Sponzorováno

Mandlový olej na vlasy – jaké má účinky – jak a proč ho používat? 4.83/5 (24)

 • Mandlový olej je oblíbeným přírodním produktem pro péči o vlasy z několika důvodů. V tomto článku najdete několik důvodů, proč je mandlový olej považován za dobrý pro vlasy.
 • Zvlhčování a vyživování: Mandlový olej obsahuje vysoké množství mastných kyselin, které pomáhají zvlhčit a vyživit vlasy. Tímto způsobem může mandlový olej zlepšit hydrataci suchých a lámavých vlasů a přispět k jejich hladkosti a lesku.
 • Jako podpora růstu vlasů: Díky obsahu vitamínů A, E a B v mandlovém oleji může podporovat růst vlasů. Tyto vitamíny jsou důležité pro zdravou vlasovou pokožku a folikuly vlasů, což může vést k silnějším a rychlejším vlasům.
 • Pro ochranu před poškozením: Mandlový olej tvoří ochrannou vrstvu kolem vlasů, která pomáhá chránit je před poškozením způsobeným tepelným stylerem (třeba fénem), slunečním zářením, větrem a dalšími vnějšími faktory. Tím se minimalizuje lámavost vlasů a ztráta vlhkosti.
 • Pro zklidnění a redukce podráždění vlasové pokožky: Mandlový olej má protizánětlivé vlastnosti a může pomoci zklidnit podrážděnou vlasovou pokožku. To může být zvláště užitečné pro lidi se svědivou pokožkou, lupenkou nebo ekzémem na hlavě.
 • Přestože je mandlový olej obecně považován za bezpečný pro použití na vlasy, je vždy dobré provést test na malé části vlasů / vlasové pokožky a sledovat reakce, zejména pokud máte citlivou pokožku nebo alergie. Každý jedinec může reagovat různě, a proto je vhodné najít produkt a režim péče o vlasy, který vyhovuje vašim individuálním potřebám.

Mandlový olej je údajně jedním z nejlepších stimulátorů růstu vlasů. Zábaly jsou vhodné zejména na suché, krepaté a kudrnaté vlasy.

Mandlový olej je údajně jedním z nejlepších stimulátorů růstu vlasů. Zábaly jsou vhodné zejména na suché, krepaté a kudrnaté vlasy.

Co je to mandlový olej?

Mandlový olej se vyrábí lisováním semen mandlového stromu, tedy lisováním mandlových ořechů. Mandle byly v mnoha starověkých kulturách ceněny pro své léčivé a zdravotní účinky a zajímavé vlastnosti, včetně toho, že mají vysoký obsah bílkovin, omega-9 mastných kyselin a vitaminu E.

Už tyto samotné vlastnosti mandlí naznačují, že mandlový olej může zlepšit lesk a sílu vašich vlasů. Olej ze sladkých mandlí je nejčastěji prodávaný olej, který se doporučuje používat i na vlasy. Čtěte dále, a dozvíte se proč.

Výhody mandlového oleje pro vlasy

Jak může mandlový olej prospět vašim vlasům? Pojďme se na to společně podívat.

Mandlový olej zjemňuje vlasy

Mandlový olej je změkčovadlo, což znamená, že může vyplnit mezery ve vlasech na buněčné úrovni. Díky tomu jsou vaše vlasy na dotek jemnější. Použití mandlového oleje na vlasy jim po čase dodá měkčí strukturu. Jakmile je mandlový olej začleněn do vaší rutinní péče o vlasy, můžete si časem také všimnout, že vaše vlasy se snáze rozčesávají a jsou poddajnější.

Mandlový olej posiluje a regeneruje vlasy

Použití určitých olejů k ošetření vlasů může snížit náchylnost k jejich lámání a zlepší i roztřepené konečky. Vlastnosti ořechových olejů, jako je třeba právě mandlový olej, snižují tření během vlasového stylingu. Studie na oleji z para ořechů (který obsahuje kyselinu olejovou a kyselinu linolovou, stejně jako sladký mandlový olej) ukázala zlepšení odolnosti vlasů, pokud byly ošetřeny jen malým množstvím těchto oříškových olejů.

Mandlový olej může podpořit růst vlasů

Neexistují klinické studie, které by dokázaly, že mandlový olej je účinný při růstu vlasů. Víme však toto: mandlový olej může vlasy zesílit a udělat je méně náchylné k rozštěpení konečků, což znamená, že růst vlasů nebude zpomalen ztrátou poškozených vlasů. Mandlový olej obsahuje vysoké množství vitaminu E, který je přírodním antioxidantem. A, jak je známo, antioxidanty bojují s environmentálním stresem, a to i v případě vašich vlasů, takže pak vypadají vaše vlasy mladší a zdravější.

Sponzorováno

Může pomoci s léčbou některých problémů pokožky hlavy

Mandlový olej lze také použít jako léčbu šupinaté pokožky hlavy (když vás trápí seboroická dermatitida) a psoriázy na pokožce hlavy. I když nemáme studie, které by ukázaly, jak mandlový olej pomáhá s těmito nepříjemnými stavy, tak tento olej se po staletí používá v čínské a ajurvédské medicíně k léčbě problémů pokožky hlavy. Nanesení malého množství mandlového oleje přímo na pokožku hlavy zvyšuje průtok krve do oblasti a dodává pokožce na hlavě silné antioxidanty. A to opravdu pomáhá.

Jak používat mandlový olej na vlasy?

Mandlový olej můžete bez obav nanést přímo na vlasy – před aplikací si olej mezi dlaněmi trochu rozetřete. Pokud chcete zvýšit lesk a hebkost vlasů, věnujte zvláštní pozornost konečkům vlasů. Po jeho nanesení ho nechejte na vlasech.

Můžete také použít mandlový olej jako přísadu do takové super vlasové masky. Smíchejte 2 díly kokosového oleje pokojové teploty s 1 dílem oleje ze sladkých mandlí a krémovým, přírodním kondicionérem, jako je avokádový olej. Aplikujte tuto silnou masku na vlasy na čisté a suché vlasy a nechte ji působit až 40-60 minut. Pak umyjte vlasy jako obvykle.

Někteří lidé používají mandlový olej ve formě tobolek nebo kapaliny jako orální doplněk stravy. Nevíme, jestli to má přímý dopad na zdraví vašich vlasů. Ale je to super dávka bílkovin, vitaminu E a omega-9 mastných kyselin, které by mohly zlepšit vaše celkové zdraví. Doplňky s mandlovým olejem najdete téměř v každém obchodě se zdravou výživou.

Potenciální rizika a vedlejší účinky – existují nějaké?

Mandlový olej je obecně bezpečný pro každého, kdo ho může používat na pokožce. Každý, kdo má těžkou alergii na ořechy, by neměl používat mandlový olej na vlasy ani k jiným účelům, protože alergická reakce, kterou vyvolává, může být docela dost závažná.

Nedávejte si na vlasy čistý mandlový olej před tepelným stylingem. Olej se zahřeje kolem vlasového folikulu a mohl by spálit pokožku hlavy a to nechcete.

Shrňme si informace

Použití mandlového oleje na vlasy ke zvýšení pevnosti a lesku u většiny lidí moc pěkně funguje. K dispozici jsou jen omezené studie, které ukazují, jak mandlový olej upravuje a posiluje vlasy, takže je zapotřebí dalšího výzkumu. Ukázalo se však, že aktivní živiny a vlastnosti mandlového oleje pomáhají vlasům vypadat silnější, dělají měkčí, lesklejší a zdravější. Další výhodou je, že mandlový olej je šetrný k pokožce hlavy a po nanesení moc hezky voní.

Důležité informace o mandlovém oleji

 • Mandlový olej je zdrojem vitamínů E a A, které jsou dobré pro zdraví pokožky i vlasů.
 • Může pomoci léčit infekce a záněty pokožky hlavy.
 • Mandlový olej je vynikající při léčbě lupů a poškození vlasů.
 • Může být použit k léčbě akutních kožních infekcí, jako je lupénka a ekzém.
 • Efektivně vyživuje pokožku.
 • Jeho lokální aplikace se může ukázat jako nejlepší přírodní lék na popraskané rty, vrásky, suché nohy a ruce.

Zkoušeli jste někdy používat mandlový olej na vaše vlasy? Jaké máte zkušenosti? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

A co si ještě o mandlovém oleji přečíst?

Kupte si mandlový olej zde

VIDEO: 3 důležité zásady, jak používat pleťové oleje

Sponzorováno

Zdroje článku a studie o mandlovém oleji

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva