Sponzorováno

Akné a cukr – může cukr akné zhoršovat nebo způsobovat? 4.67/5 (21)

 • Některé potraviny stimulují zánětlivou reakci v těle – a jednou z těchto potravin je cukr.
 • Tělo rychle absorbuje a rozmístí cukr (glukózu), protože cukr má vysoký glykemický index (GI). Konzumace cukru a dalších potravin s vysokým glykemickým indexem způsobuje prudký nárůst hladiny cukru v krvi a naše tělo musí uvolňovat inzulin, aby ji znovu vyvážilo.
 • Inzulin může přispívat k hormonální nerovnováze v těle, protože stimuluje uvolňování androgenních hormonů, což je skupina pohlavních hormonů, které mohou zase způsobit nadměrnou produkci mazu. Vzestup androgenních hormonů během puberty je jedním z důvodů, proč se akné často zhoršuje během našeho dospívání.
 • Cukr však není jediným pachatelem, pokud jde o zvýšené riziko akné. Ostatní potraviny, které jsou na vrcholu glykemického indexu, jsou také špatné - třeba brambůrky a podobně.

Akné a cukr - může cukr akné zhoršovat nebo způsobovat?Lahodný, čokoládový, slaďoučký dezert! Jistě, je těžké říci NE sladkostem. Ale uvědomme si, že studie dokazují, že jídlo, které jíte, může výrazně ovlivnit vaši pokožku. Bohužel sladké jídlo nikdy nebylo moc šetrné k pokožce. Potraviny s vysokým obsahem cukrů mohou být někdy primární příčinou vašeho akné v dospělosti. Je zjištěno, že cukry mohou zvýšit tvorbu vašeho akné až o 10%. Statistiky říkají, že více než 10 % mužů a žen starších 25 let se po celý život potýká s akné v dospělosti. Takže akné určitě není jen problém teenagerů. To je možná už k zamyšlení!

Samozřejmě, trocha cukru s mírou nemusí mít za následek neustálé akné, ale je dobré si dávat pozor na některé potraviny způsobující akné, kterým je nejlepší se vyhnout! V tomto článku se dozvíte, jak cukr ovlivňuje vaši pokožku – a co s tím můžete dělat.

Co dělá cukr s vaší pokožkou

„Lidé, kteří hodně a neúměrně jedí cukr, mají často větší pravděpodobnost, že budou mít v průběhu života opakující se akné,“ říkají dermatologové.

Cukr sám o sobě akné nezpůsobuje, ale konzumace potravin s vysokým obsahem cukru způsobuje zvýšení hladiny inzulínu. Každá potravina s hlavní složkou jako je cukr má vysoký GI (glykemický index). Jakmile takovou potravinu sníte, rychle se změní na glukózu a způsobí, že hladina inzulínu ve vašem těle rychle stoupne.

Zde je to, co zvýšená hladina inzulínu dělá s vaší pokožkou:

 1. Když konzumujeme potraviny, které obsahují vysoké hladiny cukru a sacharidů, zvyšuje se hladina glukózy v těle. Aby se snížily a vrátily se k normálu, je inzulín vylučován slinivkou břišní.
 2. Inzulínová špička vede ke zvýšené produkci mazu v kůži, který nakonec ucpává folikuly a póry a způsobuje akné.
 3. V reakci na inzulínové špičky vaše tělo produkuje androgenní hormony, které dále zhoršují akné.
 4. Nadbytek inzulinu také spouští záněty a vytváří ideální prostředí pro množení bakterií způsobujících akné, které způsobují opakované akné.
 5. Vysoké hladiny inzulínu ve vašem krevním řečišti vedou k růstu buněk ucpávajících póry, což zhoršuje kvalitu vaší pokožky.

Takto nějak cukr ovlivňuje (zhoršuje) naše akné. Ale cukr je jen jedním z mnoha viníků za vaším akné. Kromě akné může příliš mnoho cukru ve vaší stravě způsobit mnohem více kožních problémů, třeba tyto:

Není pochyb o tom, že čím nižší příjem sladkostí a cukru, tím lépe bude vaše pleť a tělo vypadat a také se cítit.

Sponzorováno

Ale cukr není vždy viníkem vašeho akné

Ano, akné má mnoho možných viníků – Hormonální výkyvy, životní styl, stres atd. Je nutné navštívit dermatologa, který zhodnotí vaše akné i typ pleti a doporučí konkrétní režim péče o pleť přizpůsobený právě vám. Je to jistý způsob, jak podpořit zdravou pokožku.

Dietní tipy, jak se zbavit akné způsobeného cukrem

Péče o pleť začíná zevnitř. Mezi potravinami, které jíte, a zdravím vaší pokožky existuje silné spojení. Zdravější výběr stravy a snížení příjmu cukru představuje dlouhou cestu k udržení krásné a zdravě vypadající pleti zevnitř ven. Neznamená to ořezat z jídelníčku všechno, co vás baví a co vám chutná, ale chce to trochu umírněnosti. Zdravé stravování také doplňuje léčbu akné a třeba i užívání léků, které již používáte pro udržení zdravé pokožky.

Zde je několik tipů od dermatologů, jak zlepšit akné pomocí jídelníčku:

 • Jezte potraviny s nižším glykemickým indexem, jako je zelenina, nebo potraviny s přirozenou sladkostí, jako je ovoce.
 • Pijte více čisté vody, zkuste zelený čaj nebo citronovou vodu jako náhradu sladkostí. Vaše pokožka brzy začne projevovat vaše úsilí v redukci cukru.
 • Vyhněte se také slaným odpoledním svačinkám. Je to proto, že jednoduché sacharidy ve slaných pochutinách, jako jsou bramborové lupínky, také způsobují vzestup inzulínu a zánět (podobně, jako to způsobuje cukr). Místo toho si dejte čerstvé ovoce a zeleninu.
 • Posuňte příjem cukru spíše na ráno, než na večer. Sladkosti mají skutečné škodlivé účinky během noci, je to horší než ve dne, protože se mění vaše metabolické aktivity.
 • Vyvažte sladkosti potravinami bohatými na vlákninu, jako jsou celá zrna, ořechy, semena, ovoce, hrách, luštěniny atd. Vláknina pomáhá při kontrole cukru a omezuje nepříznivé účinky sladkostí a cukru na pokožku.

Já vím, omezení cukru ve vaší stravě se mnohem snadněji řekne, než udělá. Život může být o něco méně sladký, když snížíte množství cukru, které konzumujete. Ale výhody, které má pro vaši pokožku a zdraví – stojí za to!

Zdravá strava nejen posílí vaši pokožku zevnitř ven, ale může také snížit frekvenci akné a pomůže vám udržet čistou pleť. Sem tam si něco sladkého klidně dejte. Nejlepší způsob, jak vyměnit dietu s vysokým obsahem cukru za něco zdravějšího, je doplnit rafinované potraviny nízkoglykemickými variantami, jako jsou více bílkovin a více zeleniny.

Před a po konzumaci velkého množství cukru

Před a po konzumaci velkého množství cukru

Jak cukr zhoršuje vrásky: Zánět produkuje enzymy, které rozkládají kolagen a elastin, což má za následek ochablou kůži a vrásky. Natrávený cukr se trvale připojí ke kolagenu ve vaší kůži procesem známým jako glykace.

Sponzorováno

A co vy? Také si všímáte, že u vás cukr zhoršuje akné? Napište nám do komentářů, budeme rádi.

A dále si o cukru přečtěte

Zdroj článku a studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva