Sponzorováno

Chřest – dobrota pro zdraví a věčné mládí 4.89/5 (9)

Chřest - dobrota pro zdraví a věčné mládíO chřestu se často mluví jako o královské zelenině. Už odedávna byla uznávána i jako přírodní afrodiziakum. A královskou není jen tak pro nic za nic, ale pramení to i z historie jejího pěstování. Znali ji už staří Egypťané, Řekové i Římané, ale až francouzský král Ludvík XIV., velký labužník, přikázal založit ve Versailles rozlehlé chřestové zahrady. A moc dobře věděl proč.

Chřest – léčivo i afrodiziakum

Chřest obsahuje látky důležité pro lidský organismus, jako je kalcium, železo, karoten, riboflavin, vitamíny C, B1, B2 a E, zvláštní aroma jí dodává silice asparagin. Dávno našla uplatnění nejen v kuchyni, ale i v lidové medicíně. Její léčivé účinky znal už otec lékařů Hippokrates. V Indii ji považují za podporovatele mužské potence. Prý stačí jednou denně vypít mléko, ve kterém jsme rozmíchali jednu-dvě lžičky chřestového prášku, a po 20 až 40 dnech se zaručeně dostaví výsledek. Kámasútra tvrdí, že chřest podněcuje sexuální apetit u mužů i u žen. Obecně se chřest doporučuje při dietě, protože obsahuje až 92 procent vody, přičemž 1 kg chřestu představuje jen 130-200 kcal.

Chřest je super i pro srdce

Tato královská zelenina má údajně příznivé účinky na srdce a uvařená ve víně působí blahodárně na nervový systém, zahání stres, podporuje zdravý spánek, paměť, koncentraci. Vitamin C, na který jsou bohaté zejména chřestové špičky, posiluje organismus a pomáhá při zánětlivých onemocněních. Chřestové oleje se využívají při masážích, protože omlazují buňky a potlačují akné a ekzémy.

Pokud se i u vás někdy objevují občasné potíže s erekcí, určitě vás již napadla otázka, co byste měli dělat, aby se problémy více neopakovaly? Odpovědí na tuto otázku může být v mnoha případech zdravější strava. Existuje dokonce jedna speciální potravina, která je na podporu erekce zvláště vhodná. A můžete hádat která to je. Jasně, chřest.

Chřest a podpora erekce

V minulosti byl chřest dostupný jen bohatším společenským vrstvám a řadiů se do jídelníčku šlechty. Ani v současnosti se chřestu nezbavují její příznivé účinky na kvalitu erekce a mnohé studie dokazují že chřest dokáže skutečně udržet a zlepšit tvrdost a trvanlivost erekce. Ale pozor, k chřestu se nedoporučuje pít červené víno, jelikož jeho složky oslabují léčivé účinky chřestu.

Sponzorováno

Jezte chřest každý den a udržíte si dokonalou erekci až do vysokého věku! Chřest je speciální druh zeleniny. Jde vlastně o výhonky které se pěstují na polích a trvá až dva roky dokud je vhodná ke konzumaci. Jeho lahodná chuť se hodí na každodenní konzumaci ale i pro speciální příležitosti. Čerstvý chřest je možné získat zejména od dubna do června. V ostatních ročních obdobích je možné koupit například konzervovaný (kompotovaný) chřest nebo si můžete udělat mražené zásoby. Chřest obsahuje obrovské množství vitamínů, antioxidantů a minerálních látek. Obrovské množství vitamínu E a C a rovněž draslíku, zinku, fosforu, jódu, železa, vápníku, hořčíku, manganu, síry, mědi a selenu.

Nejlahodnější je čerstvý

Nejlahodnější je čerstvý chřest. A jak poznáte, že je chřest opravdu čerstvý? O jeho svěžesti se přesvědčíme tak, že ho ohneme. Měl by se zlomit, nemá být „gumový“. Na vaření se používají speciální vysoké hrnce, ve kterých chřest vaříme špičkami nahoru, aby se nerozvařily. Důležité je, abychom chřest důkladně očistili od dřevnaté kůry. Vaříme ho 10-15 minut, přičemž do vody přidáme sůl, za lžičku cukru a másla, případně pár kapek citrónové šťávy.

TIP: Bylinka Okra (Ibiškovec) – jaké má zdravotní benefity?

Elixír zdraví a mládí – to vše je chřest

A na co je chřest dobrý?

 • Zlepšuje zásobování mozku a dalších orgánů kyslíkem, napomáhá udržovat zdravý cévní systém a srdce, stimuluje krvetvorbu, podporuje činnost střev a přispívá k očistě (detoxikaci) organismu od toxických látek, zařazuje se jako silný antioxidant.
 • Podporuje přirozenou obranyschopnost organismu, čímž zabraňuje a zastavuje růst rakovinných buněk. Také působí močopudně, odvodňuje a pročišťuje močové cesty i ledviny.
 • Blahodárně působí na játra, zajišťuje metabolismus bílkovin, normalizuje hladinu cukru v krvi, tedy je vhodný při onemocnění cukrovkou.
 • Zvláště se doporučuje těhotným ženám, podporuje růst a správný vývoj plodu.
 • Za povšimnutí také stojí skutečnost, že od pradávna se chřest považuje za významné afrodiziakum. Ve svém složení se nacházejí aminokyseliny, které dráždivě působí na urogenitální soustavu, což příznivě prospívá k sexuálnímu životu. Tento fakt se nepopírá ani v současné době.

A pro koho raději chřest ne?

Měli byste vědět, že chřest je pro mnohé velmi zdravá potravina, ale jeho konzumaci by se měli úplně vyvarovat pacienti s dnou, s močovými kameny, kornatěním cév, ale i se zánětem močových cest.

TIP: Chřest je něco jako protirakovinná bomba

VIDEO: Jak na to – Chřest

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva