Sponzorováno

Jak přestat kouřit a nepřibrat? 4.9/5 (10)

Jak přestat kouřit a nepřibrat?Vzdali jste se cigaret a pozorujete, že jaksi přibíráte? U lidí, co se rozhodnou přestat kouřit, to není nic výjimečného. Statistiky říkají, že čtyři z pěti kuřáků „na odvykačce“ přiberou, a to nejčastěji pět až deset kilogramů. Jak se tomu vyhnout?

1. Připravte se na hlad

Hlad je jeden z abstinenčních příznaků, který se projeví při odvykací kúře. Důležité je tedy připravit se na to, že budete častěji pociťovat hlad a budete znovu cítit chuť jídla, kterou vám dosud maskoval nikotin. V předstihu si zajistěte na svůj pracovní stůl něco malého k zakousnutí. Nejlepší je ovoce, bílý jogurt bez ovocné složky. Vyhněte se sladkostem, croissantům a jinému tukovému pečivu.

2. Nezapomínejte na tekutiny

Zejména v zimě, když venku nejsou vysoké teploty, zapomínáme na pitný režim. I v tomto ročním období byste měli vypít denně 1,5 až 2 litry tekutin. Pozor však, nesmí to být slazené nealko nápoje. Pijte vodu z vodovodu, slabě mineralizované minerálky, stolní pramenité vody a neslazené čaje.

Sponzorováno

3. Jezte pětkrát denně

Známý slogan o pěti porcích jídla denně – snídaně, svačina, oběd, svačina a večeře – pro vás platí ještě více než pro jiné. Pravidelný přísun potravy do žaludku vás chrání před „vlčím“ hladem a hrozbou, že nárazově sníte neúměrně velké porce jídla.

4. Stop rychlému vymetání

Pozor na jídla s vysokým glykemickým indexem, tedy jídla s vysokým obsahem sacharidů. Ty vás rychle dovedou k hladu. Jsou to bábovka, bílá rýže, čokoládové tyčinky, energetické nápoje slazené cukrem, chipsy, chléb a pečivo z bílé mouky, sušenky, pivo se sladkou chutí, popcorn, raciochlebíčky, sladké cereálie.

5. Podrážděnost nezajídejte

U abstinence kuřáků se může objevit podrážděnost či vztek. Nezajídajte takové stavy. Místo toho si naordinujte oblíbený sport, například běh či cvičení ve fitku, pomáhají i procházky.

I jeden úspěch je úspěch
Pokud jste i něco přibrali, ale podařilo se vám přestat kouřit, považujte to za úspěch. Shodit nadbytečné kilogramy stále můžete. Neupadejte do deprese. Lékaři říkají, že skoncování s kouřením má větší benefit jako přechodné mínus v podobě vyšší váhy.

Co dále zkusit

Sponzorováno

Zkuste si po dobu jednoho týdne zapisovat, co každý den sníte. Možná zjistíte, že jíte víc, než jste jedli v době, kdy jste kouřili. Jídlu, stejně tak jako kouření, se často věnujeme nevědomky, bez toho, abychom se soustředili na to, co vlastně děláme. Předtím, než si to sepíšeme, si často ani neuvědomujeme, co všechno během dne spořádáme. Po týdnu jistě uvidíte, jak můžete své stravovací návyky změnit.

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva