Sponzorováno

Mandlový olej na ekzém – jak a proč ho použít? 4.89/5 (9)

  • Mandlový olej může poskytnout určité úlevy při léčbě ekzému, ale je důležité mít na paměti, že každý jedinec a každý případ ekzému je jedinečný. V tomto článku najdete některé způsoby, jak mandlový olej může přispět k péči o ekzém.
  • Hydratace a zklidnění: Mandlový olej je bohatý na mastné kyseliny a vitamíny, které pomáhají zvlhčit a zjemnit suchou a podrážděnou pokožku. Aplikace mandlového oleje na postižené oblasti může pomoci zklidnit svědění, zarudnutí a zánět.
  • Ochrana a obnova pokožky: Olej obsahuje přirozené antioxidanty, jako je vitamín E, které pomáhají chránit pokožku před volnými radikály a podporují její regeneraci. Tím může mandlový olej přispět k obnově poškozené pokožky spojené s ekzémem.
  • Snížení ztráty vlhkosti: Mandlový olej tvoří ochrannou bariéru na povrchu pokožky, která pomáhá zabránit ztrátě vlhkosti. To může být prospěšné právě při ekzému, kde je narušena přirozená bariéra pokožky a dochází k nadměrnému vysoušení.
  • Přestože mnoho lidí nalézá úlevu pomocí mandlového oleje při ekzému, je jeho použití důležité konzultovat s odborníkem, jako je dermatolog - to ideálně před zahájením jakéhokoli nového režimu péče o pokožku.

Zkuste na ekzém i mandlový olej

Zkuste na ekzém i mandlový olej

Od vaření po péči o pleť se rostlinné oleje – jako kokosový, mandlový či avokádový olej – staly v posledních letech oblíbeným domácím produktem.

Mandlový olej je jedním z několika rostlinných olejů, které jsou v současnosti studovány pro svůj potenciál zklidňovat ekzémovou pokožku. Možná se ptáte, zda je to bezpečné? A čím se liší od ostatních topických olejů? Je to začátek nového trendu, jako když jsme všichni nemohli přestat mluvit o mandlovém mléce? Zde jsou fakta. Dá se opravdu mandlový olej použít na ekzém a pomůže nějak?

Příběh dvou mandlí: Který typ mandlového oleje je nejlepší pro pokožku s ekzémem?

Existují dva hlavní typy mandlového oleje, hořký a sladký, které pocházejí ze stromu Prunus dulcis (Mandloň obecná). Olej z hořkých mandlí se nedoporučuje k požití ani k místnímu použití na kůži. Sladký mandlový olej na druhé straně má vlastnosti, které jsou bezpečnější a vhodnější pro pokožku. Tento typ mandlového oleje obsahuje výživné živiny, jako jsou vitamíny A a E, které obsahují retinol, jež pomáhá stimulovat produkci buněk, a antioxidační vlastnosti, které pomáhají předcházet poškození buněk, včetně poškození způsobeného UV zářením.

Sladký mandlový olej může být rafinovaný nebo nerafinovaný (nerafinovaný je také známý jako „za studena lisovaný“). To se týká způsobu, jakým je olej extrahován z mandlí a jak je zpracováván pro použití. Za studena lisovaný mandlový olej nebo olej extrahovaný bez použití vysokého tepla nebo chemických rozpouštědel se obecně považuje za zvláště prospěšný, protože tento extrakční proces pomáhá udržet tyto živiny nedotčené. Pokud jde konkrétně o pokožku, nerafinovaný olej je o něco větší riziko. Byly hlášeny kontaktní reakce, takže je vždy moudré promluvit si se svým lékařem a nejprve provést kožní test (na malém kousku kůže), pokud si myslíte, že mandlový olej nebo produkty obsahující mandlový olej by pro vás mohly být to pravé. Samozřejmě, pokud jste alergičtí na stromové ořechy, včetně mandlí, mandlový olej se nedoporučuje.

Sponzorováno

Mandlový olej na pokožce

Stejně jako jiné topické oleje, jako je vitamín E nebo kokosový, je mandlový olej změkčovadlo, které pomáhá pokožce uzamknout vlhkost. To je důležité pro lidi s ekzémem, protože pomáhá zmírnit a regenerovat problémy pokožky, jako je právě ekzém. Když je kůže vysušená a praská během zánětu, zanechává mezi buňkami vaší pokožky otevřené prostory. Změkčovadla vyplňují tato prázdná místa tukovými látkami nebo lipidy. Fosfolipidy, další složka rostlinných olejů, jako je mandlový olej, se spojují hlavně s vnější lipidovou vrstvou pokožky a potenciálně působí tak, že pomáhají zvýšit účinnost vaší kožní bariéry.

Mandlový olej obsahuje také kyselinu linolovou, která se přímo podílí na udržení funkce kožní bariéry. Existuje několik malých studií o olejích s vysokým obsahem kyseliny linolové, které jsou teoreticky lepší na ekzém než jiné. Rostlinné oleje, jako je mandlový olej, mohou být v tomto případě obzvláště užitečným změkčovadlem, protože mohou mít okluzivní účinek, což znamená, že pomáhají pokožce zůstat déle hydratovanou tím, že zabraňují přílišným ztrátám vody.

Předchozí výzkumy rostlinných olejů prokázaly, že mandlový, jojobový, sójový a avokádový olej při místní aplikaci většinou zůstávají na povrchu kůže bez hlubokého pronikání. Tato kombinace vlastností vytváří super hydratační bariéru, což pomáhá odlišit mandlový olej od jiných nerostlinných olejů nebo změkčovadel.

Jak použít mandlový olej na pokožku?

Můžete jej nanést na pokožku jako hydratační krém, nebo mnoho značek pro péči o pleť nabízí produkty obsahující mandle nebo podobné složky obsahující kyselinu linolovou.

Mandlový olej, který je bezpečný pro použití na kůži, je obvykle označen jako „olej ze sladkých mandlí“, buď samotný, nebo jako přísada do sér nebo krémových zvlhčovačů.

Fotografie – před a po

Můj ekzém před a po použití mandlového oleje

Můj ekzém před a po použití mandlového oleje

Sečteno a podtrženo

Jak je uvedeno výše, mandlový olej s sebou nese riziko kontaktní reakce (pokud tedy nemáte neznámé alergie nebo citlivost na mandle).

Sponzorováno

A co vy? Zkoušeli jste použít mandlový olej na váš ekzém? Napište nám vaše zkušenosti do komentářů. Budu moc ráda.

A dále si přečtěte o mandlovém oleji

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva