Obsah článku
Také jste se těšili na léto, ale pobyt v přírodě vám znepříjemňuje dotěrný hmyz, zejména komáři? Existují různé způsoby jak se proti nim chránit od repelentů a mastí na odpuzování hmyzu po různé síťky avšak i tak se stane, že máte večer po těle plno štípanců. Komáři umí potrápit milovníky přírody, kteří si však vymysleli různé způsoby jak se vyhnout štípance.
Lepší je vyhnout se štípancům
Kromě zmíněných repelentů je dobré před pobytem v přírodě sníst česnek. Hmyz bude cítit pach česneku, který se nám vylučuje z potu a nepůjde na nás. Skořicový esenciální olej je výborný na odpuzování hmyzu, dokonce některé výzkumy tvrdí, že odpuzuje komáry lépe než repelent. Pokud se vám i přes použití různých přípravků stalo, že vás komár, či jiný hmyz štípl, přinášíme některé tipy na úlevu od svědění.
Když už Vás něco štípne…
Co pomůže na štípance?
Sliny
Je to opravdu podivný způsob, ale levný a dostupný kdykoliv. Enzymy ve slinách zabíjejí bakterie, které se nám dostanou pod kůži po štípnutí komárem. Zkuste si to sami na sobě, po poštípání komárem si dejte slinu na poštípané místo. Důležité je slinu neroztírat a chvíli nechat působit. Kdykoliv se budete chtít poškrábat, vyplivněte na poštípané místo slinu a po chvíli svědění projde.
Teplá voda
Další velmi jednoduchý způsob proti svědění po poštípání komárem. Zkuste si na komára štípanec dát teplou vodu. Dá se použít horká voda z vodovodu, co nejteplejší jakou vydržíte co nejdříve po poštípání. Štípance by vás měli přestat svědit chvilku po aplikaci horké vody.
Led
Na poštípání od komára ale i od jiného hmyzu pomáhá přiložit led. Držte led na místě po dobu asi 10 minut a uleví se vám od svědění na hodinu i více. Postupně svědění přijde, ale po aplikaci dalšího ledu opět přejde. Vyzkoušejte tuto metodu a nemusíte se škrábat do krve.
Alkohol
Pokud vás uštkl komár na opékání určitě budete mít u sebe alespoň kapku tvrdého alkoholu. Kápněte alkohol na poštípané místo a uleví se vám od svědění. Alkohol také dezinfikuje ránu a tím brání infekci.
Sůl
Na štípnutí hmyzem se doporučuje udělat pastu ze soli s kapkou vody a tu natřít na poštípané místo. Sůl má dezinfekční účinky, uleví od svědění a také eliminuje případnou infekci. Nebo když vás bodne komár u moře, běžte si zaplavat v moři a uvidíte že vás svědění projde.
Levandule
Pomáhá zklidnil ránu a odstranit svědění. Má antimikrobiální účinky. Namočte kousek vaty do levandulového esenciálního oleje a přiložte na poštípané místo. Pomáhá i kápnout olej přímo na místo.
Aspirin
Rozdrťte tabletu aspirinu, smíchejte s trochou vody na kaši a natřete na štípance. Nechte působit přes noc a ráno omyjte. Aspirin účinkuje protizánětlivě a svědění i zarudnutí by mělo zmizet.
Zubní pasta
Ano, zubní pasta opravdu zmírní svědění a pomůže na štípnutí od komára. Nejlepší je použít ty nejlevnější bílé pasty. Zubní pasta obsahuje protizánětlivé složky, mentol a jedlou sodu, které zmírní podráždění.
Sponzorováno
Pozor by si měli dávat hlavně alergici
Večerní posezení na terase s přáteli, letní turistiku, vodní radovánky, či příjemnou opekačku s přáteli v lese vám může rázem pokazit i nenápadný a obyčejný hmyz. Včela, vosa, sršeň, ale i komár, či ovádi. Štípnutí každého z nich vás může vyjít pořádně draho v případě, že trpíte alergií na štípnutí. Jak se chránit a co dělat po bodnutí?
Není hmyz, jako hmyz
Doktorka z imunoalergologické ambulance vysvětluje rozdíly mezi kousající a bodající hmyzem: „Je rozdíl mezi kousající hmyzem, což jsou komáři, které vyvolávají hlavně lokální reakci, přičemž celkové reakce jsou výjimečné. Naopak bodající hmyz vyvolává nejčastěji velké celkové reakce – patří sem vosy, včely, sršně, i někteří mravenci.“ Komáři a ovád tedy patří do kategorie kousající hmyzu, sajících krev. V místě vpichu nezůstává žádné žihadlo a reakce vzniká v důsledku kousnutí a kontaktu vašeho těla se slinami hmyzu. U bodavého hmyzu je však riziko o něco vyšší. Žihadlo, které zůstane v těle, nebo vás píchne, totiž obsahuje jed, který může následně způsobit místní, nebo celkovou alergickou reakci. Věk přitom nehraje žádnou roli.
Co je po bodnutí hmyzem normální?
Paniku nemusíte dělat, pokud:
- nejste alergik,
- místo pouze lokálně napuchne,
- mírně zčervená,
- svědí.
Kdy vyhledat lékařskou pomoc?
- pokud trpíte život ohrožujícími alergiemi na štípnutí hmyzem,
- pokud vás bodající hmyz bodne do krku,
- místo vpichu se zanítí, bolí a přetrvává několik hodin, případně se průběh zhoršuje,
- došlo ke otoku sliznic, úst,
- postižený je malátný, zvrací, má průjem, či ztížené dýchání.
Pozor na agresivní vosy
Komáři a ovádi jsou nebezpeční zejména ve večerních hodinách, obvykle však nezpůsobují silné a život ohrožující reakce (ovádi je však při alergii na štípnutí hmyzem také nebezpečný). Včely nejsou agresivní a nezaútočí bez důvodu, ale jen tehdy, když se cítí ohroženy. Jiná řeč však již nastává u vos. Ty jsou nebezpečím i za bílého dne, zejména tehdy, když se nacházíte v blízkosti sladkého a vonícího jídla. Vosa je od přírody agresivní tvor a není radno se s ní zahrávat. Na rozdíl od včely, která může píchnout jen jednou a pak umírá, vosy mohou bodat neomezeně. A mohou to dělat i bez příčiny, proto se od nich držte raději co nejdále.
U alergika může být bodnutí život ohrožující
Pokud však nepatříte mezi alergiky, štípnutí jakýmkoli hmyzem může být pro vás nanejvýš nepříjemné, ale nemůže vás ohrozit na životě. „Obecně je rozdíl mezi nealergiky a alergiky v reakci na štípnutí. U nealergiků je obvyklá pouze výrazná lokální reakce s otokem v místě žihadla. U alergika dochází k rozvoji celkové alergické reakce, která se svým rozsahem znásobuje po opakovaném bodnutí,“ vysvětluje doktorka.
Co dělat po bodnutí?
Podle imunoalergoložky je důležité zejména: „Vyndat žihadlo do 20 sekund, po této době již to nemá význam, protože jed je v místě. Místo je třeba lokálně ošetřit ledem a použít antihistaminikum, protože ostatní nemá význam.“
Pokud se u vás projevila alergická reakce, nebo jste alergik, vyhledejte lékařskou pomoc. Po štípnutí komárem, které doprovází běžná reakce organismu je vhodné místo natřít například i chladivým gelem, či použít přírodní pomůcky, jako ocet, nebo kroužek cibule.
A jak štípance od hmyzu řešíte vy? Napište nám do komentářů.
Čtěte také náš druhý článek, co dělat po bodnutí nepříjemným hmyzem?.
VIDEO: Jak ošetřit pobodání hmyzem?
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zvířata a zdraví i problémy
Přečtěte si také naše další články