Akné se může objevit i v dospělosti – jak na něj? 4.84/5 (19)

Sponzorováno

Jak si poradit s akné v dospělosti?

Jak si poradit s akné v dospělosti?

Myslíte si, že akné je problémem, který se vyskytuje jenom v době puberty? Je to sice nejběžnější, ale rozhodně se nejedná o jedinou dobu, kdy se může objevit. Není totiž ani nic výjimečného, že se objeví také v době dospělosti. Pokud je to i váš případ, podívejte se na možnosti, jak s akné bojovat.

Ženy jsou akné v dospělosti postiženy častěji

Akné se v dospělosti projevuje u pět procent žen a to bez ohledu na výskyt projevů v období dospívání. U dospělých žen nemusí být tvorba zánětlivých projevů provázena zvýšenou tvorbou mazu nebo větším množstvím komedonů (uhrů). Projevy jsou spíše v podobě tužších zánětlivých uzlíků uložených hlouběji v pokožce. Většinou se akné zhoršuje v premenstruačním období. Výsledky hormonálních vyšetření jsou ve většině případů v normě, ale asi u poloviny postižených žen vykazují drobné odlišnosti hladiny mužských pohlavních hormonů – testosteronu. Obézní ženy mají častěji projevy akné spolu s vypadáváním vlasů a zvýšeným ochlupením.

Příčiny akné v dospělosti mohou být různé

Nezapomínejme společně ani na to, že příčiny vzniku akné, a to právě v dospělosti, mohou být skutečně různé. Když se podíváme na několik hlavních, rozhodně sem patří příčiny, které jsou tyto:

 • Vysazení antikoncepce
 • Ucpávání pórů
 • Mastná pokožka
 • Stres

Náš tip: Zkuste na akné i tyto přípravky

Stejně tak nezapomínejte ani na různé hormonální změny, které mohou být s vaším tělem přímo spojené. Pokud budeme konkrétnější, tak je třeba objektivně říci to, že když se zaměříte na dané konkrétní příčiny, tak může dojít i k tomu, že můžete najít i celkem dobré řešení konkrétních problémů. Vaší snahou by tedy mělo být mít hormony ve vašem těle v rovnováze, stejně jako by mělo být vaším cílem také to, že se budete maximálně snažit o to, aby i vaše pleť byla v pořádku a nebyla příliš mastná. Toto je první možná cesta, jak si budete moci s akné poradit. Rozhodně se ale nejedná o jedinou cestu, která aktuálně existuje.

Pozor také na kosmetiku

Jednou z možných příčin vzniku akné může být dokonce také kosmetika. Ano, i u té hrozí poměrně velké riziko spojené s tím, že můžete zhoršit stav vaší pleti. A to i přesto, že jste původně chtěli její stav výrazným způsobem zlepšit. V takovém případě je zcela pochopitelně nutné přestat ji používat a začít s jinou. Problémová kosmetika může být hlavně ta, která obsahuje alkohol. I když by mělo být vaším cílem eliminovat přílišnou mastnotu, tak právě alkohol, který tolik vysušuje, rozhodně není tou správnou volbou. Tím si buďte stoprocentně jisti.

Co naopak v rámci boje proti akné doporučujeme, to je kosmetika, kterou můžeme zařadit do segmentu té skutečně velmi kvalitní. O jakou konkrétně se jedná a co by měla přesně obsahovat? Odpověď je poměrně jasná. Jedená se o kosmetiku, která je nejčastěji v tekuté formě a která neobsahuje různé olejové přísady. I když oleje jsou pro pleť důležité a vhodné, když jde o akné, je nutné je z vašich přípravků vynechat.

Naučte se také správně jíst

Věděli jste, že vznik akné může být spojený dokonce i se situací, kdy se nesprávně stravujete? Pokud ne, právě vás na toto konkrétní upozorňujeme. Je mnoho jídel, které mohou mít vliv na to, že vaše pleť nebude dokonalá a že se bude objevovat právě ono nepříjemné akné, tedy mnoho různorodých pupínků. Jak jim nejlépe zamezit? Není to zase až tak složité. Primárně ve své stravě eliminujte:

 • Přepálené tuky
 • Ostrá jídla
 • Éčka a stabilizátory
 • Nezdravé přidané cukry

Je tedy vhodné zaměřit se také na menší příjem cukru, který vám prostě nijak neprospívá. Pochopitelně nezapomínejte také na různé kupované polotovary, jelikož i u nich musíme jasně říci, že rozhodně nejsou to pravé. A to jak pro vaši pleť, tak i pro vaše zdraví. Mnohým ženám také přináší riziko vzniku akné i nekvalitní čokoláda. I na ni je dobré dát si pozor.

Pozor na zlozvyky

Zdá se vám, že se vám v posledních dnech akné zhoršilo, nebo se objevilo? Potom je dobré zamyslet se nad tím, co jste v posledních dnech dělali. Jsou to totiž i zlozvyky, které mohou být spojeny s tím, že vaše pleť zkrátka a jednoduše nebude dokonalá. Jako příklad můžeme uvést známou kombinaci alkoholu a pochopitelně například také kouření. Dále nesmíme zapomínat také na to, že vliv má i množství kofeinu. Čím více ho budete mít, tím více se mohou pupínky objevovat. To vše dohromady znamená, že byste měli zapomenout na kouření, stejně jako byste se měli co nejvíce snažit eliminovat sklenku alkoholu, popřípadě byste měla eliminovat například také kávu.

Sponzorováno

Akné v dospělosti a stres

Stres je hlavní příčinou špatné, nezdravé pleti a pupínků. Při stresu se množí mužské hormony, což vede k nadměrné produkci kožního mazu. Výsledkem jsou vyrážky a komedony. Stresu se proto snažte vyhýbat, pravidelně relaxujte, ze všeho nejvíc pomáhá jóga nebo dlouhé procházky. Právě stres je v dospělosti velmi často spouštěčem akné. Práce, rodina, peníze, děti. Znáte to, stres číhá všude. Proto myslete na to, že relax a odpočinek jsou prostě potřeba.

TIP: Na akné může pomoci i kokosový olej

Pozor na odstraňování akné

Určitě je dobré dát si pozor také na odstraňování akné. A to proto, že tolik doporučené techniky jsou často ty nejhorší. Na mysli máme klasické vymačkávání pupínků, kde hrozí hned dvě hlavní rizika. To první je spojeno se situací, že když pupínek není dostatečně vymáčknutý, může se v něm objevit zánět a projevy jsou ještě horší. Druhým rizikem je to, že v případě špinavých rukou může dojít k přenosu nečistot. A to povede také k zánětům, stejně jako to může vést dokonce i k tomu, že se bude akné na špinavé pleti objevovat ještě více.

Pokud chcete znát metody skutečně správné léčby, tak nejsou zase až tak složité, jak si mnoho lidí myslí. Můžete navštívit třeba vaši kosmetičku, která se o správné vymačkávání postará, stejně jako urychlí samotné hojení. Dobrý vliv na akné má ale například i síra, jako součást mnohých přípravků. Opomíjet byste dále neměla ani možnost návštěvy svého lékaře. Nejenom, že lze předepsat různé medikamenty, ale může doporučit i různé další druhy léčby. A to například pomocí laserů, což je dnes postup, který je u akné velmi oblíbený. Zvláště, pokud se pupínky objeví v pozdějším věku.

Proti akné podomácku

Pro venkovní použití a léčení akné se často používá léčivé bahno. Zabraňuje tvorbě pupínků a absorbuje toxiny, vedoucí k zánětu. Zánět snižuje i přikládání heřmánkových čajových sáčků na pleť. Pro vnitřní použití dermatologové radí pít bylinkové detoxikační čaje.

Tipy z bylinkové lékárny proti akné

Drogerie a lékárny jsou plné přípravků proti akné, ale co tak vyzkoušet sílu přírody? Poradíme vám, jak si připravit vlastní bylinkové přípravky, které zmírňují zánětlivé procesy na kůži a mají antiseptické vlastnosti:

Na očištění pleti: 30 g pýru plazivého, 30 g petrželky, 10 g heřmánku. Polévkovou lžíci bylinek zalijeme 1/4 litrem vroucí vody. Necháme louhovat deset minut, přecedíme a umyjeme si pokožku, na které se nachází akné. Po umytí ji jen mírným dotykem otřeme.

Na zábal: 50 g řepíku a 50 g jitrocele. Polévkovou lžíci bylinek zalijeme 1/4 litrem vroucí vody, deset minut louhujeme, přecedíme. Potom namočíme přírodní hadřík a přiložíme na pleť. Necháme působit asi dvacet minut. Nakonec pleť namastíme mastičkou z lopuchového kořene nebo z echinacey purpurové.

Čeho se vyvarovat?

Používáním některých kosmetických přípravků, jako jsou pleťová mléka, krémy, přípravky proti opalování, makeupy či mýdla, které nejsou určeny pro pleť postiženou s akné, mohou pupínky zhoršovat, popřípadě vyvolat takzvané kosmetické akné, což je reakce na přípravky. Příčinou vzniku akné ve středním věku mohou být i regenerační, liftingové noční krémy, které jsou většinou mastnější. Kakao, čokoláda, sušenky, bonbony a oříšky mění konzistenci tuků v pokožce ve prospěch mikrobů, které jsou zodpovědné za zánětlivé projevy na pokožce. Proto se doporučuje omezit jej nebo úplně vyloučit. Většina kosmetických přípravků v Evropě není testována na komedogenitu, tedy schopnost některých složek kosmetických přípravků podpořit tvorbu uhrů a akné. Proto je nezbytné používat na aknózní pokožku výhradně kosmetiku určenou pro takový typ pleti nebo výrobky, na kterých je napsáno nekomedogenní.

Co si o akné také ještě přečíst?

VIDEO: JAK SE ZBAVIT AKNÉ | Moje zkušenost & co mi pomohlo

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  2 Komentářů u článku “Akné se může objevit i v dospělosti – jak na něj?”

  1. Lula napsal:

   To, že je nutné se při akné v dospělosti vyhnout olejům v kosmetice není tak úplně pravda. Spíše záleží, o jaké oleje se jedná. Některé můžou akné zhoršit, ale některé naopak vyléčit!! mluvím z vlastní zkušenosti, protože právě používání pleťových olejů mi zachránilo pleť…. Není problém najít si na netu tzv. nekomedogenní oleje (tzn. neucpávají póry) nebo kdo to myslí s léčbou akné vážně, nastuduje si něco o složení olejů. Ale jinak jsou určitě všechny další tipy super. Hlavně to o tom stravování!

  2. Sisi napsal:

   Ahoj, mě se pleť zhoršila maximálně po porodu, nemohla jsem se toho zbavit a nic nepomáhalo. Ať s dermatoložkou jsme tak zvážili možnost chemického peelingu a díky bohu je vše pryč. Doporučuju, než vyhazovat peníze za drahou kosmetiku, radši tohle a je klid.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva