Sponzorováno

Jezte podle barev. Proč? A co která barva dokáže? 4.64/5 (22)

Zkuste si ve svém jídelníčku více všímat barev. A zaměřte se na to, aby v něm nechyběla žádná z nich.

Zkuste si ve svém jídelníčku více všímat barev. A zaměřte se na to, aby v něm nechyběla žádná z nich.

Když se podíváte na to, co všechno může obsahovat porce vašeho jídla, tak vás nemusí zaujmout jenom různé druhy potravin. Co vás zaručeně také zaujme je to, jak moc jsou různé barvy jednotlivých potravin. Nejenom, že se takový talíř s jídlem stává podstatně lákavější. Nelze zapomenout ani na to, že každá barva něco znamená. I to je na potravinách to zajímavé. Je sice pravdou, že to nemusí být stoprocentní, ale ve většině případů skutečně platí, že barva ovlivňuje to, co dané jídlo umí.

Proto bychom měli jednotlivé barvy potravin kombinovat. Abychom měli kompletní spektrum zdravotních účinků každé barvy.

Pojďme se tedy společně podívat na jednotlivé barvy a na to, co umí.

Zelená

Jdeme na barvu, která je velmi často doporučována i jako vhodný odstín spojený s tím, že dokáže výrazně pomoci v navození příjemných myšlenek. A tohoto stavu se lehce dotýká také situace spojená s tím, že je možné konzumací zelených potravin jak zklidnit samotné myšlenky a psychické problémy, tak je možné dosáhnout i toho, že lze podpořit činnost mozku.

Toho je dosaženo tím, že zelené potraviny zlepšují kvalitu krve a tak lépe zásobují organismus kyslíkem. Ten dostává i mozek, který dokáže lépe fungovat, lépe řešit úkoly a zároveň to vede k tomu, že může být psychika ve větším klidu – problémy jsou vyřešeny a není nutné dlouhodobě nad ničím přemýšlet. Tyto vlastnosti jsou spojeny hlavně s obsahem látek, kterými je:

Dále však zelené potraviny obsahují takzvaný lutein. Ten sice spadá do skupiny antioxidantů, ale více než čistit tělo dokáže hlavně to, že umí zlepšovat zrak. Pokud máte s očima problémy, není nic jednoduššího, než jíst více zelené zeleniny.

Zelené potraviny dále obsahují isothiokyanáty: sloučeniny nacházející se v křupavé zelenině, které pomáhají předcházet rakovině tím, že čistí tělo.

Červená

Barva, která je obecně spojována hlavně s temperamentem, stejně jako s vášní, ale i s emocemi. Už podle této základní charakteristiky je možné zjistit, co konkrétně umí červená barva vlastně nabídnout. Když budeme konkrétnější, tak hlavním účinkem může být skutečně výraznější zahřátí organismu a tím rozproudění krve a také zlepšení celkového spalování. Pokud chcete zhubnout, je třeba taková chilli paprička jasným zázrakem.

Červená barva je však spojena také s krví a krevním oběhem. Kombinace potravin, které mají červenou barvu, je skvělá třeba v případě, kdy chcete zlepšit krevní oběh, kdy chcete eliminovat problémy se srdcem, nebo je vaším cílem zlepšit krevní tlak, který ovlivňují ucpané žíly a cholesterol. Dále nelze zapomínat ani na silné antioxidační vlastnosti, hlavně u této trojice:

 • Jahody
 • Brusinky
 • Maliny

Červené zelenině dává její krásnou barvu lykopen. Lykopen je karotenoid, který může snížit riziko srdečních onemocnění, nabízí určitou ochranu před rakovinou prostaty a dokonce udržuje pokožku hladší. Dvě věci zvyšují koncentraci a absorpci lykopenu – vaření a konzumace s olejem (protože je rozpustný v tucích).

Sponzorováno

Oranžová

Příjemná barva, která bývá spojena primárně s optimismem a tedy podporou dobré nálady a také radosti. Pro vás ženy je to barva, která by na vašem talíři rozhodně neměla chybět. V první řadě je to z důvodu, že dokáže mít pozitivní efekt na vaše stárnutí, a v druhém případě je to proto, že dokáže výrazně podpořit vaši plodnost. A to už je dobrý důvod k dobré náladě, že ano? Třetím důvodem pro dobrou náladu je tom, že oranžové potraviny mohou pomoci při spalování vašich tukových zásob.

Dobře ale působí i v souvislosti s ochranou vašeho těla a také v souvislosti s jeho lepším fungováním. A jak konkrétně? Třeba tak, že dokáže efektivně čistit játra, podporuje činnost ledvin, snižuje cholesterol a také tlak. Pokud je vaším cílem zdraví a také hubená postava, jsou oranžové potraviny zcela jasným klíčem k úspěchu.

Oranžové potraviny jsou plné karotenoidů, který se v těle změní na vitamín A. Vitamín A je potřebný pro růst buněk, imunitní funkce a dobré vidění. Citrusové plody patřící do této kategorie jsou bohatým zdrojem vitamínu C, který posiluje imunitu. Oranžová je holt dobrá.

Žlutá

O ní se říkají podobné věci, jako v případě barvy oranžové. I ta je spojena hlavně s tím, že je možné dosáhnout jak veselé nálady, tak je možné dosáhnout i dobrého zdraví. Hlavním kladem je zde typ pigmentu, který se v lidském těle mění na vitamin A. Ten je považován za silný antioxidant, díky čemuž můžeme jasně říci, že žluté potraviny pomáhají velmi efektivně čistit váš organismus. Vylučují všechny špatné a nežádoucí látky a podporují regeneraci organismu. Hlavní oblastí působení jsou střeva, játra, stejně tak i ledviny, nebo žlučník. Žluté potraviny také velmi dobře ovlivňují lymfatický systém, což je také jedno velké plus.

Fialová / modrá

Tato barva sice není zase až tak častá, a to aniž bychom sklouzli do odstínů, které se mohou blížit k modré, nebo naopak rudé. A tak sem můžeme zařadit třeba hrozny, švestky, červenou řepu, lilek a další druhy zajímavých potravin. Zajímavé jsou proto, že mají hlavně tlumicí a také primárně regenerační vlastnosti. Pokud se podíváme konkrétněji, tak mluvíme o kategorii, která dokáže eliminovat bolesti svalů, stejně jako dokáže dobře působit na lidskou psychiku. Dokonce se často říká i to, že potraviny této barvy lze brát jako přírodní antidepresiva. A to už něco znamená.

Modré / fialové ovoce či zelenina nejsou tak úplně běžné. Získávají svůj krásný odstín díky obsahu antokyanů, antioxidantů, které mohou bojovat proti zánětu (zánět je spojen s mnoha zdravotními problémy, od srdečních onemocnění až po autoimunitní onemocnění). Čím je barva tmavší, tím vyšší je koncentrace antokyanů. Nejlepšími zdroji jsou například ostružiny a borůvky.

Bílá

Tady mluvíme spíše o segmentu zeleniny, jako je cibule nebo česnek, ale může to být třeba i zázvor, nebo bílé hroznové víno. Pokud alespoň lehce znáte babské rady spojené s péčí o zdraví, tak si vzpomenete na to, že většina z našeho výčtu je považována za bojovníka v době nachlazení. Můžeme tak říci, že dané potraviny lze označit i jako přírodní antibiotika. Jejich konzumace je vhodná nejenom při nemoci, ale také jako velmi dobrá prevence. Jak v době různých chřipkových epidemií, tak i jako prevence v případě vysokého cholesterolu, tak dokonce i civilizační choroby, kterou je cukrovku, která dnes postihuje stále více lidí.

Sponzorováno

A co vy? Snažíte do svého jídelníčku zahrnout všechny barvy? Budeme rádi za rady a komentáře.

A jak vašemu zdraví mohou být dále barvy prospěšné?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva