Sponzorováno

Světelná terapie (fototerapie) pro léčbu akné 4.73/5 (11)

  • Světelná terapie, známá také jako fototerapie, může být použita k léčbě akné. Existují různé typy světelné terapie, které se používají k ovlivnění stavu kůže a snižování zánětu spojeného s akné.
  • Bílé světlo (LED terapie): Tato forma fototerapie využívá LED světla s různými vlnovými délkami, včetně bílého světla, k ovlivnění bakterií a snížení zánětu. Bílé světlo může pomoci zlepšit vzhled kůže a snížit výskyt akné.
  • Modré světlo se používá k zabíjení bakterie Propionibacterium acnes, která může hrát roli při vzniku akné. Modré světlo má antimikrobiální vlastnosti a může pomoci snížit počet bakterií v pórech kůže, což může vést k úlevě od akné.
  • Terapie červeným světlem nemá stejné antibakteriální účinky jako terapie modrým světlem, ale stále může být moc pěkně účinná. Terapie červeným světlem pomáhá podporovat hojení.
  • Tyto metody světelné terapie se často používají jako doplněk k tradičním léčebným postupům, jako jsou léky na akné a správná péče o pleť.
  • Je však důležité si uvědomit, že účinnost světelné terapie pro akné může být individuální a závisí na konkrétních potřebách a typu kůže každé osoby. Před zahájením léčby světelnou terapií pro akné je proto nejlepší poradit se s dermatologem, který může poskytnout konkrétní doporučení a informace o nejlepším postupu léčby pro danou situaci.

Světelná terapie (fototerapie) na aknéFototerapie je pozoruhodně účinná při léčbě lézí na akné, zejména akné způsobených záněty nebo bakteriemi. I když neexistuje žádný lék na akné, fototerapii podporuje i výzkum.

Terapie světlem (neboli také světelná terapie) se používá k léčbě mírného až středně závažného akné. Terapie modrým světlem a terapie červeným světlem, oba to jsou typy fototerapie. Fototerapie je bezpečná pro téměř kohokoli a vedlejší účinky jsou velmi mírné.

Tento druh terapie je poměrně snadno přístupný a lze jej provádět v ordinaci dermatologa. K dispozici jsou také produkty k provedení této léčby doma. K dosažení dobrých výsledků obvykle potřebujete několik relací.

Pomáhá fototerapie (světelná terapie) s akné?

Ano, může pomoci. Pomáhá s různými druhy akné. Světelnou terapii, která ničí bakterie na pokožce, používají dermatologové jako alternativní léčbu akné posledních asi 20 let. Světelná terapie – nazývaná také léčba modrým světlem, léčba červeným světlem nebo fototerapie – je léčba založená na výzkumu, která je pro většinu lidí bezpečná a relativně bez vedlejších účinků.

Výhody světelné terapie

V klinických podmínkách se používají dva hlavní druhy terapie viditelným světlem: modré světlo a červené světlo. Každý z nich má své specifické použití, a přestože oba pomáhají při akné, každý má jiné výhody. Modré i červené světlo je možné používat bez problémů denně.

Terapie modrým světlem

Terapie modrým světlem je typ světelné terapie, která se nejčastěji používá k řešení akné. Vlnová délka modrého světla má antimikrobiální účinek, díky čemuž účinně zabíjí několik druhů bakterií, které se mohou hromadit ve vašich pórech a olejových žlázách a způsobovat vyrážky.

V jedné studii zaznamenali lidé s akné, kteří byli léčeni po dobu pěti týdnů terapií modrým světlem, zlepšení u 77 procent případů.

Terapie modrým světlem také pomáhá upravovat pokožku, zbavit se volných radikálů, které oxidují a stárnou váš obličej. Léčba má také protizánětlivé účinky, což snižuje další příznaky akné, jako je zarudnutí. Terapie modrým LED světlem se zaměřuje na mazové žlázy. Modrá LED světelná terapie dokáže zacílit na tyto olejové žlázy a učinit je méně aktivní.

Terapie modrým světlem

Terapie modrým světlem

 

Terapie červeným světlem

Terapie červeným světlem nemá stejné antibakteriální účinky jako terapie modrým světlem, ale stále může být účinná. Terapie červeným světlem pomáhá podporovat hojení a může snížit viditelnost jizev po akné. Má také protizánětlivé schopnosti.

Terapie červeným světlem funguje hluboko pod povrchem vaší pokožky, aby pomohla uklidnit a opravit tkáň. Pokud je vaše akné způsobeno chronickým stavem kůže, může být pro vás léčba červeným světlem volbou.

U světlené terapie je velmi důležitá správná vlnová délka světla.

Oblíbené jsou infračervené panely.

Jak probíhá? Co očekávat během světelné terapie

Před absolvováním fototerapie navštívíte dermatologa. Bude vám schopen říci, zda jste dobrým kandidátem na tuto léčbu, jaké světlo bude používat, co očekávat a kolik léčby pravděpodobně budete potřebovat. Po dobu dvou týdnů před světelnou terapií bude možná nutné vyhnout se retinolům a jiným přípravkům pro péči o pleť, které pokožku ztenčují.

Pokud užíváte nějaké protizánětlivé léky, zeptejte se svého dermatologa, zda je máte vysadit. Vyvarujte se soláriím a dlouhodobému nechráněnému slunci ve dnech těsně před termínem léčby.

Terapie modrým a červeným světlem trvají vždy 15 až 30 minut. Během relace si lehnete nebo položíte hlavu do speciálního zařízení určeného k tomu, aby váš obličej byl nasvícen.

Sponzorováno

Vyškolený odborník na světelnou terapii – obvykle zdravotní sestra nebo dermatolog – aplikuje pulzy ze zařízení pro světelnou terapii na různé části obličeje, a to kruhovým způsobem. Po několika opakováních tohoto procesu je léčba dokončena.

Po fototerapii může být vaše ošetřená kůže lehce růžová nebo červená. Z ošetřené oblasti může dojít k mírnému odlupování pokožky. Vaše pokožka může být citlivější a možná budete muset několik dní poté vynechat svůj obvyklý režim péče o pleť, zejména peelingy, exfolianty a lokální aplikaci vitaminu A.

Terapie světlem funguje nejlépe u lidí, kteří mají mírné až středně závažné akné.

Fototerapie zřídka zahrnuje jen jediné sezení. Obvykle se doporučuje zahájit několik cyklů fototerapie, obvykle dvě až tři ošetření týdně, v průběhu čtyř až šesti týdnů. Poté bude možná nutné zachovat účinky léčby příležitostným následným ošetřováním každé tři měsíce.

Možné vedlejší účinky světelné terapie

Terapie modrým světlem a terapie červeným světlem jsou obecně považovány za bezpečné, ale existují určité vedlejší účinky. Například tyto:

  • zarudnutí
  • modřiny
  • peeling (odlupování) kůže
  • mírná bolest nebo podráždění

Méně často se v důsledku této léčby vyvinou další nežádoucí účinky. Mezi vzácné nežádoucí účinky patří:

  • suchý hnis nebo puchýře v místě ošetření
  • popáleniny (mírné)
  • tmavá pigmentace v důsledku nadměrného vystavení slunci po ošetření
  • silná bolest v místě léčby

Lidé by si obecně měli dávat pozor například při použití některých léků, zvyšujících citlivost na světlo. Vedlejší účinky jsou spíše vzácné.

Rizika světelné terapie

Světlo používané ve fototerapii není ultrafialové, takže s sebou nenese riziko poškození kůže a záření. To ale neznamená, že pro tuto léčbu neexistují žádná související rizika.

Pokud není ošetřená oblast řádně ošetřena, existuje možnost infekce. Pokud po světelné terapii zaznamenáte hnis, puchýře nebo se u vás objeví horečka, okamžitě kontaktujte svého lékaře.

Existují také lidé, kteří by se měli světelné terapii vyhýbat. Pokud v současné době užíváte antibiotika nebo jste extrémně citliví na sluneční světlo nebo se snadno spálíte, nemusíte být nejlepším kandidátem na světelnou terapii pro léčbu akné.

Také byste se měli tomuto typu léčby vyhnout, pokud jste těhotná nebo si myslíte, že byste mohla být těhotná.

Světelná terapie doma

Na trhu existuje několik produktů pro domácí terapii světelnou terapií. V posledních několika letech se staly populární masky pro toto ošetření a různá světelná zařízení, která provádějí terapii modrým světlem.

Takto může vypadat maska pro světelnou terapii pro domácí použití

Takto může vypadat maska pro světelnou terapii pro domácí použití

 

Výzkum naznačuje, že tato léčba může být účinná jedna malá studie zjistila, že použití samostatně aplikované léčby modrým světlem po dobu 28 dnů skutečně snížilo počet lézí na tvářích účastníků.

Světelná terapie pro léčbu akné – Sečteno a podtrženo

U mnoha lidí je terapie viditelným světlem účinná při léčbě akné. Je důležité mít realistická očekávání, jak dobře u vás může světelná terapie fungovat. I když to může zlepšit vaše příznaky, pravděpodobně vás fototerapie nezbaví vašich skvrn, akné a pupíků navždy.

Obvykle se také doporučuje vyzkoušet jiné, levnější metody lokální a orální léčby akné, než vyzkoušíte světelnou terapii. Promluvte si se svým dermatologem a zjistěte, zda jste dobrým kandidátem na tento typ léčby akné.

Co si dále na toto téma přečíst?

Náš tip: Zkuste na akné i tyto přípravky

VIDEO: Bioptron světelná terapie pro vaše zdraví

Sponzorováno

Zdroje článku a studie o světelné terapii

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva