Sponzorováno

Citron na akné a pleť? Je citronová šťáva dobrá na akné a jizvy po akné? 4.86/5 (14)

Může citrón pomoci při akné?

Může citrón pomoci při akné?

Citron na akné a na jizvičky po akné, citron na zesvětlení pleti nebo citron na stárnoucí pleť? Mohou těmto problémům pleti citrony nějak zabránit. Nebo je to mýtus?

Citrony jsou široce populární lidový lék na mnoho kožních onemocnění, a proto je najdete téměř v každém domácím receptu na péči o pleť. Snad kromě citlivé pleti…což nás vede k otázce: Jsou citrony pro pokožku špatné nebo dobré?

Odpověď je ano i ne. Mají pro pleť spoustu výhod, ale mají stejně mnoho vedlejších účinků.

Někteří lidé na internetu říkají, že bez riskování nedosáhnete výsledků, ale než se s nadšením vrhnete na jejich rady, pojďme si projít důkazy a fakta. Jaké jsou výhody aplikace citronové šťávy na obličej? Jaké jsou vedlejší účinky? A jak se můžete chránit a přitom používat citrony ve své rutině péče o pleť? Uvidíme, pojďme na to.

Citron na akné: skutečnost nebo fikce?

Citronová šťáva, stejně jako citronová kůra, mají vysokou koncentraci kyseliny citronové, která má na pokožku velmi vysušující účinek a dokáže ji účinně zbavit přebytečného kožního mazu, umí i vyčistit pleť a vyčistit její póry. Problém je v tom, že je tak silný, drsný a agresivní, že dráždí pokožku a to vede k nepříznivým následkům.

Přesto se kosmetický průmysl nevzdal citronů, a ani přírodní milovníci krásy se nevzdali. Citronovou šťávu, esenciální citronový olej nebo citronovou kůru dnes najdete v mnoha produktech péče o pleť nebo přírodních domácích prostředcích.

Ale pozor, je velký rozdíl mezi používáním čerstvě vymačkané citronové šťávy a produktů s citronovou šťávou.

Čistý citron vs. Citronové produkty

Ano, samozřejmě, je v tom rozdíl. Nejen mezi čistou citronovou šťávou a citronovými produkty, ale také mezi domácími pleťovými zábaly a čistou citronovou šťávou.

Na obličej byste nikdy neměli používat čistou citronovou šťávu. Je extrémně silná, agresivní a může způsobit několik vedlejších účinků, včetně chemického popálení.

Většina odborníků doporučuje používat citronovou šťávu nebo citronový extrakt, zředěné, v malých množstvích smíchané s jinými uklidňujícími a jemnými přísadami. Tímto způsobem můžete získat všechny výhody, které citrony nabízejí, a vyhnout se děsivým vedlejším účinkům.

V této souvislosti jsou produkty s citronovou šťávou, citronovou kůrou nebo esenciálními citronovými oleji obecně bezpečné. Lidé s citlivou pokožkou by se jim však pravděpodobně měli vyhýbat a hledat alternativy. Vše většinou závisí na koncentraci citronové složky v produktu. Některé produkty jsou silnější než jiné.

Tuto logiku můžete aplikovat i na své domácí recepty. Chcete-li bezpečně používat čerstvě vymačkanou citronovou šťávu ve svých domácích receptech, zamyslete se nad procentem citronové šťávy oproti jiným látkám a také se zjistěte, jaké přísady mohou působit proti potenciálním vedlejším účinkům citronu.

S dostatkem informací a správnou péčí můžete předejít téměř všem vedlejším účinkům, kromě fototoxicity a citlivosti na sluneční záření.

Proč se právě citrony dávají na pleť?

Proč je dnes na trhu tolik produktů a ingrediencí s citrony? Proč lidé stále visí na používání citronové šťávy v péči o pleť? Z čeho jsou citrony vyrobeny a co je dělá tak silnými? Pojďme se na to podívat podrobněji.

Citrony – jejich konstituce a vlastnosti

Citrony obsahují spoustu vitamínů: niacin; riboflavin; thiamin; cholin; kyselina pantothenová; folát; vitamín C; vitamin B6 (nedostatek B6 je spojen s kožní dermatitidou).

Obsahují také prospěšné minerály: vápník; měď; žehlička; mangan; hořčík; fosfor; draslík; zinek (zinek hraje hlavní roli v prevenci akné). To je pleť jistě dobré.

Alfa hydroxy kyselina

Citrony a grapefruity jsou nejsilnějšími zdroji přírodních alfa-hydroxykyselin. A to je správně. Kyselina citronová je AHA používaná v mnoha přípravcích péče o pleť kvůli jejím exfoliačním vlastnostem.

Kromě toho, že jsou silnými exfoliátory, AHA pomáhají podporovat kolagen a průtok krve, řídit produkci melaninu v buňkách pokožky a upravovat změnu barvy. Může stimulovat buněčný obrat, což pomáhá zlepšit vzhled povrchových vrásek a jemných linek. AHA mohou také zvýšit vstřebávání jiných produktů a učinit je účinnějšími.

Kyselina citronová je oblíbená alfa-hydroxykyselina – má protizánětlivé vlastnosti, působí proti stárnutí a má i antioxidační účinky. Prostě super pro pleť.

Vitamín C

V jednom citronu je kolem 64 % vitaminu C a kůra přesahuje 200 %, takže můžeme s jistotou říci, že citrony obsahují nejvyšší koncentraci vitaminu C mezi citrusovými plody. Obsahují o něco více než limetky, dvakrát více než grapefruity a pětkrát více vitamínu C než pomeranče.

Proč ale vitamín C tolik potřebujeme? Vitamin C je silný antioxidant a hlavní stavební kámen v těle. Kůže se obnovuje přibližně každých šest týdnů. K tomu a budování nových buněk potřebuje kolagen. Vitamin C hraje velkou roli při syntéze kolagenu, díky čemuž je životně důležitý pro optimální zdraví pokožky.

Pokud vašemu tělu chybí vitamín C, pokožka se nebude moci účinně hojit.

Kromě toho má vitamín C potenciál předcházet poškození způsobenému UV zářením, redukovat vrásky, napomáhat suché pleti, urychlovat buněčnou výměnu a zachycovat volné radikály.

Výhody použití citronové šťávy na akné a jizvy po akné

Zabraňte mastné pleti

Pokud jste někdy použili citronovou šťávu na obličej, pak jste pocítili její silný vysušující účinek. Pro lidi, kteří mají mastnou pleť, to může být úžasné zjištění. Je to kvůli kyselině citronové, která dokáže vyčistit vaši pokožku do hloubky, proniknout hluboko do pórů a vysát mastnotu a nečistoty, když schne.

Jedna studie z roku 2011 publikovaná v magazínu British Journal of Pharmacology and Toxicology zkoumala antimikrobiální aktivitu citronové kůry. Vědci dospěli k závěru, že kůra citronu je nejen adstringentní, ale také dobrým antimikrobiálním činidlem, což je důležité, protože určitá kožní flóra, jako je pseudomonas a mikrokoky, může růst, když je přebytek kožního mazu, a způsobit kožní infekce.

To znamená, že citronová kůra je potenciálně prospěšná při prevenci některých typů kožních infekcí. Autoři studie pokračují: „Jednoduché použití citronové šťávy může zabránit takovým typům infekcí (akné infekce) a může pomoci udržet dobrou a zdravou pleť.“

Snížení akné a jizev po akné

Vlastně pouhá skutečnost, že citrony mají potenciál zabránit mastnotě, je sama o sobě přínosem v boji proti akné. Všichni víme, že lidé s mastnou pletí jsou náchylnější k akné a přebytek kožního mazu vede k ucpávání pórů. Ucpané póry se začnou zvětšovat, zvyšují tlak na stěny buněk, dráždí kožní tkáň a způsobují zánět. Konečným výsledkem jsou červené, bolestivé pupínky.

Kontrola produkce mazu na pokožce přinese úlevu a méně časté pupínky.

Další antimikrobiální a adstringentní výhody citronové kůry, které mohou zabránit infekcím, jsou další výhodou v boji proti akné vulgaris způsobené bakterií p. akné.

A jak je to s jizvami po akné?

No a citronová šťáva je nabitá vitamínem C a citronová kůra ještě víc. Díky silné antioxidační síle a jeho roli při stimulaci produkce kolagenu je tento vitamín stavebním kamenem pro nové nepoškozené buňky, které mohou nahradit buňky v jizvové tkáni a vaše jizvy budou méně viditelné. Kolagen je zásadní pro proces hojení, kterým kůže denně prochází. To je důležité nejen pro staré jizvy, ale také pro akutní léze akné. Optimální hladina vitaminu C v těle zajistí, že vaše pokožka bude produkovat kolagen dostatečně na to, aby účinně vyléčil zanícené pupínky, které aktuálně řádí na vaší tváři.

Výhody proti stárnutí

Hojnost vitamínu C v citronech jim dává vlastnosti působící proti stárnutí. Vitamin C stimuluje a udržuje optimální hladinu kolagenu, elastinu a růstových faktorů v kožních tkáních. To znamená, že vaše pleť bude odolnější vůči předčasnému stárnutí, jemným linkám, vráskám, stařeckým skvrnám a změně barvy.

Sponzorováno

Kolagen napomůže procesu hojení pokožky, stimuluje buněčnou výměnu a nahradí poškozené, pigmentované buňky novými, čímž sníží zabarvení a stařecké skvrny. Kolagen také stahuje póry pokožky a činí ji pružnější, čímž zabraňuje suché a povislé pokožce.

V roce 1999 studie v časopise Drugs Under Experimental and Clinical Research prokázala, že lokální aplikace citronového oleje je vysoce účinná pro zvládání stárnutí pleti.

Rozjasní vaši pleť

Poslední, ale rozhodně v neposlední řadě, jsou zesvětlující vlastnosti citronů, kterou všichni znáte a máte rádi. Myslím to vážně, když zadáte do googlu citronovou šťávu pro pleť, většina výsledků je od lidí, kteří se ptají, zda citrony skutečně mohou zesvětlit jejich pokožku a jak to lze udělat.

Citrusové plody obsahují enzym tyrosinázu, což je známý inhibitor, který může zasahovat do syntézy melaninu a zabraňovat pigmentaci.

Ve studii z roku 2009, která zkoumala přírodní činidla pro bělení pokožky, umístila vysoko v žebříčku extrakt z citronu jako účinnou složku pro bělení kůže používanou v mnoha přípravcích. Přesto autoři doporučují, že citronový extrakt by měl být používán pouze v nízkých koncentracích, protože snadno způsobuje podráždění pokožky.

Možné vedlejší účinky používání citronové šťávy na akné a jizvy po akné

Možné alergické reakce

I když vzácně, může dojít k alergickým reakcím. Citronová šťáva je silná složka, která může být pro mnoho typů pleti až příliš silná. I když pijete citronovou šťávu pravidelně, měli byste si udělat náplastový test u produktu, který chcete použít.

Případová studie z magazínu Journal of the American Academy of Dermatology dokumentovala příklad kontaktní alergie a citlivosti kůže s dermatitidou rukou způsobenou olejem z citrusové kůry.

Chemické popáleniny

Nejběžnějším a známým vedlejším účinkem místního použití citronové šťávy je pálení kůže, které může mít za následek zarudnutí, otoky, puchýře, bolest a olupování.

Nikdy není dobrý nápad používat čistou citronovou šťávu na obličej navzdory všem potenciálním výhodám. Může to fungovat skvěle poprvé nebo podruhé, ale je to jako hrát ruskou ruletu a nikdy nevíte, kdy si můžete způsobit chemické popáleniny.

Lidé s citlivou pletí by se v každém případě měli držet dál od citronové šťávy a zvážit alternativy pro zpevnění a zesvětlení pokožky nebo snížení mastnoty na obličeji.

Fototoxicita

Fototoxicita neboli fotopodráždění je chemicky vyvolané podráždění kůže, ke kterému dochází, když je kůže vystavena slunečnímu záření. Je to druh fotosenzitivity. Aby k tomuto procesu došlo, musí být na vaší pokožce fotoaktivní složka, která bude reagovat se slunečním zářením.

A uhodli jste správně, citrony mají fotoaktivní složky. Tyto složky reagují na světlo, takže když je absorbují, energie z absorbovaného světla vytváří molekulární změny, které způsobují toxicitu.

Fototoxické reakce vypadají jako špatné spálení sluncem – červené, svědivé a otoky s puchýři. V průběhu času může fototoxicita způsobit změny v barvě kůže a dokonce i rakovinu kůže.

To je důvod, proč většina značek, které ve svých recepturách používají kyselinu citronovou, instruuje své zákazníky, aby se při používání produktů byli mimo sluneční světlo. A pokud se rozhodnete použít doma vyrobený produkt s citronovou šťávou, je velmi důležité, abyste byli informováni o vedlejších účincích a přijali bezpečnostní opatření, abyste předešli škodlivým následkům.

Citlivost a hyperpigmentace

V sekci výhod jsme řekli, že citrony jsou naplněny tyrosinázou, která inhibuje produkci melaninu a funguje jako účinná složka pro bělení kůže, což je pravda. Ale je také pravda, že místní aplikace citronové šťávy způsobuje, že pokožka je citlivá a náchylná k hyperpigmentaci. Myslím, že je to jako dvousečná zbraň.

Při správném používání, s opatrností a bez kontaktu se slunečním zářením vám může pomoci zesvětlit pokožku. Nicméně díky svým vysoce fotoaktivním vlastnostem může v průběhu času vést k fototoxicitě, změně barvy a hnědým skvrnám.

Suchá kůže

Dalším způsobem, jak se může vaše léčba citronovou šťávou pokazit, je získat přesný protiúčinek toho, čeho chcete dosáhnout. Je to proto, že kyselina citronová má silné vysušující účinky na pokožku. Může to znít jako dobrá věc, ale pokud přesušíte pokožku, stimulujete již tak velmi aktivní mazové žlázy a váš obličej bude mastnější než dříve.

Abyste tomu zabránili, měli byste vždy po aplikaci silného a abrazivního produktu s citronovou šťávou nebo citronovou kůrou používat silný hydratační krém. Tímto způsobem můžete kontrolovat negativní účinky a stále využívat výhody.

Měli byste používat citronovou šťávu na obličej přes noc?

Ne, ve skutečnosti je to škodlivé. Mnoho receptů přes noc obsahuje citronovou šťávu, ale to je špatně. Fakt nemusíte nechávat citronovou šťávu na obličeji dlouho, abyste získali její výhody, ale její vedlejší účinky jistě zažijete. Citronová šťáva se do pokožky vstřebává opravdu rychle, což je jeden z důvodů, proč pokožku dráždí. Již po deseti minutách ucítíte, že je vaše pokožka zcela suchá, a to je čas, kdy ji potřebujete hydratovat.

Citronová šťáva má složky, které zvyšují vstřebávání jiných produktů. Použijte toto okno k získání hydratace a vlhkosti ve vaší pokožce.

Pokud jste se rozhodli používat citrónovou šťávu ve své rutině péče o pleť, pak si ji po cca 10 minutách obličej umyjte, osušte – nechte pokožku trochu vlhkou a naneste hydratační krém. Toto je nejlepší strategie, jak zabránit přesušení pokožky.

Také nepoužívejte čistou citronovou šťávu přímo na pokožku. Zřeďte ji s dalšími hydratačními přísadami.

Citron na akné a pokožku – moje závěrečné myšlenky

Citronová šťáva je oblíbená z nějakého důvodu. Pro pokožku má řadu výhod. Je to jeden z nejsilnějších přírodních exfoliátorů, díky čemuž je přitažlivý pro lidi s mastnou a aknózní pletí.

Přebytek kožního mazu nemá šanci. Dokáže rychle vysušit pokožku, vyčistit její póry a dokonce bojovat s bakteriemi, které způsobují kožní infekce, včetně akné. Vyčištění pórů, zpevnění pleti a vyrovnání tónu pleti je přitažlivé pro každého, kdo bojuje se známkami předčasného stárnutí.

Takže se nedivte, až příště uvidíte citronovou šťávu v nejlepších domácích lécích na mastnou a aknózní pleť nebo v produktech proti akné.

Velká síla však vyžaduje velkou zodpovědnost. Chemické popáleniny, přesušení kůže, fototoxicita, citlivost na slunce a hyperpigmentace jsou velmi časté. Rozhodně se citrónová šťáva nedoporučuje lidem s citlivou pokožkou.

Pokud ji přesto chcete používat, je nejlepší poohlédnout se po produktech s obsahem citronových extraktů (koncentrace je kontrolovaná) nebo začít s velmi malými množstvími. Pomalu se naučte, co vaše pleť zvládne, a nepřehánějte to.

Poslední rada: Vyhněte se kontaktu se slunečním zářením při používání citronové šťávy ve vaší rutině péče o pleť.

Sponzorováno

Zkoušeli jste použít citrón na akné a na pleť obecně? Jaké byly výsledky? Napište mi do komentářů.

A dále si o citronu přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva