Obsah článku
Trochu z historie dýně
Dýně, lat. Cucubita pepo původně pochází ze Střední Ameriky a její pěstování bylo rozšířeno zejména v Mexiku. Po objevu Ameriky se začala dovážet do Evropy a Asie. I když se stala oblíbenou zeleninou, výroba dýňového oleje se začala mnohem později. V 18. století jedna odborná publikace psala o sladkém dýňovém oleji, který změkčuje ztvrdlou kůži. V roce 1773 Marie Terezie přikázala místo konzumace v domácnostech používat dýňový olej v lékárnách na výrobu léčivých mastí.
Dýňový olej a jeho pozitivní vliv na naše zdraví
Dýňový olej má díky svému složení řadu pozitivních účinků na zdraví. Patří mezi ně:
- snižování hladiny cholesterolu v krvi,
- ochrana cév před aterosklerózou,
- příznivý vliv při srdečně-cévních onemocněních,
- omezování vypadávání vlasů a lámavosti nehtů,
- zlepšování kvality pokožky,
- pomoc při potížích s prostatou.
V dýňových semenech objevili vědci i látky s antioxidačními účinky. Semena obsahují vitamíny, minerály a stopové prvky jako E, A, B1, B2, B6, C, D, draslík, fosfor, hořčík, vápník, železo, měď, mangan, zinek a selen. Dýňová jadérka ve srovnání s ostatními rostlinnými potravinami obsahují velké množství selenu, který kromě podpory srdce a krevního oběhu, působí protizánětlivě, podporuje paměť a schopnost koncentrace.
Rostlinné oleje ve srovnání s živočišnými tuky podle jejích slov nezatěžují organismus cholesterolem, ale dodávají mu esenciální složené nenasycené mastné kyseliny.
Jak se vyrábí dýňový olej?
Postup výroby dýňového oleje je tradiční. Semena dýní se po sklizni umyjí a suší, po vysušení a čištění se posekají. Posekaná semena se promíchají a ve stroji na mísení se mísí se solí a vodou, přičemž sůl chuť oleje neovlivňuje. V dalším kroku vzniklá hmota přejde do nádrže na pražení, kde se za stálého míchání semen praží, čímž se z jader odpařuje voda. Dýňový olej vzniká v závěrečné fázi lisování. Díky lisování za studena se v tomto oleji zachovávají všechny hodnotné látky.
Jak dýňový olej užívat?
Dýňový olej je velmi citlivý na světlo, proto doporučujeme uchovávat na chladném a tmavém místě. Vhodný je na salátové marinády a dodává speciální chuť zeleninovým salátům a salátům s uzeninou a hovězím. Je vhodný i na zjemnění chuti omáček a polévek. Přidává se vždy pouze do hotových jídel a nepoužívá se na vaření nebo pečení.
Sponzorováno
Dýňový olej je super i na vlasy
Jednou z největších výhod tohoto úžasného oleje je vliv na růst vlasů! Dýňový olej má určitý vliv na testosteron a androgeny, které hrají důležitou roli při ztrátě vlasů. Funguje to skvěle, pokud dýňový olej použijete externě a vnitřně zároveň. Níže uvádíme některé snadné a populární způsoby, jak používat olej z dýňových semen pro růst vlasů:
1. Ošetření teplým olejem pro kvalitnější vlasy
Smíchejte lžíci kokosového oleje spolu se stejným množstvím dýňového oleje v misce a zahřejte tuto směs. Masírujte tuto olejovou směs do vlasové pokožky po dobu několika minut. Nechte působit po dobu 30 minut nebo přes noc. Budete mít silnější a zdravější vlasy.
2. Opláchnutí vlasů
Uvařte čerstvý šálek heřmánku nebo zeleného čaje a přidejte do něj 1/2 lžíce dýňového oleje. Používejte na opláchnutí vlasů po jejich umytí. Pak po 5 minutách opláchněte čistou vodou.
3. Péče před umytím vlasů
Smíchejte 2 polévkové lžíce ricinového oleje, 1 lžičku kokosového oleje a 2 lžíce dýňového oleje. Naneste na pokožku hlavy a masírujte. Nechejte působit po dobu 30 až 45 minut. Nakonec opláchněte a umyjte vlasy šamponem.
4. Maska na vlasy s dýňovým olejem
V misce smíchejte 2 žloutky se 2 lžícemi dýňového oleje a poté směs zřeďte asi půl šálku vody. Pomalu a důkladně vmasírujte výslednou masku do pokožky hlavy. Nechte pěkně působit na 20-30 minut. Pak opláchněte studenou vodou a pak omyjte jemným šamponem.
5. Sprej na vlasy s dýňovým olejem
Vezměte sprejovou lahvičku a přidejte 1-2 lžíce oleje z dýňových semen. Přidejte 1 šálek růžové vody a dobře promíchejte důkladným protřepáním. Tuto směs můžete použít jako sprej na suché vlasy nebo brzy po sprchování, když jsou vlasy ještě mírně vlhké. Před každým použitím dobře protřepejte.
6. Domácí vlasový olej
Sponzorováno
Smíchejte v misce stejné množství kokosového oleje a ricinového oleje. Přidejte 4 lžíce dýňového oleje a několik kapek nějakého esenciálního oleje (nějakého vašeho oblíbeného). Vše dobře promíchejte a uložte do čisté skleněné láhve. Používejte tento olej na mokré vlasy a masáž. Dejte si koupací čepici, naneste tuto směs na vlasy a nechte působit 30 minut. Pak vlasy umyjte jako obvykle.
A co si o dýňovém oleji ještě přečíst?
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Nosné oleje, Zdravé a krásné vlasy
Přečtěte si také naše další články