Sponzorováno

Kávový olej na vlasy – proč a jak ho pro zdraví vlasů používat? 4.8/5 (10)

Kávový olej na vlasyKávový olej je obecně známý tím, že podporuje zdraví pokožky. Ale věděli jste, že je super i pro zdraví vlasů? Přečtěte si tento článek, abyste se dozvěděli více o kávovém oleji a jeho výhodách.

Extrakce kávového oleje z kávových zrn

Kávová zrna mají příjemné množství přírodního oleje, který se aktivuje teplem.

Kávový olej je chemicky známý jako „kafeol“. Pražení kávových zrn nás vede ke dvěma věcem. Za prvé, teplo generované při pražení bobů rozkládá složité cukry na jednodušší cukry. To vlastně dodává kávovým zrnům karamelovou a ořechovou příchuť.

Druhá věc probíhá postupně, jak teplo stoupá. Kyselina přítomná ve zrnech se začne rozkládat a opět jsou výsledkem kávová zrnka se zajímavou chutí. No a nakonec přichází olej extrahovaný z těchto kávových zrn (při zpracování při nízké teplotě).

Dobrá práce! Nyní, když jsme úspěšně extrahovali olej z kávových zrníček, nyní je čas se seznámit s jeho využitím a výhodami.

Použití kávového oleje

Kávový olej se neomezuje pouze na zdraví pokožky nebo bionaftu (věděli jste, že v kávové sedlině je ještě dostatek oleje, ze kterého lze vyrobit bionaftu?). Ano, kávový olej si určitě našel cestu do našich každodenních režimů péče o pleť. Olej z kávových semen třeba dokázal zlepšit vlastnosti pleti proti stárnutí. Dodává pleti zářivý a mladistvý vzhled. Kávový olej hluboce hydratuje pokožku a rychle se vstřebává. Je bohatý na esenciální mastné kyseliny a má bylinné aroma. Je užitečný pro suchou a popraskanou pokožku, péči o rty a poškozené a lámavé vlasy.

Kávový olej na vlasy

Ano, zmínila jsem vlasy. Vědci zjistili, že vztah mezi pitím kávy a vypadáváním vlasů je pozitivní. Znamená to, že pití kávy je pro růst vlasů prospěšné a nepřispívá k plešatosti.

Podívejte se, co říkají lékaři:

  • Lokální aplikace kávového oleje zabraňuje vypadávání vlasů a podporuje růst vlasů. Dodává jim sílu a živiny.
  • S pomocí kávového oleje se můžete zbavit suchých a lámavých vlasů. Kávový olej vlasy vyživuje, dodává jim lesk.

Kávový olej při masírování do pokožky hlavy zlepší krevní oběh ve vaší pokožce hlavy. Zmírní vypadávání vlasů a olej také uzamyká vlhkost ve vlasech.

Kávový olej posiluje vlasy a stimuluje kořínky vlasů.

Káva a vlasy – co říkají studie?

Káva v určitých koncentracích dokázala to, že znovu mohly vyrůst vlasy z folikulů, které byly poškozeny testosteronem. V jiné studii byly vlasové pokožky mužů a žen ovlivněny testosteronem a kofeinem. Ukázalo se, že kofein skutečně způsobuje zlepšení vlasů a že vlasová pokožka žen je na něj citlivější.

V této studii z roku 2012 vědci zjistili, že kofein může dokonce pomoci potlačit mužskou plešatost (v laboratorním prostředí).

Sponzorováno

A řada vědeckých studií také zdůrazňuje, že když je kofein aplikován přímo na pokožku hlavy, může pomoci stimulovat růst vlasů.

Obecně je káva plná antioxidantů a kofein je vynikajícím stimulátorem, který zvyšuje průtok krve do vlasů a pokožky hlavy, čímž podporuje růst vlasů. Ve skutečnosti existuje mnoho šamponů a ošetření proti vypadávání nebo zahušťování vlasů, které využívají kofein jako svůj hlavní stimulant.

Zkuste na vlasy přímo kávu

Mám pro vás 2 recepty, které můžete zkusit na vlasy.

Kávový olej a metoda horké fúze

  1. Na pánvi smíchejte 1/2 šálku mleté organické kávy s 1 šálkem vašeho oblíbeného oleje. Mám ráda extra panenský olivový olej, slunečnicový olej nebo kokosový olej.
  2. Zahřívejte směs na velmi mírném ohni na sporáku za občasného míchání po dobu 20-30 minut. Chcete, aby olej začal vypadat leskle.
  3. Sceďte olej. Doporučuji kávový filtr nebo utěrku, protože běžné kuchyňské sítko propustí spoustu sedliny.
  4. Skladujte ve vhodné lahvičce.

Metoda studené fúze

Zde přichází čas na trpělivost:

  1. Smíchejte 3/4 šálku organické mleté kávy s 1 šálkem vašeho oblíbeného oleje ve sklenici. Pro metodu studené fúze bych doporučila spíše tekutý olej jako olivový, než tuhý tuk jako kokosový olej.
  2. Zakryjte a zatřeste sklenicí, aby se ingredience spojily.
  3. Skladujte na chladném suchém místě minimálně 2 týdny nebo dokonce až 4 týdny. Nádobu každých pár dní protřepejte, abyste zajistili maximální extrakci.

Nejsem trpělivá duše, takže jsem vždy dělala pouze metodu horké fúze, ale dovedu si představit, že metoda studené fúze ponechaná dostatečně dlouho pravděpodobně vytáhne z kávy více kofeinu.

Pamatujte, že množství kofeinu není ani zdaleka tak důležité, jako to, jak dlouho ve vaší pokožce hlavy skutečně zůstane. Kterýkoli z těchto receptů můžete použít jednou nebo dvakrát týdně během mycích dnů bez nežádoucích účinků. Nechte na hlavě působit co nejdéle to jde.

Může nám kávový olej pomoci s tmavými kruhy pod očima?

Pokud se vám nelíbí vaše tmavé kruhy pod očima, aplikace kávového oleje může zesvětlit tón pleti pod očima. Olej z kávových zrn je vlastně takovým přírodním bělícím činidlem, které výborně snižuje otoky.

Sponzorováno

A co vy? Používáte kávový olej na vlasy? Jaké s ním máte zkušenosti? Napište mi do komentářů.

A dále si přečtěte i další články o kávě

Zdroje článku a studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva