Sponzorováno

Esenciální olej Bazalka pravá (Ocimum basilicum) – vlastnosti, účinky a kontraindikace 4.81/5 (32)

Bazalka pravá

Bazalka pravá

Popis esenciálního oleje Bazalka pravá (Ocimum basilicum)

Bazalka je jednoletá rostlina, která má více druhů, asi nejznámějším je druh Ocimum basilicum neboli Bazalka pravá. Ta dorůstá do výšky 1 metru, kvete bíle až růžově, byla původně pěstovaná ve Středomoří. Patří do čeledi Lamiaceae (hluchavkovité). Esenciální olej z bazalky se získává parovodní destilací listů rostliny. Na získání 10 ml esence je potřeba 6 kg rostlinného materiálu.

Bazalka má silné močopudné a potopudné vlastnosti. Snižuje otoky, eliminuje křečové stavy. Je často používána při alternativní léčbě respiračních onemocnění. Lze ji mít po ruce jako prevenci zvracení, obzvláště když je zdrojem nevolnosti kinetóza (cestovní nevolnost). Stimuluje opožděnou menstruaci. Snižuje bolesti svalů a kloubů. Používá se pro stimulaci intelektu.

Vyrovnává tón pleti, je vhodná při akné, ekzémech a dalších kožních infekcích, protože odstraňuje bakterie z jejich ložisek. V přírodní kosmetice působí jako mírný konzervant. Bazalka odstraňuje černé tečky. Co se týče kožních problémů, lze ji aplikovat i na opary, včetně pásového nebo na pokožku podrážděnou hmyzím bodnutím. Používá pro ošetření vlasů bez lesku.

Esenciální olej z bazalky stimuluje krevní oběh, a pokud se přidává do šampónů nebo olejů pro péči o vlasy, podporuje jejich zdravý růst a eliminuje vypadávání. Je také výborný proti lupům a při svědění pokožky hlavy, která může být příliš suchá.

Botanický název: Ocimum basilicum
Čeleď: Lamiaceae (hluchavkovité)
Destilovaná část rostliny: Listy
Země původu: Středomoří
Způsob získání esenciálního oleje: Parovodní destilace listů

Obsah účinných látek v esenciálním oleji z Bazalky pravé (Ocimum basilicum)

Éterický olej bazalka má na 36 chemických složek, obsahuje např. linalool (až 45%), methyl-chavikol, eugenol, limonen, citronellol, kafr, naftalen, myrcen, alfa-pinen, beta-karyofylen, limonen, kamfen, naftalen, karyofylen a valencen.

Sponzorováno

Hlavní vlastnosti esenciálního oleje z bazalky pravé

 • sexuální stimulant
 • nervové tonikum
 • imunitní tonikum
 • analgetikum
 • proti nevolnosti
 • snižuje maštění pleti a černé tečky
 • stimuluje intelekt

Vzhled a organoleptické vlastnosti: Průhledná tekutina až jemně nažloutlé barvy
Aroma: Má lehce štiplavé, bylinné aroma.

Účinky esenciálního oleje z bazalky pravé

Tento éterický olej je vhodný při:

 • ⭐ Bolestech kloubů a svalů,
 • respiračních potížích,
 • ⭐ křečích trávicího systému,
 • menstruačních křečích.

Kontraindikace

Nevhodný pro těhotné a kojící ženy a děti do deseti let věku. Ve výjimečných případech lze aplikovat u dětí od šesti let ve velmi mírném a krátkodobém dávkování.

Některé zdroje sice uvádějí, že bazalka zlepšuje kvalitu mateřského mléka, ale toto tvrzení není ještě dostatečně opodstatněno a potvrzeno. Před použitím vždy smíchejte éterický olej bazalka s nosným olejem a proveďte test snášenlivosti. Může vyvolat alergickou reakci, neužívat vnitřně, neaplikovat neředěný.

Nepoužívat dlouhodobě, nejdéle po dobu 8-10 dní. Při použití v aromalampě nebo difuzéru inhalujte maximálně 30 minut denně. Nepřidávat do koupele. Může ovlivnit účinnost některých léčiv. Vysoké dávkování může vyvolat bolesti hlavy, je lepší míchat s méně silnými esenciálními oleji jako např. citrusy.

Sponzorováno

A co vy? Používáte esenciální olej z bazalky pravé? Budeme rádi za popsání vašich zkušeností v komentářích pod článkem.

Co si dále přečíst o esenciálních olejích?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Pavlína Klaudová (více o nás)

   

  Pavlína Klaudová se zaobírá aromaterapií od roku 2016, nejdříve ji měla jako koníček a prošla základním kurzem na Asociaci českých aromaterapeutů. Následně absolvovala kurzy na Tisserand Insitute, kde získala certifikace z chemie esenciálních olejů, bezpečnosti esenciálních olejů, biologie esenciálních olejů a aromaterapeutické péče o pleť. Dále se vzdělává v bezpečnosti esenciálních olejů hlavně z francouzských zdrojů. Je členkou Asociácie slovenskej aromaterapeutickej spoločnosti. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva