Sponzorováno

Druhy akné a výživa (potraviny) – co jíst a co nejíst když máte akné? 4.84/5 (51)

Druhy akné a výživa (potraviny)Onemocnění kůže provázené různými symptomy, v závislosti na typu akné. Nejčastěji jsou to uhry (komedony), které mohou být otevřeny s černým povrchem, uzavřené, nebo takové, které nejsou nevidět (mikrokomedony). Při akné se navíc tvoří různé druhy vyrážek, červené a zanícené (papuly), hnisavé (pustuly). V pokročilých a nesprávně léčených stavech dochází k intenzivním zánětům a tvorbě hrbolů (nodule), které zanechávají vředovitý vzezření kůže.

V krátkosti o 3 hlavních druzích akné

Akné vulgaris

Nejčastější druh akné je zapříčiněn zvýšeným uvolňováním testosteronu, obvykle v období puberty, v důsledku čehož dochází k nadměrné produkci tuků a podkožního mazu (sébum), tvořenému v podkožních žlázách. V období puberty testosteron také stimuluje tvorbu keratinu, bílkoviny v kůži, který blokuje póry. Tento druh se vyskytuje zejména na obličeji, avšak také na zádech, ramenou a hrudi.

Akné conglobata

Rozvinutější a těžší forma akné vulgaris, přičemž dochází k tvorbě cyst a vředů z hloubkových zanícených a hnisajících pustul, které nedokážou svůj obsah vyplavit na povrch kůže ale místo toho infikují okolní tkáň.

Akné rosacea

Tento stav se vyskytuje obvykle ve středních letech, obvykle mezi 30 – 40 rokem. Tvář je pokryta zapálenými vyrážkami podobně jako u akné vulgaris. Tento stav je nejvíce způsoben hormonální nerovnováhou v období menopauzy, chronickými latentními plísňovými (parazitárními) infekcemi, metabolickou nerovnováhou, trávicími obtížemi a nedostatkem živin, obvykle vitamínů skupiny B. Zde si přečtěte více o rosacee.

Náš tip: Zkuste na akné i tyto přípravky

Konvenční léčba akné

Dermatologové svým pacientům rádi podávají léky jako benzoyl peroxid, tretinoin, Roaccutane a antibiotika a jiné, což často způsobuje spálení kůže, lupy a jiné kožní poruchy, depresivní a sebevražedné stavy a zejména zkompromitovaný imunitní systém s výsledným infekcemi jako kandidóza a to vše bez požadovaného dlouhodobého efektu. Samozřejmě, životospráva a hlavně stravování se obvykle podceňuje nebo se vůbec neberou v úvahu.

Hlavní problém akné

Základní příčinou akné je nedostatečná výživa a přemíra cukrů, transmastných kyselin a vařením zničené jídlo – to vše významně snižuje imunitní systém, ničí enzymy a následně způsobuje metabolickou nerovnováhu.

Pokud jde o akné v pubertě, musíme si uvědomit jeden základní fakt: tělo člověka tehdy prochází klíčovými změnami a namáhavým obdobím a nutně potřebuje to nejlepší a nejkvalitnější palivo a ne druhořadé odpadní strusky, které tímto pubertálním změnám nijak nepomohou, ale naopak připraví tělo o jeho vitalitu. Teenageři jsou obvykle rebely, co se týče stravy. Vysmívají se té dobré babičce, která jim nabízí ovoce a zeleninu a jiné plody z vlastní zahrady. Upřednostňují pochutnat si na výdobytcích modernismu jako McDonald, bagety přeplněné sýry, hranolky, pizza, CocaCola, redbull a podobně. Vždyť paní doktorka přece řekla, že akné nemá nic společného ze stravou.

Akné, podobně jako i jiné časté onemocnění, se stalo velmi atraktivním a výnosným obchodem pro farmaceutické korporace, které se prostřednictvím lékařů na takzvaných vzdělávacích seminářích, usilovně snaží pacienty přesvědčit, že strava a akné nemá žádnou souvislost. Výzkumy a jejich výsledky, které se z obchodních a ekonomicko – politických důvodů jaksi nedostávají veřejnosti k dispozici, však svědčí o opaku a tedy o tom, že (a to si dobře zapamatujte, protože pokud tomu nevěříte teď, jednou budete tuto informaci hledat) úspěch je možné dosáhnout jedině ukázněnou změnou životního stylu a zejména úpravou stravy se zvýšeným komplexním přísunem nutričních prvků.

TIP: Mrkněte na čaje a bylinky proti akné

Akné a strava

Postiženým pacientům byla během výzkumů podávána upravená strava ve složení 44 % bílkovin, 35 % uhlohydrátů a 21 % tuků. Výsledky ukázaly:
a) podstatné snížení testosteronu a,
b) zvýšení cytochromu P450, který hydroxyluje estridiol, co bylo terapeutickým plánem.

Naproti tomu, strava založená na uhlohydrátech ve složení 10 % bílkovin, 70 % uhlohydrátů a 20 % tuků měla opačný účinek a podpořila rozvoj akné.

Je třeba vyloučit nebo alespoň omezit potraviny s vysokým obsahem jódu, kravské mléko (hlavně kvůli překyselování a kvůli obsahu hormonů a antibiotik), transmastné kyseliny (hlavně margaríny a rostlinná másla) a jídla s vysokým obsahem tuků.

Cukry, inzulín a chrom

Mnoho dermatologů se shoduje v tvrzení, že inzulín je účinným lékem při akné, protože opakované výzkumy a experimenty a zejména biopsie kůže potvrdili u pacientů značně sníženou toleranci glukózy kožní tkáně a / nebo inzulínovou rezistenci. Někteří výzkumníci nazvali akné kožní cukrovkou. Pacientům byl podáván inzulín v dávkách 5 až 10 jednotek 2 až 3 – krát týdně systémově nebo přímo do postiženého místa.

Sponzorováno

Vzhledem ke známému imunosupresivnímu účinku nadměrných cukrů ve stravě, je nutné vyloučit veškeré koncentrované uhlohydráty.

Kvasnice s vysokým obsahem chromu jsou schopny zvýšit toleranci glukózy v kůži, snížit inzulínovou rezistenci a v konečném důsledku výrazně a rychle zlepšit stav nemoci.

Zinek

Zinek je při léčbě akné životně důležitý. Účastní se aktivaci lokálního hormonu – bílkoviny, která váže retinol, hojení ran, stimulaci imunity a regeneraci tkáně. Ne všechny studie vlivu zinku na akné přinesly kladné výsledky. Ty byly různé v závislosti na formě použitého zinku.

Například, šumivá forma zinku sulfát měla účinek podobný antibiotikům skupiny tetracyklinů, avšak s menšími vedlejšími účinky z dlouhodobého užívání. Naproti tomu, obyčejná tabletová forma zinku sulfát přinesla podstatně menší úspěch. Většina pozorovaných pacientů hlásila zlepšení stavu až po 12 týdenním užívání zinku sulfát, i když u některých pacientů došlo k dramatickému zlepšení mnohem dříve.

Během jiné studie byl v průběhu 2 měsíců polovině ze 66 pacientů podáván zinek glukonát (30 mg elementárního zinku) a druhé polovině bylo podáváno placebo. Ve skupině pacientů, kterým bylo podáváno placebo bylo zánětlivé skóre sníženo z 58 na 47, přičemž u pacientů ze zinkem glukonát kleslo skóre z 49 na 27. Výsledek jednoznačně prokázal, že z 24 z 32 pacientů reagovalo na zinek glukonát pozitivně.

Nedostatek zinku je spojen s mnoha jinými kožními onemocněními, hlavně se syndromem zinkové nedostatečnosti (acrodermatitis enteropathica). Nejmenší hladinou zinku v krevním séru trpí muži ve věkové skupině 13-14 let.

TIP: Zinková mast je super na různé opruzeniny i na akné

Piridoxin (B6)

Ženy, u kterých dochází ke zhoršení stavu akné v předmenstruačním období, dobře reagují na vitamin B6.

Kyselina pantotenová

Kyselina pantotenová je fyziologicky aktivní při syntéze cholesterolu a steroidních hormonů a je prospěšná pouze ve vysokých dávkách. To bylo zjištěno při pozorování 100 pacientů ve věku 10 až 30 let (80% pacientů byla ve věku 13-23 let) s různými stádii choroby. Bylo jim podáváno spolu 10 gramů kyseliny pantotenové denně v dávce rozložené na 4 – krát během 24 hodin. Nemocným byl navíc lokálně aplikován krém s 20 % kyseliny 4 až 6 – krát denně. V průběhu 1 až 2 dnů došlo ke snížení produkce podkožního mazu a v průběhu 1 až 2 týdnů se výrazně snížila tvorba nových lézí a byla viditelná regrese starých. Nebyly zaznamenány žádné vedlejší účinky.

Důležité: Změna životosprávy

 • zvažte kompletní detoxikaci těla,
 • zvažte minimálně 3 denní totální půst jen o vodě nebo o zeleninových šťávách,
 • zvažte minimálně 28 denní protikvasinkovou dietu,
 • strava ve složení cca 44 % bílkovin, maximalně 35 % nezahuštěných uhlohydrátů a 21 % tuků, dostatek čerstvé zeleniny,
 • zcela vyloučit bílý cukr, bílou mouku, kravské mléko a tavené sýry, červené maso, uzeniny a smažená jídla,
 • pít 2 až 2 a půl litru čisté nesycené vody denně, omezit kávu, černý čaj a vyloučit alkohol,
 • dostatečný pobyt na slunci (30 minut denně) a na vzduchu,
 • psychohygiena.

TIP: Jak na akné v dospělosti?

Doplňková výživa

 • vitamín A 100000 IU , nebo lépe A-mulsia – 5 kapek 3 x denně pod jazyk v době 3 měsíců (namísto konvenčních syntetických a někdy i nebezpečných retinoidů)
 • zinek glukonát 15 mg 2 x denně (2-3 měsíce)
 • vitamin E 400 IU 2-3 x denně
 • vitamin C 1000 mg 3 až 5 x denně
 • niacin (B3) 500 až 3000 mg denně podle závažnosti a délky trvání onemocnění
 • piridoxin 250 mg denně
 • B – 50 komplex 1-2 tbl 3 x denně
 • selen 200 mikrogramů denně
 • chrom 200 mikrogramů denně
 • kyselina pantoteová
 • Betain HCL s pepsinem (pouze při akné rosacea)

Lokální zevní léčba akné

 • nepoužívat kosmetiku s parafínem, glycerinem, sodium Lauret sulfátem a jinou s agresivními odmašťovači a dráždícími přísadami
 • koloidní stříbro 40 ppm – přírodní antibiotikum
 • kokosový olej
 • heřmánek

Sponzorováno

TIP: 20 nejlepších přírodních rad jak na akné

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva