Obsah článku
Vše, co musíte udělat, je namočit trochu sušené čočky, scedit ji, propláchnout a nechat uležet. Postupem času toto opakované oplachování a proplachování nastartuje proces klíčení a začnou se tvořit klíčky.
Čočku je obvykle nutné nejprve uvařit, aby byla snadno stravitelná. Ale klíčení neutralizuje kyselinu fytovou a usnadňuje biologickou dostupnost živin, jako jsou vitamíny B a vitamín C. To je na tom to krásné. A kromě toho, že je pro vás dobrá a je velmi zdravá, naklíčení otevírá nové cesty pro chuť: Naklíčená čočka je svěží, křupavá, osvěžující a sytá.
Použijte nalíčenou čočku do salátu nebo ji dejte na chleba s máslem. Můžete použít většinu druhů čočky, ale nejlépe funguje zelená, černá a de Puy čočka. Pro dosažení nejlepších výsledků nedoporučujeme používat červenou čočku, žlutou čočku, bílou čočku ani jiné odrůdy bez slupky.
Naklíčená čočka obsahuje vitamín C
Vitamin C v naklíčené čočce je silným antioxidantem, který pomáhá bojovat proti známkám stárnutí a pomáhá v prevenci některých druhů rakoviny. Pomáhá také při výrobě proteinu kolagenu, který je nezbytný pro tvorbu krevních cév, chrupavek, vazů, kůže a šlach a také pro opravu a údržbu vašich zubů a kostí. Vitamin C je také důležitý pro hojení ran a podporuje váš imunitní systém. Každý šálek naklíčené čočky obsahuje 14 procent doporučené denní hodnoty tohoto vitamínu.
V naklíčené čočce je i folát a draslík
1 šálek naklíčené čočky obsahuje 77 g folátu, vitaminu B, který je zásadní pro produkci železa a tvorbu nových buněk. Naklíčená čočka je navíc nabitá 248 mg draslíku, který je nezbytný pro fungování svalů a je zásadní pro zdravé fungování vašeho srdce.
Bílkoviny a sacharidy v naklíčené čočce
Naklíčená čočka má velmi vysoký obsah bílkovin, i když postrádá aminokyselinu methionon a musí být kombinována s vejci, mléčnými výrobky nebo ořechy, aby byla kompletní bílkovinou. Protein je důležitý pro budování a udržování svalů. Jeden šálek čočky obsahuje 17 g sacharidů, ale protože má naklíčená čočka nízký glykemický index, nejde o „špatné“ rychlé sacharidy. Konzumací naklíčené čočky s hnědou rýží získáte kompletní bílkoviny a sacharidy pro energii, aniž by došlo k prudkému nárůstu inzulinu a následnému poklesu hladiny cukru v krvi, který způsobuje návaly hladu.
Sponzorováno
Zinek a měď
Konzumací naklíčené čočky získáte i zinek a měď. Zinek reguluje aktivitu enzymů a hraje roli v buněčné komunikaci, produkci hormonů a ochraně vašich buněk před nebezpečnými volnými radikály.
Měď udržuje vaše pojivové tkáně zdravé, podporuje nervovou komunikaci a umožňuje vám vytvářet ATP, zdroj paliva pro vaše buňky. Každého půl šálku naklíčené čočky obsahuje 136 mikrogramů mědi, což je 15 procent denní potřeby mědi u dospělých. Poskytuje také 0,6 miligramu zinku – 8 procent doporučeného denního příjmu zinku pro ženy nebo 6 procent pro muže.
Příprava naklíčené čočky
- Vložte čočku do 1-litrové nádoby a zalijte vodou. Volně přikryjte děrovaným víkem nebo kávovým filtrem upevněným gumičkou a nechte nasáknout minimálně 8 hodin nebo až 16 hodin.
- Čočku sceďte v jemném sítku; čočku vraťte do nádoby a znovu přikryjte víkem. Po 8 hodinách čočku přendejte do jemného sítka a propláchněte pod studenou vodou; čočku vraťte do nádoby a znovu přikryjte víkem.
- Opakujte krok 2, opláchněte a nechte čočku uležet, dvakrát denně, dokud se nezačnou tvořit klíčky, to zabere tak 3 až 4 dny.
- Když klíčky dorostou do požadované délky, rozložte čočku na plech vyložený papírovými utěrkami, aby uschla. Naklíčenou čočku vraťte do nádoby a skladujte v lednici, dokud nebude připravena k použití. Naklíčená čočka vydrží v lednici až 7 dní. Ale ideálně spotřebujte dříve.
Podle mnoha odborníků naklíčení semen zvyšuje obsah jejich vitamínů. Naklíčená čočka obsahuje vitamíny A, B, C a E, které jsou všechny důležité pro vaše celkové zdraví. Naklíčit semínka čočky není těžké udělat doma, ale ujistěte se, že kupujete semínka určená k naklíčení. Sušená čočka, kterou najdete v uličce s rýží a fazolemi v supermarketu, nebude pravděpodobně klíčit. Jeden šálek klíčků z naklíčených čočkových semínek je zdravým a chutným doplňkem sendvičů, polévek, dušených pokrmů a různých salátů.
Sponzorováno
A co vy? Dáváte si někdy naklíčenou čočku? Budeme moc rádi za komentáře.
A dále si o čočce přečtěte
- Černá čočka beluga – jaké má účinky na zdraví + příprava + recepty
- Čočka je více než zázračný zdroj energie – jaké má účinky na zdraví?
Studie a zdroje článku
- The Effect of Sprouting in Lentil (Lens culinaris) Nutritional and Microbiological Profile Autoři: Carla S.Santos, Beatriz Silva,
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravé luštěniny
Přečtěte si také naše další články