Sponzorováno

Je vhodné pít černý čaj v těhotenství? 4.85/5 (13)

  • Pití čaje během těhotenství je bezpečné, pokud dodržíte určitá opatření. Je důležité si uvědomit, že černé, zelené a bílé čaje obsahují kofein a je snadné přepít denní limit kofeinu doporučovaný pro těhotné ženy.
  • Odborníci doporučují těhotným ženám omezit příjem kofeinu na méně než 200 miligramů denně.
  • Šálek černého čaje může mít (v závislosti na značce) téměř 50 miligramů kofeinu, zatímco šálek zeleného čaje má asi 25 mg kofeinu.

Černý čaj v těhotenství pít můžete, ale nepřekračujte to s množstvím vypitých šálků

Černý čaj v těhotenství pít můžete, ale nepřekračujte to s množstvím vypitých šálků

Mnoho žen volí během těhotenství černý čaj jako alternativu ke kávě – protože čaj má jednoduše nižší obsah kofeinu. Nemusí však mít tak málo kofeinu, jak si možná myslíte!

Černý čaj je obecně bezpečný a chutný nápoj, který může dokonce poskytnout zdravotní výhody, a to i těhotným ženám. Stále však obsahuje značné množství kofeinu. A na to je třeba myslet!

Rada hned na začátek: Držte se ne více než 3-4 šálků černého čaje denně, abyste zůstali pod doporučenými 200 miligramy kofeinu. Tolik maximálně kofeinu je doporučeno těhotným ženám.

Kolik černého čaje v jakém trimestru může těhotná žena pít? Jaký je obsah kofeinu v různých odrůdách černého čaje? Na tyto a další otázky odpovíme níže ve článku.

Je vlastně bezpečné pít černý čaj v těhotenství?

Celkově je černý čaj v těhotenství bezpečný. Může dokonce poskytnout určité zdravotní výhody, protože dle mnoha studií obsahuje polyfenoly, jako jsou theaflaviny a thearubiginy.

Tyto antioxidační sloučeniny chrání buňky těla před škodlivými volnými radikály a bylo zjištěno, že předcházejí cukrovce, rakovině, kardiovaskulárním onemocněním a mnoha dalším.

Termín „černý čaj“ není snadno definovatelný, protože obecně označuje čaje vyrobené z rostliny Camellia sinensis (Čajovník čínský), která se používá k výrobě mnoha různých druhů čaje. Některé běžné druhy černého čaje dostupné v ČR jsou třeba English Breakfast, čaj Earl Grey, Irish breakfast čaj a další. Čaj Lipton jsou také černé čaje.

Všechny tyto odrůdy černého čaje jsou bezpečné pro těhotné ženy, ale mohou mít mírně odlišné množství kofeinu na šálek. Více podrobností o obsahu kofeinu naleznete níže.

Mohu pít černý čaj v prvním trimestru?

Ano. Pokud se držíte v doporučených limitech příjmu kofeinu, pití černého čaje během prvního trimestru těhotenství je považováno za bezpečné.

Mnoho těhotných žen se ptá, zda je konzumace kofeinu během prvního trimestru nebezpečnější. Současné pokyny nerozlišují mezi doporučeními ohledně příjmu kofeinu během prvního, druhého nebo třetího trimestru těhotenství. Proto limit 200 miligramů denně platí po celou dobu těhotenství.

Takže, kolik kofeinu je v černém čaji?

Černý čaj sám o sobě obvykle obsahuje více kofeinu než zelený čaj nebo jiný bylinný čaj. Na to myslete. Obsahuje však méně kofeinu než káva, což z něj dělá dobrou alternativu pro pijáky kávy, kteří by chtěli tento uklidňující horký nápoj bez vysokých hladin kofeinu. Ale pokud přecházíte z kávy na čaj, a nehledáte čaj podle obsahu kofeinu, je lepší přejít na jiný typ čaje, který má méně kofeinu než právě černý čaj.

Doporučený příjem kofeinu během těhotenství by neměl být vyšší než 200 miligramů denně. Je to proto, že kofein může způsobit zvýšení krevního tlaku a srdeční frekvence těhotné ženy. Kofein je také diuretikum. To znamená, že způsobuje zvýšené močení, což může potenciálně vést k dehydrataci.

Sponzorováno

Porovnejme obsah kofeinu v několika různých typech černého čaje. Pro srovnání, šálek uvařené černé kávy obsahuje asi 140 miligramů kofeinu.

  • Lipton Original Černý čaj 47 mg
  • Bio Černý čaj 31 mg
  • Twinings černý čaj Earl Grey 29 mg
  • Twinings Irish Breakfast 30 mg
  • Stash Darjeeling Black 27 mg

Jeden šálek (200 ml) černého čaje obsahuje v průměru 30-50 mg kofeinu. Na základě množství kofeinu v černém čaji můžete vidět, že je nejlepší vydržet se 3-4 šálků černého čaje nebo méně denně.

Porovnání množství kofeinu ve 100ml nápoje - černý čaj vs. zelený čaj vs. káva

Porovnání množství kofeinu ve 100ml nápoje – černý čaj vs. zelený čaj vs. káva

Mějte na paměti, že pokud během dne konzumujete jiné zdroje kofeinu, budete je muset zahrnout do svého celkového příjmu. Mezi další nápoje s kofeinem patří různé druhy čaje, kávy, čokoláda nebo sodovky s kofeinem.

Kromě toho, louhování čaje na kratší nebo delší dobu může také ovlivnit množství kofeinu. Například šálek černého čaje louhovaný jednu až tři minuty by měl méně kofeinu, než kdyby se louhoval pět minut. Takže luhujte černý čaj kratší dobu, bude mít méně kofeinu.

Je černý čaj bez kofeinu bezpečný pro těhotné ženy?

Pokud se obáváte obsahu kofeinu v černém čaji, může být dobrou volbou čaj bez kofeinu. Obsahuje pak pouze asi dva miligramy kofeinu na šálek.

Jak je však uvedeno výše, vaření a zpracování čaje může toto množství ovlivnit. Například silněji louhovaný černý čaj, dokonce i bez kofeinu, může mít více kofeinu.

Doufám, že vám tento článek pomohl rozebrat informace o černém čaji v těhotenství.

Černý čaj v těhotenství – závěr

Když přemýšlíte o pití černého čaje, jedna z věcí, kterou by těhotná žena měla mít na paměti, je množství kofeinu, které během dne zkonzumuje. Kromě čaje je důležité sledovat i další potraviny, jako jsou čokolády, nealkoholické nápoje a káva, které můžete konzumovat, protože obsahují také kofein. Především byste měli bedlivě sledovat, kolik kofeinu můžete denně sníst, a sledovat to, protože vám to pomáhá lépe si uvědomovat kofein ve vašem těle.

Sponzorováno

Vypijte denně jen 2-4 šálky černého čaje (a dostatek čisté vody) a černý čaj pak bude v těhotenství naprosto bezpečný.

A dále si o těhotenství přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva