Sponzorováno

Emu olej na pleť a akné: co je to a jak funguje? 4.75/5 (8)

Emu olej na pleť a akné: jak funguje?Když lidé slyší „emu olej“, často se vyděsí. Zní to trochu neintuitivně, že? Ale pokud se mnou zůstanete, slibuji, že vám poskytnu všechny informace, které potřebujete, abyste věděli, proč v některých případech mohou být oleje, jako je právě emu, skutečně prospěšné a mohou vám pomoci zbavit se akné.

Co je vlastně ten Emu olej?

Emu je velký, nelétavý pták, původem z Austrálie. Zajímavý fakt – je to druhý největší žijící pták podle výšky, hned po pštrosovi. Jsem si jistá, že si to dokážete představit – divně vypadající, velký pták, dlouhé nohy? Pokud stále nezvoní žádné zvonky, přejděte na google. Olej pochází z tukové tkáně emu, protože tělo emu obsahuje 11 litrů oleje. Tradici jeho získávání začali domorodci, ale brzy to převzal průmysl péče o pleť a udělal z něj populární léčbu akné.

Jeho tuk se skládá z několika nenasycených mastných kyselin. Abychom to úplně rozložili, je vyroben z kyseliny olejové (42 procent); kyselina palmitová (21 procent); kyseliny linolové (21 procent) a spoustu antioxidantů. Všechny tyto složky pomáhají bojovat proti zánětu, suché pokožce a bakteriím, které se mohou vyvíjet v pórech, dále mohou složky oleje napomáhat hojení ran a další, tedy podle neoficiálních, spíše než vědeckých důkazů.

Největší přínos emu oleje však pochází z jeho malých částic a jejich schopnosti absorbovat se do pokožky. Předpokládá se, že čistý emu olej má jedinečnou schopnost snadno proniknout do všech epidermálních vrstev pokožky. Díky tomu pokožka dostává velké množství omega-3 a omega-6 mastných kyselin, které ji pomáhají udržovat hydratovanou, aniž by zanechávaly pokožku mastnou.

Jak emu olej působí na akné?

Emu olej je nekomedogenní produkt – což znamená, že nebude ucpávat vaše póry. Kromě toho je hypoalergenní a bezpečný pro všechny typy pleti. Při splnění těchto dvou předpokladů můžeme tvrdit, že emu olej přinejmenším nezhorší stav vaší pokožky. Ale hádám, že se ptáte, jak nám to skutečně pomáhá zbavit se akné?

Emu olej má protizánětlivé vlastnosti, což pomáhá snižovat zarudnutí a otoky. Protože obsahuje vitamín A, což je antioxidant, může podporovat hojení poškozené pokožky.

Dalším způsobem, jak může emu olej bojovat s novými ohnisky akné, je rozpouštění kožního mazu při pronikání do kožní tkáně. To umožňuje hloubkové čištění pleti a snižuje výskyt nových problémů na pleti.

Jak jsem již zmínila, proniká hluboko do pokožky, uvolňuje póry a zvlhčuje pokožku, aniž by ji mastil, což navíc pomáhá kontrolovat produkci kožního mazu. Pokud je pokožka méně mastná, znamená to, že bude méně náchylná k propuknutí akné.

Konečně jedna studie ukázala, že lokální aplikace emu oleje na popáleniny u myší může napomoci procesu hojení po zánětu, což naznačuje, že by mohl fungovat na vrásky a jizvy po akné.

Aplikace emu oleje: jak ho používat

První radou, než začnete s aplikací, je vyčistit si ruce antibakteriálním mýdlem. Ujistěte se, že svůj stav nezhoršujete používáním špinavých aplikačních štětců nebo kontaminovanými prsty. Poté nakapejte několik kapek oleje na ruce nebo vatový tampon a aplikujte přímo na postižené místo.

Další možností je jemně vmasírovat olej na celý obličej jako celek. Nevtírejte agresivně, ale použijte jemné krouživé pohyby. Nechte na pokožce, dokud se úplně nevstřebá, poté můžete dokončit pomocí svého oblíbeného hydratačního krému.

Sponzorováno

Výhody emu oleje na akné

 • Účinný hydratační krém – emu olej odvede skvělou práci při udržení vaší pokožky hydratované a zabrání ztrátě vlhkosti (vody).
 • Zabraňuje zánětu – to je nejoblíbenější benefit, zmiňovaný stále dokola. Přestože je výzkumu málo, svědectví se hromadí. Nemluvíme pouze o povrchových zánětech na kožní tkáni, ale spíše o různých zánětlivých procesech v těle. Recenze z magazínu Nutrition propaguje emu olej jako účinný prostředek proti zánětu uší, zánětlivému střevnímu syndromu a artritidě.
 • Elasticita pokožky – pomáhá udržovat pružnost pokožky, což pomáhá redukovat jizvy po akné, vrásky a linky.
 • Přírodní ochrana proti slunečnímu záření – po mnoho let domorodí Australané používali emu olej jako přirozenou ochranu proti slunečnímu záření. Jeho SPF však není dostatečně vysoký, aby fungoval jako samostatný opalovací krém.
 • Zabraňuje stárnutí pleti.
 • Stimuluje růst nových, zdravých kožních buněk.
 • Vlastnosti pro hojení ran.
 • Zvyšuje vstřebávání léků a dalších živin – Například jedna výzkumná práce dospěla k závěru, že když je kurkumin smíchán s emu olejem, jeho biologická dostupnost se zvyšuje 5krát, takže výsledky tohoto komba jsou 5x účinnější. Toto stejně může fungovat s dalšími složkami, o kterých je známo, že snižují akné, stejně jako s volně prodejnými léčbami akné.

Další výhody Emu oleje

Pro hubnutí

Podle některých neoficiálních důkazů může emu olej pomoci při hubnutí a kontrole cholesterolu. Je to možná kvůli vysokému množství mastných kyselin v oleji a existuje mnoho výzkumů podporujících tuto myšlenku. Typická dávka je čajová lžička nebo dvě dvakrát denně.

Emu olej se po staletí používá k léčbě různých zdravotních problémů. Předpokládá se, že tento olej může pomoci léčit chronické bolesti zad, cukrovku, onemocnění dásní, bolesti hlavy, osteoartritidu a dokonce i revmatoidní artritidu.

Zlepšuje celkové zdraví vlasů

Dokáže dodat vlasům větší objem, dodává lesk, redukuje roztřepené konečky a může být účinný proti lupům.

Odpuzuje brouky a hmzy

Pokud si na pokožku nanesete emu olej, než se vydáte ven, můžete hmyz odpudit. To je částečně způsobeno látkou zvanou terpeny, kter0 se nachází v oleji.

Snižuje citlivost prsou

To je opravdu dobrá zpráva pro čerstvé maminky. Není neobvyklé cítit bolest, když se novorozenci přisají k prsu. Ženská prsa jsou po kojení často bolavá, popraskaná a suchá. Masírujte bradavku vatovým tamponem s několika kapkami emu oleje. Pozor však: Před krmením dítěte otřete bradavku a prso teplým hadříkem, abyste odstranili veškerý zbytkový maz. Emu olej nebyl prokázán jako bezpečný pro kojence a děti. Pamatujte si to, je to opravdu důležité!

Zlepšuje zdraví střev

Bylo zjištěno, že konzumace emu oleje snižuje závažnost zánětu tlustého střeva.

Možné vedlejší účinky a bezpečnostní opatření

 • Lidé trpící Peyronieho chorobou mohou zaznamenat mírnou lokalizovanou vyrážku z emu oleje.
 • Složení produktu může někdy negativně interagovat s pokožkou, protože ne všechny emu oleje jsou vyrobeny stejně.
 • Při prvním nákupu produktů z emu oleje zkontrolujte, zda necítíte vůni. Neměl by mít vůni. Ale pokud ano, vraťte jej a požádejte o nový. Emu olej uchovávejte v lednici.
 • Nedoporučuje se používat přípravek na otevřené rány.
 • Ve vzácných případech může dojít k podráždění pokožky po aplikaci oleje přímo na pokožku. Chytřejší je provést náplastový test na méně citlivé oblasti, jako je hřbet vaší ruky, a počkat, jak na to vaše pokožka zareaguje. Tímto způsobem budete vědět, že jste v bezpečí, když jej skutečně nanesete na obličej.
 • Ženy, které jsou těhotné nebo kojící, by se měly před použitím emu oleje poradit se svým lékařem.
 • Někteří uživatelé si všimli podráždění žaludku a nepohodlí po konzumaci oleje.

Shrňme si informace o emu oleji

Nyní, když víte, co je emu olej a jak funguje, můžete ho mít v hlavě jako jedno z možných řešení vašeho problému s akné. Bude to stát za to? Upřímně řečeno, spousta lidí na to přísahá, i když výzkum je nevelký. Téměř všechny studie, které jsme v textu představili, byly provedeny na zvířatech a mohou být problematické, když se snažíme tyto výsledky předat lidem.

Dobrou zprávou je, že nemá mnoho vedlejších účinků, takže se zdá, že jde o docela bezpečný produkt – pokud se chystáte na nějaké experimentování. Sečteno a podtrženo: klidně emu olej vyzkoušejte, ale buďte mírní s očekáváním. Nezapomeňte – budete muset podstoupit určitá rizika, abyste získali kůži, kterou chcete, ale udělejte to informovaně.

Sponzorováno

Zkoušeli jste emu olej na vaši pleť? Napište nám do komentářů.

A dále si u nás přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva