Sponzorováno

Kyselina pantothenová (vitamín B5) na akné – jak funguje a jak se používá? 4.69/5 (13)

  • Přibližně 85% lidí ve věku od 12 do 24 let má alespoň mírné akné.
  • Ukázalo se, že suplementace kyselinou pantothenovou (vitamin B5) významně snižuje akné během pouhých 12 týdnů od suplementace.
  • Tento bezpečný, dobře snášený a ve vodě rozpustný vitamin B se stává oblíbenou volbou pro lékaře při léčbě středně těžkého až těžkého akné u pacientů.
  • Kyselina pantothenová může prokázat potenciální antibakteriální a změkčující účinek na pokožku.
  • Vitamin B5 snižuje produkci mazu v pokožce tím, že zvyšuje množství koenzymu A, což zvyšuje metabolické štěpení olejů - včetně mazu v pokožce.

Kyselina pantothenová (vitamín B5) na akné - jak funguje a jak se používá?Akné je nejběžnějším problémovým stavem pokožky v Evropě (a možná i na celém světě). Akné může negativně ovlivnit sebevědomí a kvalitu života. Může dokonce vést k trvalému zjizvení. Proto mnozí lidé (i specialisté v oboru) hledají účinný lék.

Jednou z přírodních metod, která může pomoci, je vitamin B-5, jinak známý jako kyselina pantothenová. Jako jeden z osmi vitaminů B komplexu má kyselina pantothenová mnoho výhod, které udržují správné fungování těla.

Pokračujte v čtení, abyste se dozvěděli více o kyselině pantothenové – i o tom, co výzkum říká o její účinnosti při léčbě akné a o tom, jak ji používat.

Co je to kyselina pantothenová?

Kyselina pantothenová (neboli vitamin B-5) je jedním z osmi vitamínů B. Stejně jako ostatní vitamíny B komplexu hraje vitamin B-5 zásadní roli při udržování dobrého zdraví lidského těla. Jednou z jeho hlavních funkcí je přeměna tuků, bílkovin a sacharidů na energii, což je proces zvaný oxidace.

Náš tip: Zkuste na akné i tyto přípravky

Bylo také zjištěno, že vitamin B-5 pomáhá řadě zdravotních stavů, včetně:

  • ADHD
  • roztroušená skleróza
  • bolest hlavy
  • deprese

Je také známý svou rolí při udržování zdravých vlasů, pokožky a očí. Můžete si koupit doplněk stravy vitamin B-5 nebo dokonce B komplex (to jsou všechny vitamíny B), ale tento vitamin najdete také v přírodních zdrojích. Přírodní zdroje vitamínu B5 obecně zahrnují potraviny, které jíte denně, například:

  • vejce
  • kvalitní maso
  • drůbeží maso
  • čočka
  • brokolice
  • zelí
  • klasické a sladké brambory
  • celozrnné obiloviny
  • mléčné výrobky
  • ořechy
  • fazole

Může kyselina pantothenová (vitamín B5) pomoci při akné?

Existuje několik teorií, které se pokoušejí spojit vitamin B-5 s čistší pokožkou.

Teorie nedostatku vitaminu B-5

Dr. Lit-Hung Leung byl jedním z prvních lidí, kteří se ptali, zda by kyselina pantothenová mohla pomoci s akné. V roce 1997 publikoval v časopise The Journal of Orthomolecular Medicine výzkumnou práci, kde se domníval, že čím více tuku člověk spotřebuje, tím závažnější bude jeho akné.

Věřil, že nedostatek vitaminu B-5 způsobí, že vaše tělo bude méně schopné trávit a zpracovávat tuky. Výsledkem je, že část tohoto přebytečného tuku je vytlačována kůží ve formě mazu, což je olejovitá látka, která se produkuje z mazové žlázy. Každý pór ve vaší kůži je spojen s jednou z těchto žláz. Akné se obvykle projeví, když se tyto póry ucpou:

Sponzorováno

  • mazem
  • špínou
  • mrtvými kožními buňkami

Problém s teorií nedostatku vitaminu B-5

S touto teorií však existuje jeden velký problém: Nedostatek vitaminu B-5 je u lidí extrémně vzácný, protože tato základní živina se nachází ve většině potravin. Ve skutečnosti je tak široce dostupný, že dokonce i jeho název „pantothenický“ znamená „odkudkoli“.

Další teorie o použití kyseliny pantothenové na akné

Pokud jde o současné teorie, je jich několik, které podporují vitamín B5 na akné.

Vitamin B-5 může zvýšit koenzym A

Za prvé vitamin B-5 zvyšuje koenzym A (CoA), což je látka důležitá při metabolismu lipidů a dalších buněčných procesech. Předpokládá se, že jednou z příčin akné je nedostatek CoA v kůži. Koenzym A zvyšuje odbourávání přebytečného oleje ze žláz mazu na pokožce, a to snižuje ucpávání pórů kožního oleje a akné.

Vitamin B-5 pomáhá snižovat stres

Za druhé vitamin B-5 pomáhá snižovat stres. Vzhledem k tomu, že akné často souvisí se zvýšeným stresem, může být další výhodou užívání vitaminu B-5 u lidí s akné regulace stresu.

Co říká výzkum

V tuto chvíli existují jen omezené výzkumy, zda kyselina pantothenová může pomoci s akné. Jedna studie však ukázala pozitivní výsledky.

Jedna osmitýdenní studie provedená na lidech s mírnou až středně těžkou formou akné vulgaris zjistila, že užívání doplňku stravy na bázi kyseliny pantothenové významně snížilo výskyt těchto problémů.

I když tato studie ukazuje potenciál pro použití vitaminu B-5 k léčbě akné, je stále zapotřebí dalšího výzkumu k prokázání jeho účinnosti.

Je použití kyseliny pantothenové bezpečné?

Výzkum zjistil, že doplňky vitaminu B-5 jsou bezpečné a dobře tolerované tělem. Je rozpustný ve vodě, takže existuje malá šance na předávkování, protože systém močových cest by filtroval a vypláchl veškerou přebytečnou kyselinu pantothenovou.

Nanejvýš zjistíte, že tento vitamin změní vaši moč na jasně žlutou. Jedna studie z roku 2012 nezjistila žádné závažné vedlejší účinky užívání doplňku vitamínu B5 po dobu 8 týdnů.

Dávkování – kolik kyseliny pantothenové brát?

Sponzorováno

V současné době neexistují žádná oficiální doporučení ohledně toho, jakou dávku vitaminu B-5 byste měli užívat k léčbě akné. Nejlepší způsob léčby akné je vždy konzultovat s lékařem nebo dermatologem. Lékaři doporučují, abyste užívali doplňky kyseliny pantothenové v rostlinných kapslích. Program původně navržený Dr. Lit-Hungem Leungem (1997) se spoléhal na pacienty, kteří denně užívali 5–10 gramů kyseliny pantothenové. Někteří lékaři navrhují dále upravený protokol s pantethinem 750 mg a 250 mg L karnitinu třikrát denně.

Co si ještě o akné přečíst?

Zdroje článku a studie o vitamínu B5 a vlivu na akné

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva