Sponzorováno

Mandlový olej na vaření – dá se použít? 4.82/5 (11)

Mandlový olej se dá použít na vaření, má to však svá pravidla

Mandlový olej se dá použít na vaření, má to však svá pravidla

K vaření lze použít jak za studena lisovaný, tak rafinovaný mandlový olej. Ale způsoby vaření s mandlovým olejem pak závisí na typu oleje, který používáte. Na to pamatujte.

Přečtěte si tento článek, abyste získali přehled o používání mandlového oleje pro účely vaření.

Většina ořechů, včetně mandlí, arašídů, pekanových a lískových ořechů, obsahuje vysoké procento olejů. Pokud jde konkrétně o mandle, přibližně 50 procent jejich hmotnosti tvoří právě oleje. Používají se tedy k výrobě aromatických olejů. Na trhu najdete dva druhy mandlového oleje, které se liší použitými zdroji.

Běžný mandlový olej se získává z hořkých mandlí (odrůda amara), zatímco druhý se nazývá sladký mandlový olej a vyrábí se ze sladkých mandlí (odrůda dulcis).

Vaření s mandlovým olejem

Využití mandlového oleje v kosmetice a terapeutice není pro nás žádnou novinkou. Ale mnozí stále pochybují o použití mandlového oleje při vaření.

Mandlový olej se rozhodně dá použít při pečení, smažení dobrot i zálivce na salát. Pokud si projdete výhody mandlového oleje, zjistíte, že jsou opravdu docela působivé. Mezi běžné aplikace tohoto ořechového oleje patří vaření, kosmetické procedury, aromaterapie a léčebné postupy. Stručně řečeno, je to víceúčelový olej s kulinářskými a léčivými vlastnostmi.

Pokud jde o přidávání mandlového oleje do kulinářské praxe, s oblibou se používá běžný olej na bázi hořkých mandlových ořechů. Olej ze sladkých mandlí můžete samozřejmě použít také pro kulinářské účely. Jeho silná, ořechová chuť se však nehodí pro receptury některých jídel. Použití oleje ze sladkých mandlí je tedy často omezeno na péči o pleť, vlasy a pokožku. Běžný mandlový olej je také dostupný ve dvou formách, aromatický typ lisovaný za studena a méně aromatický rafinovaný typ.

Je mandlový olej dobrý na vaření?

V každém okamžiku je pro vás a vaše rodinné příslušníky nanejvýš důležité používat ten nejlepší kuchyňský olej. Patří mezi časté suroviny, které při vaření pravidelně používáme. Takže je potřeba v první řadě hledět na kvalitu.

Obecně jsou oleje získané z ořechů zdravější možností než běžné oleje. Obsahují velké množství tuků, jejich počet kalorií je velmi vysoký, ale to, co ořechové oleje odlišuje od ostatních, je typ tuků v nich obsažených. Ano, jsou bohatým zdrojem esenciálních mastných kyselin, které jsou nezbytné pro normální fungování těla. A to je super.

Protože mandle mají vysokou nutriční hodnotu, je pochopitelné, že olej extrahovaný z těchto zdravých ořechů je také v tomto směru výživný. U mandlového oleje je maximum tuků mononenasycených a polynenasycených typů, zatímco malou část tvoří nasycené tuky. Tento ořechový olej má také mononenasycené mastné kyseliny, které pomáhají snižovat hladinu cholesterolu. Také má mandlový olej nízký obsah sodíku. Je to určitě zdravější náhrada slaného másla a tuku při pečení. Navzdory tomu všemu je konzumace mandlového oleje pro mnohé problémem, protože má vysoký počet kalorií. Použití 1 polévkové lžíce mandlového oleje na vaření nebo servírování jídla poskytuje 120 kalorií.

Sponzorováno

Mandlový olej, plný mononenasycených mastných kyselin, může zvýšit hladinu „dobrého“ cholesterolu neboli lipoproteinů s vysokou hustotou (tj. HDL). Může také snížit hladinu „špatného“ cholesterolu neboli lipoproteinů s nízkou hustotou (tj. LDL), když nahradí nasycené a trans-tuky.

Jak vařit s mandlovým olejem?

Při vaření s mandlovým olejem musíte dát do souladu vhodnost tohoto média na vaření s recepturami jídla. Jednoduše řečeno, za studena lisovaný olej dodává pokrmům silnou chuť, ale není stabilní při vysokých teplotách. Rafinovaný mandlový olej není příliš chutný, ale snese vaření při vysokých teplotách, jako je pečení a smažení.

Pokud tedy váš recept vyžaduje smažení nebo pečení v troubě, použijte rafinovaný typ mandlového oleje. V případě, že nemáte rádi silné aroma ořechového oleje, pak jděte také po rafinovaném mandlovém oleji. Ve studené (nebo mírně teplé) kuchyni pak použijte za studena lisovaný mandlový olej.

Abyste mohli využít výhod mandlového oleje a užít si jeho jemnou chuť, použijte mandlový olej lisovaný za studena, ale omezte jej na studené pokrmy a pokapání salátů. Vystavení vysokému teplu snižuje jeho ořechovou chuť a nutriční hodnoty. Pro pečení chutných dobrot zvažte použití za studena lisovaného i rafinovaného mandlového oleje ve stejném množství.

Shrňme si to

Mandlový olej se často vyskytuje ve dvou různých formách: rafinovaný a lisovaný za studena. Typ mandlového oleje, který máte po ruce, určí způsob vaření a použití mandlového oleje.

Při vaření s mandlovým olejem nezapomeňte uchovávat nerafinované nebo panenské oleje při nízké teplotě, abyste zabránili spálení oleje a zničení jeho nutriční hodnoty. Mandlový olej se nejlépe používá do salátových dresinků, pečení při nízké teplotě nebo jako konečný olej na pokapání pokrmu, který dodává extra chuť a výživu.

Rafinovaný mandlový olej lze použít k pražení nebo restování, protože byl zpracován tak, aby snesl mnohem vyšší teplo, až 215 °C.

Díky své jemné chuti se mandlový olej skvěle hodí do pokrmů.

Tímto způsobem můžete přidat mandlový olej do svých receptů a jídel. Je to snadné, že?

Sponzorováno

Budu ráda, pokud m napíšete do komentářů.

Dále si přečtěte o mandlovém oleji

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Dara Slánská (více o nás)

   

  Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva