalorie: 104
  • Protein: 21 gramů
  • Selen: 16% DDD
  • Železo: 8% DDD
  • Fosfor: 7% DDD
  • Vápník: 4% DDD
  • Měď: 3% DDD

Jak jsme už ve článku uvedli, seitan má extrémně nízký obsah sacharidů, neboť veškerý škrob, který se běžně nachází v pšeničné mouce, se v procesu výroby seitanu vymyje. Jedna porce obsahuje pouze cca 4 gramy sacharidů.

Vzhledem k tomu, že pšeničná zrna jsou téměř bez tuku, obsahuje seitan také velmi málo tuku. Jedna porce obsahuje pouze 0,5 gramu tuku.

Mějte na paměti, že mnoho „seitan výrobků“ zakoupených v obchodě obsahuje další přísady, které zlepšují chuť a strukturu konečného produktu, takže se samozřejmě budou měnit i nutriční profily těchto výrobků.

Seitan je skvělým zdrojem bílkovin

Seitan je vyroben zcela z lepku, hlavní bílkoviny v pšenici, takže je dobrou proteinovou volbou pro vegetariány a vegany. Přesné množství bílkovin v seitanu se mění v závislosti na tom, zda byly během výroby přidány jiné proteiny, jako je sójová nebo jiná mouka.

90g porce „nečistého“ seitanu obvykle obsahují 15 až 21 gramů bílkovin, což je zhruba ekvivalent produktu s živočišnými bílkovinami, jako je kuře nebo hovězí maso. Nicméně, zatímco seitan má vysoký obsah bílkovin, neobsahuje dostatek aminokyseliny lysinu, aby vyhovoval potřebám vašeho těla. A vzhledem k tomu, že obsahuje velmi málo lysinu, esenciální aminokyseliny, kterou musí člověk dostat z potravy, seitan není považován za kompletní protein.

Ale mnoho veganů a vegetariánů snadno vyřeší tento problém tím, že více konzumuje potraviny bohaté na lysin, jako jsou fazole, aby uspokojily své potřeby.

Textura seitan je často označována jako hutná na zkus, takže je mnohem přesvědčivější náhradou masa než tofu nebo tempeh.

Je dobrý pro vegany se sójovými alergiemi

Sója je podle Organizace OSN (info zde) považována za jeden z 8 hlavních potravinových alergenů. Nicméně, mnoho populárních možností veganských bílkovin, jako je tofu nebo tempeh jsou vyrobeny ze sóji.

To může lidem s těmito sójovými citlivostmi nebo alergiemi způsobovat obtížnosti při hledání vhodné potraviny. Seitan je vyroben z pšenice, což je skvělá volba pro lidi, kteří nemohou jíst sóju. I když seitan může být vyroben z pouhého pšeničného lepku a vody, mnoho připravovaných seitanských produktů obsahuje další přísady. Takže na to pozor. Je tedy důležité si přečíst seznam ingrediencí na všech seitan produktech, neboť mnoho z nich je ochuceno sójovou omáčkou, která jim dodává chuť.

Sponzorováno

Je to vysoce zpracované jídlo

Seitan může být výživný, ale stále je jde o vysoce zpracovanou potravinu. Může být pouze vyroben. Ačkoli seitan je technicky zpracovanou potravinou, nemá vysoký obsah kalorií, cukru nebo tuku. Z tohoto důvodu nemusí přispívat k obezitě jako jiné ultra-zpracované potraviny.

Lidé, kteří konzumují stravu bohatou na celé potraviny, včetně ovoce, zeleniny, celých zrn, ořechů, semen a luštěnin, mohou zahrnout seitan do jejich jídelníčku absolutně bez obav. Ti, kteří již konzumují velké množství zpracovaných potravin, však mohou zvážit, zda seitan bude dobrým doplňkem stravy.

Někteří lidé by se měli Seitanu vyvarovat

Vzhledem k tomu, že seitan je vyroben z pšeničné mouky, je třeba, aby se mu vyhnuli ti, kteří nemohou jíst pšenici ani lepek. Patří sem lidé s alergiemi, citlivostí nebo nesnášenlivostí na pšenici nebo lepek a zvláště u těch s celiakií, což je závažné autoimunitní onemocnění, které je vyvoláváno právě lepkem.

Vzhledem k tomu, že seitan je v podstatě prostý pšeničný lepek a voda, konzumace by mohla způsobit obzvláště intenzivní reakci u každého, kdo nemůže tolerovat lepek. A to jistě nechcete.

Je třeba také poznamenat, že koupený, balený seitan může mít vysoké množství přidaného sodíku. Ti, kteří musí sledovat množství sodíku ve své stravě, by si měli pečlivě přečíst štítek takového produktu nebo si mohou vyrobit vlastní seitan doma, aby snížili příjem sodíku.

Může být špatný pro vaše střevo

Vzhledem k tomu, že seitan je vyroben z čistého lepku, existují určité obavy, že toto jídlo může být špatné pro vaše střevo.

V normálním, správně fungujícím střevě je střevní propustnost pevně regulována, takže pouze malé částice potravin mohou procházet do krevního řečiště. Někdy se však střeva mohou stát „nepropustnými“, což umožňuje průchod i větším částicím. To se nazývá zvýšená permeabilita střev a je spojena s vyšším rizikem citlivosti na potraviny, zánětem a autoimunitními chorobami (více info zde).

Několik laboratorních studií zjistilo, že konzumace lepku může zvýšit permeabilitu střev, a to i u lidí bez celiakie nebo citlivosti na lepek. Ne všechny studie však tyto výsledky opakovaly. Proto je zapotřebí více výzkumu, abychom pochopili, proč lepek může ovlivnit některé lidi více než ostatní.

Pokud vám konzumace lepku způsobuje nepříjemné vedlejší účinky, jako je plynatost, nadýmání, průjem nebo bolest kloubů, můžete se pokusit odstranit ho z vaší stravy po dobu 30 dnů, abyste zjistili, zda se vaše příznaky zlepšují.

Se seitanem je to v kuchyni snadné

Jak už bylo několikrát v článku zmíněno, seitan je vyroben z pšeničného lepku a vody, takže má relativně neutrální chuť a může být pomocí koření různě dochucen. To z něj činí všestrannou složku vaření, která se dá využít téměř v každém jídle. Některé z více populárních způsobů, jak vařit (upravovat) seitan je:

  • Marinované, pečené a nakrájené na plátky jako maso
  • Používá se jako náhražka hovězího masa
  • Naložený v barbecue omáčce a jako hlavní pokrm
  • Smažený jako kuřecí stripsy
  • Vařený v bujónu, aby nasákla extra chuť
Kuřecí tripsy nebo seitan? B je správně. Nejde to ani poznat, že?

Kuřecí tripsy nebo seitan? B je správně. Nejde to ani poznat, že?

Pár slov o seitanu závěrem

Seitan je oblíbený zdroj veganských bílkovin vyrobený z pšeničného lepku a vody. Má vysoký obsah bílkovin a je dobrým zdrojem minerálů, jako je selen a železo. Seitan je skvělá volba pro vegany, kteří nemohou jíst sóju, jelikož jiné populární veganské potraviny, jako je tofu a tempeh, jsou sójové. Má ale svoje omezení, tak na ně pozor.

A co vy a seitan? Jíte ho? Budeme moc rádi za všechny vaše komentáře.

VIDEO: Domácí seitan – Rostlinná bílkovina za pár kaček

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva