Sponzorováno

Kožní biopsie – na co je dobrá? Kdy a jak se provádí? 4.83/5 (12)

Kožní biopsie - punch biopsie

Kožní biopsie – punch biopsie

Biopsie kůže je postup, při kterém lékař odřízne a odebere malý vzorek kůže, aby tento kousek pokožky mohl být později testován. Tento vzorek kůže může vašemu lékaři pomoci diagnostikovat různá onemocnění, jako je třeba rakovina kůže, různé infekce nebo jiná kožní onemocnění.

Existuje několik typů kožní biopsie, například tyto:

  • Biopsie „holením“: Lékař jakoby oholí tenkou vrstvu pokožky shora nebo kolem léze.
  • Punch biopsie: Lékař používá speciální nástroj k odstranění kruhového řezu, který vede přes všechny vrstvy léze.
  • Excisionální biopsie: Lékař používá skalpel k odstranění celé léze. Tato metoda se používá spíše u pro menších lézí.
  • Incisionální biopsie: Lékař používá skalpel k odstranění malého vzorku velké léze.

Proč se provádí biopsie kůže?

Biopsie kůže se používá k diagnostice nebo vyloučení kožních stavů a chorob. Může být také použita k odstranění kožních lézí.

Biopsie kůže může být nezbytná pro diagnostiku nebo pomoc při léčbě kožních onemocnění a nemocí, třeba těchto:

  • Aktinická keratóza
  • Bulózní pemfigoid a další puchýřovité kožní poruchy
  • Dermatitida, lupénka a další zánětlivé stavy kůže
  • Rakoviny kůže, včetně karcinomu bazálních buněk, spinocelulárního karcinomu a melanomu
  • Infekce kůže
  • Podezřelé výrůstky
  • Bradavice

Jak se provádí biopsie kůže?

V závislosti na umístění biopsie kůže můžete být lékařem vyzváni, abyste se svlékli. Lékař nejprve pečlivě a jemně vyčistí místo, kde se provádí biopsie a poté znecitliví kůži pomocí anestetické injekce (zmírňující bolest). Vzorky kůže se pak odebírají pomocí jednoho z výše uvedených postupů. Procedura se obvykle provádí v ordinaci lékaře.

Sponzorováno

Poté od lékaře dostanete nějaké lokální anestetikum, které znecitliví místo biopsie. Obvykle se podává injekcí tenkou jehlou. Otupující lék může na několik sekund způsobit pocit pálení v kůži. Poté je místo biopsie znecitlivěné a během biopsie kůže byste neměli cítit žádnou bolest ani nepohodlí.

To, co během biopsie kůže můžete očekávat, závisí na typu biopsie, kterou podstoupíte. V případě „holicí“ biopsie používá váš lékař k ostření tkáně ostrý nástroj. Hloubka řezu se liší v závislosti na typu biopsie a části těla, na které se provádí biopsie. Biopsie po holení způsobuje menší krvácení. Krvácení je zastaveno působením tlaku na oblast nebo kombinací tlaku a topického léku aplikovaného na místo biopsie.

U dalších typů biopsie kůže postup zahrnuje řezání do horní vrstvy tuku pod kůži, takže pro uzavření rány může být zapotřebí stehů. Na místo se pak umístí obvaz nebo náplast, které chrání ránu a zabraňují případnému krvácení.

Biopsie kůže obvykle trvá celkem asi 15 minut, včetně doby přípravy, obvázání rány a pokynů pro správnou domácí péči.

Co lze očekávat po biopsii kůže

Po dokončení biopsie kůže můžete pociťovat na daném místě nebo v jeho blízkosti po dobu několika dnů menší bolestivost. Paracetamol obvykle postačuje k uvolnění jakéhokoli nepohodlí. Pokud jste po zákroku měli stehy, udržujte oblast čistou a vlhkou. Váš lékař vám řekne, kdy by se měly stehy odstranit (obvykle do jednoho týdne).

Po kožní biopsii možná zůstane na místě zákroku malá jizva.

Pokud se u vás po biopsii kůže objeví nějaké krvácení, které nelze zastavit působením tlaku nebo pokud se objeví jakékoliv známky infekce, jako je zarudnutí, teplo, citlivost na místě, hnis, kontaktujte svého lékaře. Zavolejte mu také, pokud máte nějaké dotazy nebo obavy po biopsii kůže.

Co se děje se vzorkem po biopsii kůže?

Tkáň je zpracována a patolog zkoumá vzorek kůže pod mikroskopem, aby určil, zda odhalí nějaké onemocnění. Výsledky se obvykle vracejí během jednoho až dvou týdnů.

Sponzorováno

Podstoupili jste biopsii kůže? Napište nám o své zkušenosti do komentářů. Budeme rádi.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva