Sponzorováno

Základy péče o pleť – 3 +3 kroky, které musíte znát 4.83/5 (12)

Znáte základy péče o pleť?

Znáte základy péče o pleť?

Pro některé z nás končí definice spojení „péče o pleť“ použitím čisticího prostředku nebo jakéhokoli mýdla, které mají po ruce. A jiní se pokoušejí následovat zbytečně komplikovaný, ale pečlivě propracovaný systém xy kroků svých oblíbených celebrit nebo influencerů z Instagramu.

Přísně vzato, na žádném z těchto přístupů není nic špatného a přiznejme si to, cokoli, co vám vyhovuje a funguje je fajn, ne? Nicméně nalezení střední cesty, něco mezi těmito dvěma přístupy, bude pro vaši pokožku z dlouhodobého hlediska mnohem lepší. Proč tedy nevymyslet jednoduchou, ale účinnou (a za rozumnou cenu) metodu péče o pleť, která je dokonale vhodná pro vás osobně?

Jistě, může se zdát snazší natřít podkladovou bází s plným krytím, abyste zakryli vaše skvrny, akné a zarudnutí. A místo pravidelného používání jemného peelingu na obličej aplikujte tuny tekutého rozjasňovače, abyste si místo hydratace a vyživení dodali zářivý vzhled tak nějak rychle (ale uměle). Ale věřte mi, z dlouhodobého hlediska to není účinné a pro pleť dobré. Krátkodobé kroky vás prostě brzy doženou.

To však také neznamená, že dobrá rutina péče o pleť se magicky postará o vaše nedokonalosti přes noc, ale řekněme to takto: make-up je dočasný, přirozeně pěkná pleť je navždy. A pokud jde o to vidět výsledky, musíte být trpěliví – důslednost a pravidelnost je zde klíčová.

Upřímně řečeno, péče o pleť je zbytečně matoucí a složitá záležitost. Rady – a je jich spousta – jsou často protichůdné a zdrcující. Peelingovat či nepeelingovat? Záleží vždy na tom, koho se ptáte. Stojí dvojité čištění za tu námahu? Záleží na tom, kolik make-upu nosíte. Jak dobrý je vlastně ten retinol? A co denní krémy? Záleží na potřebách vaší pleti. Takových otázek jsou stovky. Ale proč to dělat zbytečně tak složité, když jde vlastně o docela jednoduchou věc? Kosmetický průmysl prostě chce, abyste si mysleli, že je to šíleně složitá záležitost. Ale není.

Abych to shrnula, každá otázka týkající se péče o pleť vede k:

a) zjištění typu vaší pleti
b) jejím potřebám (sháníte produkty, které sníží zarudnutí/jemné linky, vyrovnají tón pleti atd.?)
c) vašemu rozpočtu.

Tři základní body.

Jsi holka s mastnou pletí? Nebo je vaše pokožka spíše suchá? Je náchylná k vyrážkám nebo akné? Nebo jste možná ta s citlivou pletí a chcete se určitě vyhnout produktům, které mohou způsobit podráždění?

Vzhledem k tomu, že značky přinášejí téměř denně nové „zázračné“ ingredience nebo další „nezbytné“ kroky navíc, je obzvláště těžké vědět, které z nich si zaslouží místo ve vaší kosmetické výbavě a které se neprosadí.

Pojďme se podívat na absolutní nezbytnosti i při péči o pleť. 5 bodů základní péče o pleť je tato:

1. Pleť čistěte

Čištění pleti je prostě nutností pro účinnou rutinu péče o pleť. Čištění pokožky nejen odstraňuje mikroby, znečištění a make-up z pokožky, ale umožňuje i lepší pronikání produktů péče o pleť, které se následně na vyčištěnou pleť aplikují.

Vaše pleť by se měla čistit dvakrát denně, ale pokud máte pocit, že je občas potřeba více, pak je to na vás. Klidně i třikrát. V pohodě. Ale pozor, musíme být při čištění pleti rozumní, protože nadměrné mytí a čištění pleti může vést k vysušení, citlivosti a jejímu podráždění. Takže pokud máte citlivou nebo suchou pokožku, může být nejlepší zůstat u jemnějšího mytí obličeje bez parfemace maximálně dvakrát denně. Sami musíte svoji pokožku, a co jí vyhovuje, poznat.

Při čistění je ideální dvojitý přístup k čištění – prvním krokem by mělo být odstranění make-upu, takže se rozhodněte pro jemný odličovač, který lze použít na oční okolí pomocí vatového tamponu, jako je micelární voda nebo jemný čisticí olej. Druhým krokem může být chemický exfoliant nebo ošetřující čistící přípravek s aktivními složkami (protože jej nepoužíváte k odstranění make-upu z očí, navíc účinněji pronikne do předem vyčištěné pleti). Účinně nabízí hloubkové čištění tím, že zbaví vaši pokožku všech přebytečných nečistot a tento krok navíc můžete přidat každý večer nebo tak často, jak potřebujete.

Chcete-li něco důkladnějšího, použijte exfoliační čisticí prostředek – buď s AHA, jako je kyselina glykolová nebo kyselina mléčná, které pomohou pokožce odstraňovat odumřelé kožní buňky a rozjasňují pleť.

Pokud trpíte přecitlivělostí, zkuste vyhledat enzymový čistič s extraktem z papáje nebo ananasu. Mají tendenci pracovat pomaleji, takže jsou skvělé pro každého, kdo má citlivější pleť. Pokud jde o omezení mastnoty, ráda doporučuji čisticí prostředek s kyselinou salicylovou, který pomůže uvolnit póry.

V rámci své čistící rutiny můžete zkusit i tonikum. To je zvláště užitečné, pokud máte pleť náchylnou k akné, smíšenou pleť nebo mastnou pleť, protože může pomoci odstranit přebytečný maz, špínu a nečistoty, které mohly zůstat po čištění. Dobrý toner vám také pomůže připravit pleť na další krok: hydrataci.

Myjte si obličej dvakrát denně – jednou ráno a jednou večer, než půjdete spát. Po vyčištění pleti následuje tonikum a hydratační krém. Tonery pomáhají odstranit jemné stopy oleje, nečistot a make-upu, které jste možná při čištění přehlédli. Používejte hydratační krém zaměřený na váš typ pleti – suchou, normální nebo mastnou. Ano, i mastné pleti může hydratační krém prospět.

Sponzorováno

2. Hydratujte pokožku

Je opravdu hodně důležité udržovat pokožku hydratovanou, protože pokud máte pocit, že je vaše pokožka mastná nebo suchá, stále může být dehydratovaná, suchá, prostě bez hydratace. Jednoduchý hydratační krém s ceramidy a esenciálními mastnými kyselinami vytváří na pokožce lehkou ochrannou bariéru, která zabraňuje ztrátě vlhkosti. Navíc následné produkty budou na hydratovanou pleť působit efektivněji.

Zvlhčujte (hydratujte) pleť dvakrát denně. Vaše pokožka ztrácí hydrataci během dne, hydrataci, která udržuje vaši pokožku kyprou a mladistvou. Aplikujte hydratační krém dvakrát denně: jednou ráno a jednou večer. Tato rutina zajišťuje, že čistíte pokožku, pomáháte v pohybu v životním cyklu kožních buněk pro zdravější pokožku, hydratujete ji a hlavně ji chráníte.

3. Chraňte svoji pleť – i před sluncem (hlavně ráno)

Opalovací krém je absolutní nutností. Na trhu je nyní k dispozici mnoho přípravků, které vyhovují všem tónům pleti. Používání aktivní péče o pleť (jako jsou exfoliační kyseliny, retinol a vitamín C) může zvýšit fotosenzitivitu, a opalovací krém chrání proti tomuto problému i proti předčasnému stárnutí (jemným linkám), vráskám a zhoršení pigmentace. Nemluvě o ochraně před spálením pokožky UVB/UV paprsky.

Většina případů rakoviny kůže pochází z vystavení slunci. Omezte pobyt venku, zejména mezi 11:00 a 14:00. Vždy používejte širokospektrální opalovací krém s fyzikálním blokátorem oxidu zinečnatého a ochranným slunečním faktorem (SPF) 30 nebo vyšším. Noste ochranný oděv, jako je košile s dlouhým rukávem, kalhoty a klobouk se širokým kšiltem.

Pokud jde o to, kdy ochranný krém aplikovat, krém s SPF by měl být posledním krokem ve vaší rutině péče o pleť, aby se na pokožce vytvořila vrstva sluneční ochrany. Je to jeden z nejúčinnějších způsobů prevence rakoviny kůže, takže tento bod jen tak nepřeskakujte.

Produkty s užitečnými složkami, jako je niacinamid (vitamín B3), jsou zvláště užitečné, protože pomáhají podporovat zdravou pokožku tím, že posilují vaši přirozenou ochrannou bariéru a nabízejí ochranu před faktory životního prostředí, jako je znečištění.

Podle potřeby (nebo přání) přidejte i další kroky

1. Jemný peeling

Jakmile dokončíte základní rutinu, můžete podle potřeby začít sem tam přidávat další kroky. Dobrým místem, kde začít, je exfoliace, kterou přidáte jako další krok jednou nebo dvakrát týdně pomocí alfa hydroxy kyselin (AHA) nebo beta hydroxy kyselin (BHA), které fungují různými způsoby, aby odstranily přebytečné usazeniny na povrchu pokožky.

Stejně jako u typů opalovacích krémů existují také dvě různé metody exfoliace, mezi kterými si můžete vybrat:

  1. fyzická
  2. chemická

Výše uvedené AHA a BHA jsou chemické exfolianty a jsou vynikající pro navození buněčného obratu, zvýšení tvorby kolagenu. A fyzická exfoliace je přesně to, podle čeho je nazvaná – ruční odstranění odumřelých kožních buněk, přebytečného mazu a nahromadění pomocí peelingu na obličej. Citlivé typy pleti se možná budou chtít vyhnout fyzickým exfoliantům, protože mohou dráždit pokožku a mohou způsobit prasklé krevní cévy.

2. Pleťová séra

Mezi další doplňkové kroky, které můžete podle potřeby zavádět a vyjímat, patří séra a masky. Obličejová séra jsou vysoce účinná, lehká topika, která jsou formulována s vyšší koncentrací aktivních složek – jako je vitamín C a kyselina hyaluronová – aby se zaměřila na konkrétnější problémy pleti. Měly by být navrstveny pod hydratačním krémem – obecným pravidlem je aplikovat produkty s řidší konzistencí pod hustší, jako jsou hydratační krémy a oleje.

3. Obličejová maska

Sem tam můžete také přidat obličejovou masku – doporučuji, abyste to nedělali více než jednou nebo dvakrát týdně. Obličejové masky by se měly používat pravidelně – aplikují se na čistou a suchou pokožku. Vyhledejte pleťovou masku, která je formulována tak, aby se zaměřovala na jakékoli konkrétní problémy pleti, kterým ten den čelíte. Mezi běžné příklady patří hydratační, rozjasňující, zklidňující a rozjasňující obličejové masky.

Sponzorováno

A jaké základy péče o pleť vyznáváte vy? Napište mi do komentářů.

A dále si o pleti přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva