Sponzorováno

Čokoláda a akné – jak to je ve skutečnosti? 4.87/5 (23)

Může mít konzumace čokolády vliv na akné?

Může mít konzumace čokolády vliv na akné?

Dlouho se mluvilo o tom, že čokoláda může za vznik nepříjemného akné. Ale ve skutečnosti se to nikdy nedokázalo. Čokoláda, ani mastné jídlo tedy nemají přímý vliv na vývoj a průběh akné. Neobviňujte proto sladkou dobrotu za vznik vyrážek. Přímý vliv na tvorbu akné nemá.

Viníkem akné jsou bakterie a kožní maz

Čokoláda není příčinou vzniku pupínků ani jinak zhoršené pleti. Za akné je odpovědné přemnožení bakterií a nadměrná tvorba mazu. Produkce kožního mazu, která se zvyšuje např. před menstruací, kdy zároveň stoupá i chuť na sladkosti, včetně čokolády, způsobuje vznik nepříjemných pupínků.

Co může za vznik akné?

V roce 2007 to zjistili i lékaři z Harvardu, kteří zkoumali vliv stravy na 150 tisíc lidí. Dokonce přišli na to, co skutečně může za vznik akné. Dívky ve středoškolském věku, které konzumovaly 3-4 porce mléka a mléčných výrobků denně, měly o 20-40% větší riziko vzniku komplikovaného akné. Způsobuje ho nejen plnotučné, odtučněné a sušené mléko, ale i zmrzliny, cottage sýr a smetanové výrobky. Viníkem tedy není tuk, ale údajně hormony z mléka. A tyto hormony mohou být i v nekvalitní čokoládě. Ta kvalitní akné nezpůsobuje, ale ta nekvalitní, plná náhražek, chemikálií a třeba i hormonů z mléka akné způsobovat může (záleží prostě na složení té které čokolády).

Náš tip: Zkuste na akné i tyto přípravky

Faktory, které mohou zhoršit akné

Tyto faktory mohou vyvolat nebo zhoršit akné:

1. Hormony

Androgeny jsou hormony, které zvyšují akné u chlapců a dívek během puberty a způsobují nadměrnou produkci mazových žláz. Hormonální změny související s těhotenstvím a používáním perorální antikoncepce mohou ovlivnit také tvorbu kožního mazu.

Sponzorováno

2. Některé léky

Léky obsahující kortikosteroidy, androgeny nebo lithium jsou známé tím, že způsobují akné.

3. Jídlo

Studie prokazují, že některé dietní faktory, včetně mléčných výrobků a potravin bohatých na sacharidy, zvyšují hladinu cukru v krvi a mohou vyvolat akné. Podívejte se na to, co jíst a co nejíst, když vás trápí akné.

4. Další rizikové faktory

 • Přímý kontakt pokožky s mastnými nebo olejovými látkami, nebo s určitou kosmetikou, kterou si aplikujete na pokožku. Je potřeba prostě vyzkoušet, která kosmetika vám jednoduše sedne.
 • Rodinná anamnéza akné. Pokud měli vaši rodiče problémy s akné, budete je mít pravděpodobně i vy.
 • Tření nebo časté dotýkání se pokožky prostřednictvím mobilních telefonů, přilby, těsného límce, atd.
 • Pokud jste ve stresu, existující akné se vám může zhoršit. Pozor! Stres ho však nezpůsobuje, pouze ho zhoršuje!

Když už víte, že čokoláda vám nezhorší pleť, neznamená to, že ji budete moct nyní „tlačit“ do sebe každý den. Jednou za čas vám kvalitní čokoláda neublíží. V opačném případě budete později bojovat s přebytečnými kily…

Lékaři tvrdí: „Akné není věc stravy. Spouštěčem jsou hormony a emoce. Strava akné jen zhoršuje, nespouští jeho tvorbu.“

Sponzorováno

Ptáte se, jaká léčba je nejlepší právě pro vás? Neexperimentujte, ale navštivte svého dermatologa, který vám ušije léčbu vhodnou právě pro váš typ akné. Klíčem k úspěchu je najít vhodnou kombinaci medikamentózní léčby a volně dostupných produktů. Vhodná strava pak může tvorbu akné pěkně urychlit.

Co dále si o akné přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva