Sponzorováno

Ricinový olej na vlasy – jak a proč ho použít? 4.89/5 (9)

 • Ricinový olej je nosný, výživný olej extrahovaný z ricinových bobů.
 • Má mnoho léčivých, domácích použití a je také široce používán v péči o pleť a kosmetice kvůli svým potenciálním léčivým vlastnostem.
 • Kromě své účinnosti na pokožku hlavy se předpokládá, že ricinový olej zlepšuje vstřebávání jiných produktů.

Ricinový olej díky vitamínům a minerálům, které obsahuje, posílí vaše vlasy

Ricinový olej díky vitamínům a minerálům, které obsahuje, posílí vaše vlasy

Neexistuje žádná velká, odborná studie, která by podporovala tvrzení, že ricinový olej je pro vlasy nějak dobrý. Přesto si někteří dávají tento prastarý lék tradiční medicíny na pokožku hlavy, aby zvlhčil pokožku, snížil tvorbu lupů a zlepšil hladkost, sílu a lesk vlasů. Někteří lidé říkají, že ricinový olej může také pomoci při růstu obočí a řas.

Ricinový olej pochází z ricinových bobů, které jsou bohaté na kyselinu ricinolejovou – typ mastné kyseliny, o které je známo, že bojuje proti zánětu.

V tomto článku se budeme bavit o tom, jak používat ricinový olej pro vaše vlasy a jaké jsou výhody jeho použití. Zastavím se také u toho, na co se zaměřit při výběru produktu s ricinovým olejem a možné jeho vedlejší účinky.

Pojďme na to.

Výhody ricinového oleje pro vaše vlasy

Četla a slyšela jsem opravdu mnoho tvrzení o výhodách používání ricinového oleje na vlasy. Je však potřeba říct, že existuje jen málo důkazů, které by podpořily zkušenosti uživatelů tohoto oleje, jež říkají, že zlepšuje zdraví a růst vlasů.

Zde je několik tvrzení o ricinovém oleji a růstu vlasů:

 • Lidé potvrzují, že zvyšuje průtok krve do pokožky hlavy, což ve finále podporuje zdravější vlasy.
 • Aplikace ricinového oleje pouze jednou za měsíc může zvýšit růst vlasů až na trojnásobek obvyklé rychlosti.
 • Dokáže pěkně hydratovat suchou, podrážděnou pokožku hlavy.
 • Antibakteriální a protiplísňové vlastnosti ricinového oleje mohou snížit tvorbu lupů.
 • Může pomoci růstu chloupků v jiných částech těla, jako jsou obočí a řasy.
 • Někteří lidé tvrdí, že přínos ricinového oleje pro vlasy souvisí s jeho silnými antioxidačními a protizánětlivými vlastnostmi. Antioxidanty brání volným radikálům poškozovat zdravé buňky těla. Tento destruktivní proces se nazývá oxidační stres a je spojen s mnoha zdravotními účinky, včetně vypadávání vlasů.
 • Ricinový olej také obsahuje omega-6 mastné kyseliny – typ esenciálních mastných kyselin, které mohou podporovat růst vlasů a snižovat záněty ve vlasových folikulech. Ano, říkají to studie.

Výživa a posílení vlasů

Ricinový olej je výživný a na rozdíl od většiny ostatních olejů, které mohou být většinou tučné, má ricinový olej nutriční složení složené ze silné směsi proteinů, vitamínů, mastných kyselin a antioxidantů. Není tedy žádným překvapením, že se o ricinovém oleji tvrdí, že je skvělým způsobem, jak vyživovat pokožku hlavy a křehké vlasové folikuly a zároveň podporovat zdravější a rychlejší růst vlasů. Z tohoto důvodu se ricinový olej stále více stává klíčovou složkou vlasových přípravků.

Má antimikrobiální vlastnosti

Pokud jde o péči o pokožku hlavy, ricinový olej má antimikrobiální vlastnosti, které mohou být užitečné v boji proti přemnožení bakterií nebo plísní na pokožce hlavy. Je pravda, že přemnožení plísní může vést k zánětu vlasové pokožky poškozující vlasy a ricinový olej s tím může pomoci.

Pomáhá při odlupování pokožky hlavy

Těm, kteří trpí šupinatěním v důsledku suché pokožky hlavy, může pomoci právě ricinový olej. Je také známo, že ricinový olej je účinnou a šetrnou metodou čištění pleti. Protože je polarizovaný, ricinový olej ve skutečnosti přitahuje nečistoty a účinně čistí pokožku.

Chrání před lámáním vlasů

Myšlenka je, že vysoký obsah kyseliny ricinolejové může pomoci zlepšit krevní oběh ve vlasové pokožce, což může vést k výživě vlasových folikulů, silnějším pramenům a menšímu lámání vlasů. Navíc je ricinový olej zvlhčovač, což znamená, že je to vynikající prostředek pro zadržování vlhkosti a lesku. A jak víme, zvlhčené vlasy mohou s větší pravděpodobností růst zdravějším tempem.

Zlepšuje vstřebávání jiných produktů

Kromě své účinnosti na pokožku hlavy se předpokládá, že ricinový olej zlepšuje vstřebávání jiných produktů. Pokud je ricinový olej začleněn do vašeho běžného rituálu péče o vlasy, vaše další použité produkty mohou skutečně pronikat účinněji, což z dlouhodobého hlediska prospěje zdraví a ambicím růstu vašich vlasů. Koneckonců, pokožka hlavy plná problémů nepodpoří zdravé vlasy.

Jak ricinový olej použít na vlasy

Pokud máte zájem používat ricinový olej pro růst vlasů, zkuste nejprve vetřít pár kapek oleje do pokožky hlavy. Můžete také vmasírovat několik kapek do střední části a konečků vlasů, abyste pomohli chránit vlasy před lámáním a zlepšili strukturu vlasů.

Pamatujte na to, že ricinový olej je těžký a velmi lepkavý, což znamená, že bude těžké ho z vlasů odstranit. Nejlepší proto je zředit ricinový olej s jinými přírodními oleji, jako je kokosový nebo jojobový.

Ředění ricinového oleje může také zmírnit vůni ricinového oleje, která je mnoha lidem nepříjemná. Smíchejte jeden díl ricinového oleje se dvěma díly jiného nosného oleje, abyste jej zředili. To je pak ideální.

Mnoho odborníků na péči o vlasy doporučuje používat ricinový olej maximálně jednou týdně. Častější používání může způsobit nahromadění a vést k problémům.

Neexistují žádné přesné pokyny, jak dlouho byste měli nechat ricinový olej na vlasech. Vězte, že ponechání ricinového oleje příliš dlouho ve vlasech může ve skutečnosti vysušit vlasy a pokožku hlavy. Abyste předešli vysoušení, smyjte ricinový olej z vlasů asi po dvou hodinách.

Aplikace ricinového oleje na obočí a řasy

Pokud chcete použít ricinový olej na obočí nebo řasy, buďte velmi opatrní, aby se vám žádný olej nedostal do očí.

Sponzorováno

Než si na kůži nanesete jakýkoli nový produkt, včetně ricinového oleje, proveďte náplastový test. Naneste malou kapku oleje na ruku nebo obličej a počkejte několik hodin, abyste zjistili, zda způsobí podráždění nebo alergickou reakci.

Existuje několik kosmetických nástrojů, které usnadní proces aplikace: čistý kartáček na řasy nebo řasenka a kartáček na obočí.

Aplikace ricinového oleje na obočí:

 1. Ujistěte se, že kartáček na obočí je čistý.
 2. Umyjte si obličej jemným čisticím prostředkem a jemně osušte.
 3. Nalijte malé množství ricinového oleje do šálku nebo malé misky.
 4. Kartáček namočte do oleje a přebytečný nechte okapat.
 5. Přejeďte kartáčkem po každém obočí, aby se obočí jemně překrylo olejem. Ujistěte se, že vám olej nekape do očí. Množství oleje, které budete potřebovat k vytvoření tenké vrstvy, bude záviset na tom, jak silné máte obočí. (Pokud máte tenké obočí, možná nebudete potřebovat příliš mnoho oleje.)
 6. Můžete se rozhodnout, jak dlouho chcete nechat ricinový olej na řasách. Pokud to děláte jako součást své ranní rutiny, můžete ho nechat působit několik hodin. Pokud ho na řasy dáte před spaním, můžete se rozhodnout nechat ho působit přes noc. Ale dejte opravdu jen trochu oleje.
 7. Když je čas odstranit olej, umyjte si obličej jako obvykle (například ve sprše nebo teplou vodou a jemným čisticím prostředkem).
 8. Pokud dojde k podráždění pokožky kolem očí a obočí, ihned ricinový olej smyjte. Pokud se vám olej dostane do očí, nepropadejte panice. Vypláchněte oči čistou vodou.

Aplikace ricinového oleje na řasy:

 1. Ujistěte se, že kartáček na řasy nebo hůlka řasenky jsou čisté.
 2. Jemně si očistěte obličej a osušte.
 3. Nalijte malé množství ricinového oleje do šálku nebo misky.
 4. Kartáček namočte do oleje a přebytečný olej nechte okapat.
 5. Opatrně nanášejte na horní a spodní řasy jako u řasenky. Dávejte pozor, aby se vám mastnota nedostala do očí.
 6. Neexistuje žádné pevné pravidlo, jak dlouho nechat ricinový olej na řasách. Pokud jste jej na vlasy použili již dříve, použijte to jako nápovědu. Obecně můžete olej nechat působit kdekoli od několika hodin až po celou noc. Jen se ujistěte, že jste ricinový olej smyli, než nanesete jakoukoli kosmetiku.
 7. Když jste připraveni odstranit olej, umyjte si obličej teplou vodou a jemným čisticím prostředkem.

Jaký ricinový olej hledat?

Když nakupujete ricinový olej, můžete v obchodě vidět některé produkty, které mají na etiketě napsáno „lisováno za studena“. Lisovaný za studena znamená, že ricinová semena byla vtlačena do oleje bez použití tepla nebo agresivních chemikálií. Oleje lisované za studena jsou nejkvalitnější a bohatší na živiny než oleje zpracované teplem.

Jedním z nejoblíbenějších produktů ricinového oleje pro péči o vlasy je jamajský černý ricinový olej. Tato odrůda se vyrábí z pražených ricinových bobů a popela vzniklého procesem pražení. Říká se, že jamajský černý ricinový olej je zvláště dobrý pro husté, suché a/nebo hrubé vlasy.

Kazí se ricinový olej?

Ricinový olej nevydrží věčně. Nezkazí se stejným způsobem jako potraviny podléhající zkáze, ale jako každý olej může ricinový olej žluknout. Ujistěte se, že víte, jak ricinový olej správně skladovat.

Budete jej také muset použít, než dosáhne konce své životnosti. Po otevření začne ricinový olej asi po jednom roce žluknout.

Vedlejší účinky používání ricinového oleje na vlasy

Existují určité obavy, že používání ricinového oleje jako vlasové léčby může vést k zalepení vlasů – to se vlasy zacuchávají do tvrdé hmoty. Vzhledem k tomu, že stav je takřka nevratný, jediným řešením je odstřihnout postižené vlasy. Tak na to pozor a používejte ricinového oleje do vlasů jen trochu.

Konzumace velkého množství ricinového oleje může být také škodlivá. Při aplikaci ricinového oleje na vlasy by to nemělo způsobit tyto vedlejší účinky. Měli byste se však ujistit, že vy nebo ostatní ve vaší domácnosti náhodně nepozřete ricinový olej.

Nežádoucí účinky požití ricinového oleje mohou být:

 • Břišní křeče
 • Průjem
 • Závrať
 • Mdloby
 • Halucinace
 • Nevolnost
 • Dušnost a bolest na hrudi
 • Vyrážka
 • Pocit těsnosti v krku

Bezpečnostní opatření

Ricinový olej může znečistit vaše oblečení a ručníky. Zakrytí hlavy sprchovou čepicí, starým tričkem nebo ručníkem, dokud není čas si umýt vlasy, pomůže zabránit tomu, aby olej kapal na oblečení nebo jiné předměty.

Mějte na paměti, že vaše vlasy mohou vyžadovat dvě aplikace šamponu k úplnému odstranění ricinového oleje.

Pokud uvažujete o použití ricinového oleje jako léku na vypadávání vlasů, nezapomeňte, že vypadávání vlasů může být známkou nějakého zdravotního stavu. Než se pokusíte o léčbu doma, promluvte si se svým poskytovatelem, pokud si všimnete nevysvětlitelného vypadávání vlasů.

Shrňme si to

Ricinový olej je oblíbený mezi nadšenci pro přírodní krásu, kteří tvrdí, že jeho aplikace na pokožku hlavy může zlepšit zdraví, lesk a růst vlasů. Neexistují žádné vědecké důkazy na podporu těchto tvrzení, ačkoli některé živiny v ricinovém oleji – jako antioxidanty a mastné kyseliny – jsou známé jako zdraví prospěšné. A to i pro zdraví vlasů.

Existuje mnoho zdravotních stavů, které mohou vést ke ztrátě vlasů, včetně onemocnění štítné žlázy a alopecie areata. Můžete také ztratit znatelné množství vlasů během období silného duševního nebo emočního stresu. Někdy je vypadávání vlasů jen součástí stárnutí.

Sponzorováno

Pokud ztrácíte velké shluky vlasů nebo se vám objevují plešatá místa, poraďte se se svým lékařem, než zkusíte použít ricinový olej nebo jakýkoli jiný domácí prostředek. Můžete mít nějaký zdravotní problém, který vyžaduje léčbu.

A dále si o ricinovém oleji přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva