Sponzorováno

Jaký použít olej na kojence a novorozence? Čím je mazat? 4.9/5 (10)

Jaký použít olej na kojence a novorozence?Nosné oleje se používají pro promazání dětské pokožky a také pro příjemnou masáž miminek a kojenců.

Takové masáže jsou pro vaše dítě příjemné, uklidňující a zdravé – a možná si masáž kojence užijete i vy.

Použití správného oleje pro dětskou masáž může znamenat velký rozdíl. Masážní oleje pomáhají chránit jemnou a citlivou pokožku vašeho dítěte a současně ji pěkně zvlhčují.

Ne všechny oleje jsou však stejné – a nejsou všechny vhodné a dobré pro dětskou pokožku. Jen proto, že je olej „přírodní“, neznamená to, že je bezpečný pro masáž dětí.

Podívejme se na nejlepší oleje, které byste měli použít pro dětskou pokožku, a také na to, kterým olejům byste se měli vyhnout.

Výhody masáže kojence

Pravidelné dětské masáže vám a vašemu miminku mohou pomoci. Dotek je jazyk, kterému rozumějí dospělí i děti. Během dětské masáže stojíte tváří v tvář sobě a svému malému – bez rozpačité špinavé plenky uprostřed – a navazujete oční kontakt. To pomáhá vašemu dítěti naučit se mimiku a rozvíjet jeho komunikační schopnosti.

Pravidelná masáž vašeho dítěte může také pomoci rozvíjet jeho mozek a nervový systém.

Spoustu lékařských studií ukazuje, že pravidelný dotyk a připoutání se k rodiči jsou nezbytné pro zdravý mozkový a emocionální vývoj dítěte. A výhody jsou to doživotní!

Masáž kojenců vhodným olejem má různé výhody:

 • Dává vašemu dítěti pocit bezpečí, snižuje jeho pláč, reguluje dýchání a udržuje ho v teple.
 • Zlepšuje prokrvení rukou a nohou.
 • Masáže pomáhají usnadnit trávení a pohyby střev. To je zvláště výhodné pro děti, které trápí kolika.
 • Uvolňuje vaše dítě a činí ho méně znepokojeným.
 • Může regulovat spánek dítěte.
 • U nedonošených dětí poskytují masáže úžasné výsledky. Ukázalo se, že zvyšují přírůstek hmotnosti, stabilizují srdeční frekvenci a zvyšují mozkovou aktivitu.

Které oleje jsou pro kojence a novorozence nejlepší?

Můžete si vybrat z řady olejů, které jsou bezpečné pro citlivou pokožku dítěte. Vyzkoušejte tyto oleje během dětské masáže a pro zvlhčení jejich pokožky. Některé mohou vyhovovat pokožce vašeho dítěte lépe než jiné.

Mezi nejlepší oleje, které lze použít při dětské masáži – v žádném konkrétním pořadí – patří tyto:

Kokosový olej

Lékařská studie z roku 2020 zjistila, že aplikace panenského kokosového oleje na nedonošené novorozence pomohla zlepšit a posílit jejich pokožku. Je super pro novorozence a i starší děti jako masážní olej a zvlhčovač.

Tato zjištění podporuje i několik dalších studií, je však zapotřebí dalšího výzkumu. A co je důležité? Vyberte si vždy ten nejkvalitnější kokosový olej.

Mandlový olej

Mandlový olej je bohatý na vitamín E a klinický výzkum od roku 2020 ukazuje, že je bezpečné jej používat jako dětský masážní olej. Vědci zjistili, že používání mandlového oleje u nedonošených dětí zlepšilo tloušťku a pevnost jejich pokožky – a nezpůsobil žádné vedlejší účinky.

Kosmetická vazelína

Kosmetická vazelína (známá také pod jednoduchým označením vazelína) mohla být fajn volbou – je to léty osvědčený produkt a je vhodný pro pokožku vašeho dítěte jako masážní olej.

Bambucké máslo

Bambucké máslo je krémový přírodní zvlhčovač, který je také bezpečný pro tenkou a jemnou pokožku vašeho dítěte. Hledejte čisté bambucké máslo, které neobsahuje žádné přidané parfémy ani chemikálie. Takové je pro pokožku vašeho kojence super.

Světlicový olej

Světlicový olej je za studena lisovaný rostlinný olej, který také obsahuje vitamín E. Lisovaný za studena znamená, že je méně zpracovaný než jiné druhy olejů.

Díky tomu je dobrou volbou použít ho jako masážní olej pro vaše dítě.

Hroznový olej

Hroznový olej je za studena lisovaný olej, který je běžně bezpečné používat jako masážní olej pro vaše dítě.

Jojobový olej

Jojobový olej se velmi doporučuje kojencům s ekzémem, protože pomáhá hojit pokožku. Má také vysoký obsah vitamínu E. Na masáže vašeho dítěte používejte za studena lisovaný jojobový olej. Ten je na to perfektní.

Sponzorováno

Olej z brutnáku lékařského

Olej z brutnáku lékařského má vysoký obsah mastných kyselin, které mohou pomoci uklidnit a uzdravit pokožku vašeho dítěte. Je bezpečné používat ho jako masážní olej, i když má vaše dítě ekzém.

Šípkový olej

Šípkový olej má vysoký obsah tuků, které jsou dobré pro dětskou pokožku a pomáhají ji chránit. Pomáhá uklidnit zarudnutí a podráždění u dětských ekzémů a jiných kožních vyrážek.

Ovesný olej

Ve svém tělovém mléce můžete najít ovesný olej uvedený pod názvem „Avena sativa“. Tato běžná složka produktů pro péči o pokožku pomáhá hojit kožní vyrážky a zbavovat se suché a svědivé pokožky.

Ovesný olej je obecně bezpečný pro dětskou pokožku.

Heřmánkový olej

Heřmánek je dobrou volbou, pokud má vaše dítě citlivou pokožku nebo kožní vyrážky. Tento olej může pomoci s kolikou a zajistit vašemu dítěti zdravý spánek.

Kterým olejům byste se měli vyhnout?

I přírodní oleje mohou způsobit podráždění pokožky a nemusí být pro vaše dítě bezpečné. Oleje, které raději na dětskou pokožku nepoužívejte, jsou tyto:

Olivový olej

Přestože je olivový olej zdravou volbou pro vaši každodenní stravu, není vhodný pro jemnou pokožku vašeho dítěte.

Jeden z tuků v olivovém oleji se nazývá kyselina olejová. Tento tuk může narušit bariéru pokožky, místo aby ji ošetřil. Olivový olej není zvláště bezpečný, pokud vy nebo vaše dítě máte ekzém nebo jiné kožní vyrážky.

Olivový olej je zdravý, ale naprosto nevhodný na ošetřování pokožky. Zejména pleti malých dětí. Narušuje totiž přirozenou kožní bariéru.

Avokádový olej

Avokádo s kaší je skvělá dětská výživa, když váš malý začíná jíst pevnou stravu, avokádový olej není pro dětskou pokožku skvělý.

Stejně jako olivový olej obsahuje avokádový olej tukovou kyselinu olejovou. To může vést k podráždění pokožky.

Arašídový olej

Arašídový olej obsahuje arašídové bílkoviny. Některá miminka mohou být citlivá na arašídy nebo se u nich může vyvinout alergie. Používání arašídového oleje může způsobit podráždění pokožky a může vést k reakcím vašeho dítěte.

Hořčičný olej

Tento „pikantní“ olej může dráždit a zahřívat pokožku vašeho dítěte.

Sojový olej

Stejně jako olivový olej může sójový olej narušit bariéru pokožky a způsobit podráždění a zarudnutí.

Čajovníkový olej

Olej z čajovníku má antibakteriální a antivirové vlastnosti, ale může způsobit podráždění jemné dětské pokožky.

Jiné esenciální oleje

Esenciální oleje jsou velmi koncentrované a mohou být dráždivé pro kojence i dospělé, proto buďte opatrní při výběru jiných olejů pro dětskou masáž. Některé jsou sice bezpečné, ale éterické oleje je třeba před použitím na kůži ředit v nosném oleji (kokosový, mandlový, jojobový, apod.).

Masáž vašeho dítěte olejem má mnoho výhod; jedna z nejlepších je, že je to nepřekonatelný zážitek z propojení s vaším dítětem. Děti touží po dotyku své matky a to je ideální příležitost pro zlepšení zdraví a vývoje vašeho dítěte.

Neváhejte si promluvit se svým lékařem o jakýchkoli obavách, které máte, a nechte si od svého lékaře schválit olej, který si vyberete.

Jak vybrat správný olej pro masáž vašeho dítěte

Postupujte podle těchto tipů:

 • Zeptejte se svého dětského lékaře na oleje, které budou vyhovovat typu pokožky vašeho dítěte.
 • Používejte výrobky speciálně určené pro kojence. Výrobky vyrobené na kůži dospělých se nedoporučují používat, protože mohou poškodit jemnou pokožku dítěte.
 • Nepoužívejte oleje, které mají silnou vůni. Potravinářské oleje jsou tou správnou volbou, protože jsou bezpečné, i když si je vaše dítě olízne z kůže (strčí si ruce do pusy a podobně).
 • Esenciální oleje je třeba před aplikací zředit nosným olejem.
 • Vyvarujte se používání minerálních olejů pro masáž vašeho dítěte.
 • Masážní olej před použitím na dítě mírně zahřejte. Pokud není příliš chladno, můžete jej nechat při pokojové teplotě a zahřát si ho třením rukou.

Náš tip: Pokud jste na své dítě dosud nepoužili určitý druh masážního oleje, proveďte test oleje den předem. Malé množství oleje vetřete na loket dítěte nebo na břicho. Zkontrolujte oblast za hodinu nebo déle, zda na olej nebyla nějaká reakce.

A jak dítě masírovat? Masírujte jim bříško a hruď kruhovými pohyby ve směru hodinových ručiček. Pak přejděte na ruce nebo nohy vašeho dítěte. Pokud se vaše dítě rozčiluje nebo se příliš kroutí, přerušte masáž (je těžké zvládnout kluzké dítě!). Masážní olej pomůže zvlhčit a uklidnit pokožku vašeho dítěte.

Sponzorováno

A co vy? Jaký olej při masáži používáte vy? Napište nám do komentářů.

A dále si na toto téma přečtěte

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva