Sponzorováno

Laserový resurfacing (laserové omlazení pleti) – co je to? Kompletní průvodce 4.8/5 (10)

  • Laserový resurfacing je typ procedury péče o pleť, kterou provádí dermatolog nebo lékař. Zahrnuje použití laserů, které pomáhají zlepšit strukturu a vzhled pokožky.
  • V závislosti na vašich individuálních potřebách může váš dermatolog doporučit ablativní nebo neablativní lasery. Mezi ablativní lasery patří oxid uhličitý (CO2) nebo erbium. Ošetření CO2 laserem resurfacing se používá k odstranění jizev, bradavic a hlubokých vrásek. Erbium se používá pro jemnější linky a vrásky, spolu s dalšími povrchovými kožními problémy. Oba typy ablativních laserů odstraňují vnější vrstvy kůže.
  • Na druhé straně neablativní lasery neodstraňují žádné vrstvy kůže. Patří mezi ně pulzní světlo, pulzní lasery s barvivem a frakční lasery. Neablativní lasery lze použít u růžovky, žilek a kožních problémů souvisejících s akné.

Laserový resurfacing (laserové omlazení pleti) - co je to?

Laserový resurfacing (laserové omlazení pleti) – co je to?

Ať se nám to líbí nebo ne, lidé mají kožní problémy, jako je akné. A tím pádem mají i zájem o kosmetická ošetření a plastickou chirurgii. Stále však existuje mnoho dezinformací, stigmatu a nepochopení spojených s lidmi, kteří si tuto vyberou. Bez ohledu na to, zda chtěli odstranit pouze vrásky nebo provedli kompletní rekonstrukci obličeje, jsou odsouzeni.

Já zastávám názor, že se bojíme toho, čemu nerozumíme, a tak se dnes pokusím osvětlit konkrétní kosmetické ošetření – laserový resurfacing.

Co je laserový resurfacing?

Není to nějaký zákrok při obvyklé návštěvě kosmetického salonu, laserový resurfacing je ošetření, které se provádí pod bedlivým profesionálním dohledem dermatologa. Laserový resurfacing se většinou používá při léčbě povrchových nepravidelností pokožky, jako jsou jizvy po akné, změna barvy pokožky, skvrny a vrásky způsobené stárnutím nebo jinými důvody (jako je dlouhodobý stres). V neposlední řadě se laserový resurfacing používá také při odstraňování jakéhokoli tetování, po kterém jste kdysi toužili, ale nyní toho litujete. Dokážete si tak asi představit, proč jsou laserová resurfacingová ošetření stále populárnější a proč o nich chce vědět stále více lidí.

Jak funguje laserový resurfacing?

Technika spočívá v použití specifického typu laseru, který vysílá krátké, ale pravidelné pulzy koncentrovaného světla na požadovanou oblast pokožky. Tyto pulzující paprsky světla, známé také jako lasery, působí tak, že odstraňují pouze jednu vrstvu kůže. Technický, lékařský termín pro laserový resurfacing je laserový peeling.

Protože lasery jsou v podstatě různé modulace světla, liší se několika klíčovými vlastnostmi.

Vlnová délka je rozhodující pro efektivní laserový resurfacing

Prvním znakem je vlnová délka nebo jinými slovy kombinovaná šířka a rychlost, kterou je světelný paprsek vyzařován na kůži. Při laserovém resurfacingu je použití správné vlnové délky klíčové, protože právě ta umožňuje dermatologům efektivně používat laser.

Jedna vlnová délka se zaměřuje na povrchové vrstvy pokožky, ale jiná vlnová délka třeba umožňuje, aby světlo proniklo do nižších úrovní pokožky a zamířilo do požadovaných hlubokých vrstev pokožky. Obecným pravidlem je, že čím nižší je vlnová délka, tím hlouběji může laserový resurfacing proniknout. A naopak, čím rychlejší je rychlost laserového pulsu, tím přesněji jej lze použít – jako například na malé množství zbytků pigmentu.

Jakmile světelný paprsek zasáhne svůj cíl, cíl rezonuje na světelnou frekvenci. To způsobí, že se cíl tak zahřeje, že problém zmizí v mikroskopickém ohnivém výbuchu pod kůží. Ano, čtete správně. I když to zní děsivě, laserový resurfacing způsobuje nepatrné množství utrpení a je naprosto snesitelný pro většinu lidí, kteří tuto léčbu podstoupili. V podstatě je to jako když někdo používá neviditelnou, nehmotnou, supertenkou jehlu, aby se dotkl drobných míst na vaší kůži a nechal je zmizet. Nebo si můžete představit laserový resurfacing jako kouzelníka, který mávne svou kouzelnou hůlkou nad vaší kůží, takže všechny vaše jizvy, vrásky a skvrny zmizí.

Ale fragmenty melaninu (což je kožní pigment) nejsou jediným cílem pro světelné paprsky laserového resurfacingu. Jsou to vlastně molekuly vody uvnitř pokožky, spojené s veškerým kolagenem, který drží vaši pokožku pohromadě. Přesným zacílením laserového paprsku na požadované vlnové délky zahřívají dermatologové molekuly vody v určité hloubce pokožky. To nezpůsobí vypařování tkáně, ale místo toho teplo přiměje pokožku, aby restartovala svůj samoopravný (regenerační) proces tím, že produkuje více kolagenu a vyhlazuje se.

Laserový resurfacing (laserové omlazení pleti)

Laserový resurfacing (laserové omlazení pleti)

CO2 a erbiové lasery: Dvě technologie laserového resurfacingu

V okamžiku psaní tohoto článku rozeznává technologie laserového resurfacingu dva typy laserů: CO2 lasery a Erbiové lasery.

CO2 lasery jsou starší technologií a na začátku potřebovali pacienti až měsíc na zotavení z procedury. Bylo to proto, že původní CO2 laser vypálil více tepla – ale moderní CO2 lasery jsou už dokonalou technologií. Současné metody CO2 laserového resurfacingu, nazývané frakcionovaný CO2, indukují méně tepla, což má za následek kratší dobu zotavení (přibližně dva týdny).

Erbiové lasery na druhé straně používají jinou metodu pro totéž – a méně pálí, bolí a poškozují. Většinou se používají k vyhlazení hlubších vrásek, ale najdou uplatnění i při odstraňování jizev a skvrn. Erbium laserový resurfacing také funguje lépe pro lidi s tmavším odstínem pleti. Rekonvalescence obvykle trvá tak týden, ale jak už to u těchto věcí bývá, měli byste požádat o odborný názor dermatologa.

Takže laserový resurfacing funguje takto. Laserový paprsek je vystřelován v krátkých intenzivních pulzech přes oblast vaší pokožky. Tento laser se zaměřuje na specifické anomálie – jako jsou vrásky, skvrny, jizvy a tak dále. Dotyčná tkáň se vypařuje a zanechává za sebou mikroskopické prázdné prostory. Laser současně zahřívá molekuly vody uvnitř kůže, podněcuje pokožku k produkci kolagenu, čímž spouští intenzivní proces regenerace. Laser vypálí nerovné nebo nežádoucí tkáňové útvary na vaší pokožce a regenerační proces ji následně vyhladí. Geniální, že?

Ale co vy – je pro vás laserový resurfacing vhodným ošetřením? Uvidíme.

Pro koho je laserový resurfacing určen?

Existuje krátká odpověď a existuje dlouhá odpověď. Krátká odpověď je, že laserový resurfacing je vhodnou léčbou pro každého člověka jakéhokoli věku, který má skvrny na pleti, jizvy nebo vrásky, kterých se chtějí zbavit. Mějte však na paměti, že laserový resurfacing funguje nejlépe u poměrně mělkých kožních nepravidelností – hluboké jizvy nebo hluboké vrásky mohou vyžadovat opakované laserové ošetření nebo použití různých lékařských ošetření nebo použití různých rutin péče o pleť. Jestli je mladí nebo ve zralém věku, na tom vlastně nezáleží. Věk není překážkou pro využití výhod laserového resurfacingu.

Kdo by se měl vyhnout laserovému resurfacingu?

Co by tedy bylo překážkou pro vyzkoušení laserového resurfacingu, pokud vůbec něco? Při zvažování laserové resurfacingové terapie je několik faktorů považováno za kontraindikované.

Za prvé, lidé s výrazně tmavším odstínem pleti obvykle nemají (nevidí) dobré výsledky laserového resurfacingu. To souvisí s tím, že laser je v jistém smyslu omezený – může melanin (kožní pigment) spálit, ale nepřidává ho. Jak jsme však uvedli výše, nejnovější generace CO2 laserů a zejména Erbium lasery vykazují lepší výsledky u lidí s tmavším odstínem pleti.

Další překážkou při použití laserového resurfacingu je, pokud v současné době trpíte nějakým větším akné. Vzhledem k tomu, že vaše pleť již takříkajíc trpí zánětem akné, bylo by nerozumné používat současně laserový resurfacing. Intenzivní světlo pouze vytvoří nové mikroranky uvnitř vaší pokožky, čímž se váš problém s akné mnohem zhorší a zvýší se pravděpodobnost, že skončíte s vážnými jizvami.

A konečně, dermatologové nedoporučují používat laserový resurfacing na strie. Zdůvodnění je logické – strie vznikají v důsledku natahování kůže, to znamená, že je již poškozená. Potřebuje čas, aby se vzpamatovala, a vypalování nových malých děr uvnitř jistě nezlepší její vzhled ani zdraví.

Příprava na první laserové ošetření pleti

Pokud to s vyzkoušením tohoto postupu myslíte vážně, je vždy dobré naplánovat si návštěvu svého lékaře a dermatologa a zeptat se na jejich odborný názor. Pravděpodobně vědí něco, co vy ne, a jsou tou autoritou, které byste měli naslouchat, pokud jde o podstoupení ošetření, jako je laserový resurfacing. Pokud je to možné, požádejte o vyjádření dermatologa nebo lékaře, který má zkušenosti s laserovým resurfacingem.

Poté, co vezmou v úvahu vaši anamnézu, aktuální zdravotní stav a požadované výsledky, budou schopni určit, které laserové ošetření by pro vás bylo nejlepší. Například lidé, kteří často mají puchýře s horečkou nebo opary kolem úst, mohou po přechodu pod laser zažít totéž. Pokud máte v anamnéze tato kožní onemocnění, informujte o tom svého lékaře, aby mohl učinit všechna nezbytná opatření.

Dále vám váš lékař nebo dermatolog pravděpodobně nařídí, abyste přestali užívat určité léky nebo doplňky. Obvykle jsou problematické ty, které ovlivňují srážlivost krve, jako je vitamín E, ibuprofen nebo aspirin. Vaše pokožka se nemůže zotavit, pokud je vaší krvi bráněno v její práci – což je srážení a uzavírání vašich ran. Takže v případě, že užíváte ibuprofen, aspirin a vitamín E, budete muset tyto léky přestat užívat předtím, než podstoupíte ošetření laserovým resurfacingem. Obecně postačí, když je přestanete užívat 10 dní před léčbou.

Dalším rizikovým faktorem a potenciální věcí, na kterou je třeba se připravit, je kouření. Pokud jste kuřák, vaše pokožka se bude hojit obtížněji a déle. Pokud tedy plánujete podstoupit ošetření laserovým resurfacingem, je nejlepší přestat kouřit alespoň 2 týdny před tím, než půjdete pod laser. Proč trpět měsíc a půl bolavou kůží, když se to může zahojit za týden nebo dva?

Sponzorováno

Nakonec se váš lékař může rozhodnout, že vám předepíše antibiotika, aby se zabránilo bakteriálním infekcím. Jako preventivní opatření budete muset tato antibiotika užívat týden nebo několik dní před ošetřením laserovým resurfacingem. Kromě toho vám lékaři mohou někdy dokonce předepsat antivirové léky, zvláště pokud jste náchylní k propuknutí oparů nebo puchýřů s horečkou.

Časté dotazy a laserový resurfacing?

Řekněme tedy, že jste si přečetli spoustu článků na toto téma, konzultovali jste se s každým, koho znáte, a nakonec vám dal zelenou i váš lékař a dermatolog. Vzali jste každou radu, kterou vám poskytli, a provedli jste všechny nezbytné přípravy na své první ošetření laserem. Co se stane potom?

Existuje několik věcí, které byste měli mít na paměti a které (doufám) také sníží vaše případné úzkosti.

Musím po laserovém resurfacingu zůstat v nemocnici?

Krátká odpověď je ne. Laserový resurfacing není těžké nebo invazivní ošetření, které vyžaduje speciální lékařskou péči. Nebudete muset zůstat nějakou dobu v nemocnici, takže laserový resurfacing je ambulantní zákrok. Samotný proces nezpůsobuje žádné vážné rány, které by vyžadovaly lékařský dohled.

Jak dlouho trvá ošetření laserovým resurfacingem?

Laserový resurfacing může obecně trvat od 30 minut do 2 hodin, v závislosti na tom, co se snažíte léčit. Zacílení na příležitostnou vrásku, skvrnu nebo jizvu kolem této nebo jiné části těla je docela lokalizované, což znamená, že postup bude trvat krátkou dobu. Pokud se však rozhodnete pro celoobličejové laserové resurfacingové ošetření, proces může trvat 2 hodiny nebo více.

Je laserový resurfacing bolestivý?

Nebojte se – laserový resurfacing je docela bezbolestný proces. Je to proto, že lékaři často používají anestezii k znecitlivění částí těla, pokud jde o laserový resurfacing. Proč? No, nebudu si lhát – získat tisíce drobných popálenin na kůži bez anestezie může být poněkud bolestivá zkušenost. Bolest není nesnesitelná, ale záleží na ošetřované oblasti těla.

Za účelem eliminace bolesti lékaři používají anestetika. Pokud je cílových míst málo a jsou daleko od sebe, váš lékař použije lokální anestetikum, aby utlumil vaši citlivost. Pokud léčíte širší oblasti kůže nebo celé části těla, například obličej, může vám lékař nabídnout celkovou anestezii. Takže zatímco ve skutečnosti má být procedura bolestivá, nebudete nic cítit, protože vám bude poskytnuta anestezie.

Co dělat po laserovém resurfacingu?

Poté, co lékař provede ošetření laserem požadované oblasti, bude oblast vyčištěna a obvázána. Obvazy se mají sundávat po 24 hodinách, poté se budete muset o bolavou pokožku dobře starat.

Čistěte si pleť každý den

Je nezbytné, abyste oblast čistili několikrát denně – lékaři doporučují provádět to alespoň 4krát nebo 5krát denně. Po vyčištění budete muset použít vazelínu (nebo jiný typ masti) jako prostředek, který zabrání tvorbě strupů. Strupy mohou zkomplikovat výhody laserového resurfacingu. Doba hojení závisí na kombinaci faktorů, jako je oblast, kterou jste ošetřovali, závažnost jizev, vrásek nebo skvrn a typ použitého laseru (CO2 nebo Ebrium). V závislosti na těchto faktorech může proces obnovy po ošetření laserovým resurfacingem trvat 10 až 21 dní nebo více.

Kontrolujte otoky

Otok je normální reakcí. Laserový resurfacing je ošetření, které pracuje i s hlubokými vrstvami kůže, takže se jedná o očekávanou reakci. Chcete-li otoky zmírnit, můžete použít ledové balíčky. Stačí je přiložit na postižené místo a chvíli je tam nechat. Kromě toho mohou lékaři předepisovat steroidy ke snížení otoku kůže, zejména kolem očí. Spánek ve vyvýšené poloze, při které se vám bude odvádět krev z hlavy a obličeje, může také pomoci předcházet otokům. Další polštář může být záchranou během procesu regenerace.

Vydržet nebo maskovat – zčervenání

Další normální reakcí je svědění a zarudnutí. Přibližně týden po ošetření laserovým resurfacingem se vaše pokožka pravděpodobně začne odlupovat a může být suchá. To je normální a očekávané – nebojte se. Když tento proces projde, budete si moci nanést nějaký make-up, ale musíte se ujistit, že je bez oleje. Mnoho žen se tak rozhodlo snížit zarudnutí, ale pokud se o svůj vzhled příliš nebojíte, měli byste nechat svou pokožku, aby se zahojila. Zarudnutí by mělo úplně zmizet za pár měsíců, někdy i za dva tři měsíce. Opět je to normální.

Po laserovém resurfacingu použijte vysoce kvalitní opalovací krém

Nakonec se vaše pokožka sama zahojí a konečným výsledkem bude jasnější a světlejší tón pleti. I když vás to může potěšit, existuje několik důležitých změn, o kterých musíte vědět. Světlejší odstín pleti vás činí zranitelnějšími vůči slunečnímu UV záření, což vede ke zranitelnosti vůči spálení.

Abyste tomu zabránili, lékaři a dermatologové doporučují používat širokospektrální opalovací krém, který vás chrání před slunečními ultrafialovými paprsky A a B. Doporučená síla opalovacího krému je minimálně 30 SPF – používejte proto opalovací krém, který zaručuje takovou úroveň ochrany nebo vyšší. Může být také užitečné rozvíjet dobré návyky. Snažte se nezdržovat delší dobu na přímém slunci, zejména mezi 10:00 a 14:00, kdy je sluneční záření nejsilnější a nejpřímější. Lehké oblečení a široký klobouk vám také mohou pomoci chránit se před sluncem.

Zvlhčovat, hydratovat

A konečně, po ošetření laserovým resurfacingem musí být vaše nová pokožka dobře hydratovaná a musí se o ni starat. Zde je nejlepší volbou vysoce kvalitní hydratační krém na přírodní bázi, stejně jako roztoky pro péči o pleť, které obsahují kyselinu glykolovou nebo Retin A. Neměli byste však spěchat s hydratací pokožky příliš brzy v procesu hojení. Regenerace nějakou dobu trvá, takže dermatologové doporučují, abyste začali používat zvlhčovače alespoň 6 týdnů po ošetření laserovým resurfacingem.

Typy laserového resurfacingu

Jak můžete očekávat, dnešní trh nabízí širokou paletu možností, pokud jde o ošetření laserovým resurfacingem. Ne každé ošetření laserovým resurfacingem se zaměří na stejné kožní problémy nebo je dokonce ovlivní, takže je důležité najít vhodné laserové ošetření. Zde je rozpis některých typů ošetření laserovým resurfacingem.

Laserový resurfacing proti zarudnutí

Název to prozrazuje – tyto lasery jsou nejvhodnější pro redukci zarudnutí na kůži. Lidé se obracejí na ošetření laserovým resurfacingem proti zarudnutí, aby se zbavili růžovky, spálenin, malých strií, zarudlých jizev, skvrn od vína, určitých typů modřin s červeným odstínem, angiomů (zvláštní druh červených kožních znamének), dokonce i některých typů bazálních a skvamózních buněk rakoviny kůže.

Jak tedy funguje laserový resurfacing proti zarudnutí? Zaměřuje se na hemoglobin, jeden z hlavních proteinů v červených krvinkách a krevních cévách. K zahřívání a ničení mikroskopických krevních cév se používají dva typy laserů – PDL (pulzní dye laser) a KDL (využívající k zaměření světla krystal draselný-titanyl-fosfátu). Tyto lasery jsou speciálně navrženy tak, aby fungovaly na vlnových délkách, které se neškodně pohybují povrchovými vrstvami kůže, ale pouze odstraňují krevní cévy. Čím méně mikroskopických krevních cév, tím menší zarudnutí.

Obvykle lasery používané pro laserový resurfacing proti zarudnutí nejsou téměř vůbec bolestivé. S PDL laserem je pocit na kůži jako píchání, ale není to intenzivní bolest. Na druhé straně u KDL laseru byste měli mít pocit, jako když vaši pokožku zasáhne drobná vlna chladu, po níž následuje krátké štípnutí. Po ošetření byste měli očekávat, že vaše pokožka bude několik hodin citlivá, nafouklá a narůžovělá. Pamatujte, že pokud podstupujete jakýkoli druh laserového resurfacingu, důvěřujte pouze profesionálním, lékařsky certifikovaným dermatologům.

Pigmentový laserový resurfacing

Jak už název napovídá, laserové ošetření pigmentu se zaměřuje na fragmenty kůže, kde je přítomno zvýšené množství melaninu, kožního pigmentu. Kromě toho se při odstraňování tetování vytvořeného inkoustem jakéhokoli typu barvy používá pigmentový práškový laserový resurfacing.

Stejně jako u laserů proti zarudnutí, i ošetření pigmentem rozmělňujícím laserový resurfacing využívá dvě široké kategorie laserových technologií. Q-Switched lasery (známé jako Nd:YAG, Alexandrite, Ruby a další) a takzvané pikosekundové lasery (názvy produktů jsou třeba PicoWay, Pico Genesis a PicoSure).

Neablativní laserový resurfacing

Neablativní lasery jsou určeny k léčbě lehkých jizev, melasmat (šedé nebo hnědé skvrny na kůži) nebo často středně závažných spálenin nebo poškození sluncem.

Co je tedy neablativní laserový resurfacing? Pokud si vzpomínáte, lasery proti zarudnutí a pigmentu fungují tak, že zahřívají specificky cílené tkáně v kůži a ničí je. To z nich dělá poněkud mírné ablativní lasery, což v lékařském žargonu znamená „odstranění“. Takže naproti tomu neablativní lasery jsou lasery bez odstranění. Skvělé je, že ablativní lasery mohou fungovat jako neablativní jen přiložením tzv. difrakční čočky. Čočka snižuje a rozprostírá intenzitu laseru, což umožňuje této neablativní laserové metodě resurfacingu pouze zahřívat cílové tkáně namísto jejich odpařování.

Ablativní laserový resurfacing

Ablativní lasery na rozdíl od neablativních nešetří vaši pokožku. To je však přesně to, co je dělá perfektními pro léčbu závažnějších kožních rysů, jako je vážné poškození sluncem, velké jizvy a hluboké vrásky.

Závěr

No, to asi uzavírá náš konečný průvodce laserovým resurfacingem. Laserový resurfacing je účinná a velmi bezpečná metoda pro odstranění nežádoucích kožních útvarů – zejména pokud je prováděna profesionály. Před rozhodnutím se vždy poraďte se svým lékařem a dermatologem a hodně štěstí!

Sponzorováno

Byli jste na laserovém resurfacingu? Jaké to bylo? Napište mi do komentářů.

A dále si na toto téma přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva