Irský mech (mořský mech) neboli Karagenan – zdravá mořská řasa 4.89/5 (9)

Sponzorováno

Irský mech neboli Karagenan - zdravá mořská řasaChondrus crispus, známý pod společným názvem Irský mech nebo také Karagenan. Irský mech je druhem mořské řasy. Je to druh červené řasy, která roste hojně podél skalnatého pobřeží Atlantiku v Evropě a Severní Americe. V čerstvém stavu je řasa měkká a chrupavčitá, liší se v barvě (od zelenožluté, přes červenou až tmavě fialovou, nebo fialovohnědou).

Hlavní složka řasy je slizovité tělo, sestávající z polysacharidů (obsahuje jich až 55%), dále řasa obsahuje téměř 10% bílkovin a asi 15% minerálních látek a je bohatá na jód a síru.

Irský mech a jeho vliv na naše zdraví

Irský mech má velmi mnoho blahodárných účinků na naše zdraví, protože obsahuje 15 z 18 nejpotřebnějších (esenciálních) prvků, které vytvářejí náš organismus. Irský mech pomáhá při odstraňování řady problémů od poruch močového měchýře, zánětu průdušek, zápach z úst, problémů s střevy, infekčních otoků kloubů, potíží s plícemi, problémů se štítnou žlázou až po tuberkulózu. Chrání i proti různým nádorům a vředům.

Nejnovější studie zjistily, že irský mech má protivirové účinky a pomáhá v boji s chřipkou typu B a s viry způsobující příušnice. Obsahuje vysoký obsah vápníku, jódu, síry, draslíku a vitamínů A, D, E, F a K.

Irský mech je vynikající doplněk stravy, který je bohatý na vitamíny a minerály. Pomáhá při nemocech, zánětech a různých zdravotních komplikacích.

Další zajímavé vlastnosti a benefity pro naše zdraví jsou:

Sponzorováno

  • Má uklidňující účinek na sliznice v celém těle. Má změkčující účinek na tkáně a pomáhá na dýchací problémy, včetně zánětu průdušek a plic.
  • Zklidňuje sliznici trávicího traktu a má také mírný projímavý účinek.
  • Obsahuje antioxidanty, které pomáhají v boji proti volným radikálům.
  • Má velkou řadu iontových minerálů. Jód je jeden minerál, který podporuje štítnou žlázu a je dobrý na mnoho problémů spojených se špatnou funkci štítné žlázy.
  • Můžete ho používat i na zevnějšek, zjemňuje a zklidňuje pokožku. Dejte ho na své vrásky a jakékoliv tmavé kruhy pod očima! Také ulevuje po spálení sluncem, je super na popraskanou kůži, ekzém, lupénku a další vyrážky.

Dobrý na hubnutí

Podobně jako u Chia semen, Irský mech může být použit jako výživné a nízkokalorické zahušťovadlo a zdroj potravy. Navíc navozuje pocit sytosti, potlačuje chuť k dalšímu a dalšímu jídlu. Takže je ideální i jako doplněk při hubnutí. Je to mírné projímadlo a obsahuje malé množství jódu, který může přispět ke zlepšení metabolismu a zvýšení energie, která je tolik potřebná pro ty, kteří chtějí ztratit nějaké to kilo (a samozřejmě nejen pro ně).

Použití irského mechu

Irský mech má neutrální chuť a barvu a používá se jako zahušťovadlo, pojivo v smoothies, polévkách, dezertech, zmrzlinách, atd. Výborný je na krásnou želatinu na zákuscích! Je lehce stravitelný a snadno se vstřebává. Je také často používán jako náhrada za veganské želatiny, protože má podobnou konzistenci.

Oblíbený nápoj z Irského mechu

Z řasy se vyrábí populární nápoj, asi hodinu se irský mech vaří ve vodě, přidá se aromatická vanilka, oříšky nebo jahody a nakonec mléko nebo slazené kondenzované mléko, rum a koření. Obvykle se podává chlazený, je velmi silný a používá se jako afrodiziakum a lék na mužskou impotenci.

Irský mech v kosmetice

Používá se v kosmetice jako výborný prostředek pro hydrataci a doplnění minerálů v pokožce.

A co vy? Používáte mořský mech? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

VIDEO: Jak používat irský mech

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva