Sponzorováno

Jaký sport je vhodný v těhotenství? 4.85/5 (13)

Sportovat (opatrně) můžete i v těhotenství

Sportovat (opatrně) můžete i v těhotenství

Časy, kdy se budoucím maminkám doporučovalo veškerý sport vynechat, jsou nenávratně pryč. I tak existuje i nadále mnoho žen, které ze strachu se sportem končí jakmile zjistí, že je těhotenský test pozitivní.

Ale dle posledních poznatků není problémem ve (případně upravené) sportovní aktivitě pokračovat, i když jste těhotná. Dokonce je to tak, že přestat se sportem v období těhotenství se dokonce nedoporučuje.

Vynechání sportovních aktivit v těhotenství totiž zvyšuje riziko obezity skoro dvakrát. Kromě toho pomáhá vhodná pravidelná sportovní aktivita proti bolestem zad, snižuje riziko výskytu křečových žil, otoků dolních končetin, cukrovky a vysokého krevního tlaku. Sportovní aktivita v průběhu těhotenství také pomáhá se dostat po porodu rychleji do formy. V každém případě je vhodné prohovořit sportovní aktivitu nejprve s ošetřujícím lékařem a při jakýchkoliv problémech či nevolnostech se sportovní aktivitou přestat a pokračovat dále až po případné kontrole.

I když jste v očekávání, nemělo by vám to bránit v pohybu! Přesto musíte uznat, že těhotenství není bez obtěžujících příznaků: únava, dušnost, vertigo (točení hlavy), křeče, nižší krevní tlak a podobně. Tyto problémy mohou během těchto devíti měsíců skutečně ovlivnit vaše tělo. Na to myslete! I váha dítěte může vést ke ztrátě rovnováhy a problémům s pohybem. Bolest v zádech a těžké končetiny mohou také zničit vaši morálku.

Sporty nevhodné v těhotenství

V každém případě určitě existují sporty, které nejsou vhodné – jsou to sporty s rizikem poranění, jako je například jakýkoliv druh bojového umění, sporty v nadmořských výškách nad 2000 m.n.m., stejně tak jako například potápění.

Zapomeňte na cvičení na břiše a kulturistiku s těžkými váhami.

Sporty, které jsou vhodné v těhotenství

Dobrou zprávou je, že existují činnosti, které těhotné ženy mohou bezpečně dělat! Není nic lepšího než chodit venku na čerstvém vzduchu, pomalé plavání nebo cvičení aqua fitnessu – je to pohyb bez nárazu. Tyto činnosti jsou zdravé a během těhotenství nepředstavují žádná rizika, pokud jsou prováděny s mírou.

Pokud vedete spíše sedavý způsob života je pro vás v těhotenství vhodné tyto sporty:

Jóga

Jóga je v těhotenství super – zlepšuje ohebnost a soustředěnost, v nabídce jsou často hodiny jógy přímo pro těhotné ženy, po několika hodinách s instruktorkou je možno provádět jednoduché cviky i doma.

Chůze

I chůze je ideálním sportem pro těhotné ženy – je to vlastně jednoduchý prostředek pro udržení formy, stačí několikrát týdně zhruba 30 minut, zlepšuje zažívání, podporuje krevní oběh a vyčistí hlavu.

Aqua aerobic

Zkuste i aqua aerobic. Ve vodě odpadá zátěž kloubů vlastní vahou, tento sport je možno provozovat bez problému po celé těhotenství.

Pokud jste aktivní je pro vás v těhotenství vhodné:

  • fitness: například eliptický trenažér, nebo některé cviky s lehkými činkami, na začátku je vhodné se poradit o konkrétním výběru cviků s trenérem
  • cvičení pro těhotné
  • jízda na kole: venku pokud možno na rovině a málo frekventovaných komunikacích, případně je vše možno nahradit indoor aktivitou v podobě rotopedu

Pokud jste sportovní nadšenec / šampionka je pro vás v těhotenství vhodné:

Sponzorováno

  • nordic walking: jednoduchá sportovní aktivita se speciálními hůlkami a kvalitní obuví, při tomto sportu pracuje celé tělo aniž by se nadměrně zatěžovaly klouby
  • plavání
  • pilates: s malým či velkým balonem, nebo jednoduše i bez pomůcek, minimálně na začátku je nutné vedení trenérem

Kdy necvičit?

V některých případech byste měli přestat dělat fyzickou aktivitu během těhotenství (nebo po něm). Pokud se ocitnete v jedné z následujících situací, okamžitě si promluvte se svým gynekologem.

  • Pokud jste dříve potratila
  • Pokud jste porodila předčasně
  • Pokud máte riziko předčasného porodu
  • Pokud máte nízko položenou placentu
  • Pokud jste měli chronické krvácení
  • Pokud jste měli problémy se spodní částí zad nebo kyčlí
  • Pokud trpíte hypertenzí
  • Pokud očekáváte dvojčata, trojčata a podobně

Sportovat během těhotenství samozřejmě znamená poslouchat své tělo a dítě, abyste věděli, kdy přestat.

Pokud jste byli aktivní předtím, než jste otěhotněli, nutnost zmírnit vaše cvičení přijde přirozeně: vaše váha a rostoucí břicho vás přimějí chtít zpomalit tempo. Během prvního trimestru je důležité zabránit přehřátí. Během druhého trimestru se musíte vyvarovat cvičení, při kterých budete dlouho stát, protože mohou snížit průtok krve k vašemu dítěti.

Náš tip: během těhotenství byste měli cvičit na 60% maximální tepové frekvence.

V každém případě se cvičením okamžitě přestaňte, pokud začnete trpět některým z následujících stavů: závratě, dušnost, nevolnost, krvácení, potíže s chůzí, kontrakce nebo pokud se vaše dítě nepohybuje jako obvykle.

Nebojte se, sportovat během těhotenství je naprosto v pořádku! Musíte jednoduše upravit intenzitu cvičení a dodržovat několik bezpečnostních opatření. Budete muset trochu změnit své návyky a přizpůsobit svou aktivitu tak, abyste neriskovali úraz nebo nějaké ohrožení svého dítěte.

Pamatujte: o tom, zda budete cvičit či nikoli, byste se měli rozhodnout až po obdržení posudku od kvalifikovaného lékaře.

A co si dále přečíst na toto téma?

VIDEO: SPORT A TĚHOTENSTVÍ | Jaké druhy sportů cvičit?

Sponzorováno

Zdroj článku a studie na toto téma

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva