Sponzorováno

Jak na starost o pleť v zimě? 4.83/5 (18)

Jak na starost o pleť v zimě?Máte už na zimu „kabát“ pro svou pleť? Dobrou službu vám může udělat třeba správně zvolený make-up. Pleť nejen zkrášlí, ale i ochrání před nepříznivým počasím. Mazové žlázy v pokožce pracují během zimních měsíců na nížší obrátky, produkce lipidů klesá. V důsledku toho se ztenčuje přirozený ochranný film a z pokožky uniká i více vlhkosti.

I make-up může chránit pokožku

Pomoci si můžete make-upem. Názor, že make-up ucpává póry se dnes už nenosí. Z množství druhů stačí vybrat ten, který je vhodný pro váš typ pleti. Jeho správný výběr je opravdu důležitý, a to nejen kvůli estetickému výsledku. I když krém nemusí mít ochranný UV filtr, make-up by ho měl mít. Vybírejte si i podle nároků vaší pleti, pro každý typ – mastnou, suchou, smíšenou, ale i problematickou existuje vhodný make-up, který ji bude chránit a zároveň řešit její individuální potřeby.

Pro mastnou pleť je vhodnější přípravek, který bude brzdit tvorbu mazu, pleť zmatní a zároveň ji bude i hydratovat. Pro starší dámy je vhodný například make-up s liftingovým účinkem. Pro dosažení dokonalého výsledku si můžete make-up na závěr zafixovat pudrem. Samozřejmě, jen vhodný make-up nestačí. Pokožce je třeba dopřát i správnou péči a pravidelné ošetřování vhodnými kosmetickými přípravky, a až potom ji „obléci“.

Co na péči o pleť?

Pleť na obličeji je v zimě vystavena extrémním teplotním změnám, neblahým účinkem ostrého a chladného větru, štiplavého mrazu, studeného deště nebo sněhu. Při výběru přípravků si nezapomeňte prověřit jejich složení. Pokud máte citlivou pleť, bude pro vás vhodnější krém bez obsahu parfémů a konzervačních látek. Měl by být mastnější, výživný, s obsahem vitamínů A, D, E jakož i různých přírodních látek, které pleť ošetřují a pomáhají i vytvářet ochranný film. Jsou to například:

  • bambucké máslo,
  • výtažky z pupalky,
  • výtažky z aloe vera,
  • výtažky z měsíčku lékařského,
  • arganový, mandlový, hroznový, avokádový olej apod ..

Hydratovat je třeba i v zimě

Na chladné období jsou vhodnější ne lehké, hydratační emulze a krémy, ale spíše mastnější a hutnější přípravky. Výběr závisí samozřejmě na typu pleti, například přípravky určené pro mastnou pleť nejsou vhodné pro suchou a citlivou pokožku a naopak. Kdysi se používání hydratačních krémů v zimě nedoporučovalo, ženy se obávaly, že buňky hydratované pokožky v extrémně chladném počasí mohou popraskat.

Na tuto pověru můžete zapomenout, odborníci říkají, že dnešní přípravky jsou vytvářeny s použitím nejmodernějších technologií, díky čemuž se hydratující látky dostávají do hlubších vrstev pokožky. Kromě toho se často zdržujeme v přetopených místnostech ať už doma nebo v práci, což se také podepisuje na vysoušení pleti. Používání hydratačních přípravků je tedy namístě. Některé kosmetičky radí v zimě používat i na den noční krém, zvláště pokud jdete do nepříznivého počasí.

Naše rady: Na co dávat pozor?

  1. alespoň hodinu před odchodem z domova si tvář nemyjte ani neoplachujte vodou,
  2. používejte mnohem šetrnější jemné pleťová mléka nebo micelární vody či vody s vitaminovými komplexy,
  3. dodržujte pitný režim, pleť potřebuje dostatek vláhy i zevnitř, aby nebyla drsná a šupinatá, upřednostňujte vodu nebo neslazené bylinné čaje,
  4. vyhýbejte se alkoholu a přílišnému množství černého čaje či kávy.

Ochrana na horách – na ni rozhodně nezapomeňte

Ani během zimního pobytu na horách nepodceňte ochranu své pleti. Určitě si do kufru přibalte ochranné krémy s vysokým UV faktorem. I dermatoložka potvrzuje, že zimní slunce nelze podceňovat. Říká, že dámy, které mají problém s nepěknými hnědými skvrnami by se celoročně měly chránit přípravky s vysokým UV-filtrem. Ostatním dámám stačí na běžné denní ošetření UV filtr 15 – 20, který dnes běžně obsahuje většina kvalitních denních krémů. Na horách v našich podmínkách je nutný UV-filtr 30, v Alpách a na ledovci až 50+, doporučuje lékařka.

Med a máslo – super na rty

Nezapomínejte si ošetřovat jemnou a tenkou pokožku očního okolí a rtů. Pokožka je zde velmi tenká a jemná, bez mazových žláz, a tak náchylnější na poškození či vznik vrásek. Rty si v zimě neoblizujte, v kombinaci s působením větru a mrazu se vysuší a popraskají vám. Podle lidových receptů je na popraskané rty dobrý med nebo máslo.

Jak zacházet s medem na rtech?

Doma můžete vyzkoušet – na vysušené rty naneste silnější vrstvu medu. Nechte působit 10 – 20 minut, a pak med klidně oblízněte. Určitě nepřiberete a vaše rty budou hebké a bez prasklin.

Sponzorováno

Vhodné přípravky na rty – balzámy, tyčinky

Takové „babské“ recepty pomáhají, ale dnes je už využívá stále méně lidí. Na trhu totiž najdeme různé kvalitní tyčinky určené na ochranu rtů, které můžeme snadno nosit u sebe a použít, kdykoli je to nutné. Vhodné jsou balzámy a krémy na ochranu rtů s přírodními výtažky, s včelím voskem, včelí mateří kašičkou, jojobovým či olivovým olejem a pod. Pokud se chystáte na hory, vyberte si balzám, který má i UV filtr. Sluneční paprsky netřeba ani v zimě podceňovat, navíc se odrážejí i od sněhu, čímž se jejich účinek násobí.

Pro pleť velmi důležité: Nezanedbávejte odličování

Odborníci na krásu i zdraví pleti neustále zdůrazňují důležitost odličování. Během spánku totiž pleť nejlépe vstřebává různé výživné látky a pokud je znečištěná, nemá možnost důkladně se zregenerovat. Večerní odličování má být samozřejmostí. Zejména během zimy volte šetrné přípravky – jemné mléko, micelární vodu, případně jemné tonikum bez obsahu alkoholu. Očištěnou pleť si můžete ošetřit výživným sérem a na závěr regeneračním nočním krémem.

TIP: Jak na trendy podzimní líčení?

Odličování má být co nejméně invazivní, na pleť příliš netlačte, vyhněte se používání čisticích hub a kartáčům. Na odličování očí používejte speciální odličovače, vhodné jsou například přípravky na bázi oleje.

Po použití odličovací emulze si obličej důkladný opláchněte vodou, která by však neměla být ani příliš horká, ani studená. Na závěrečné dočištění je v hodná pleťová voda nebo tonikum, na zimu však volte přípravky bez alkoholu.

Péče o pleť v zimě podle typu pleti

Mastná pleť

V zimě je výhodou, díky tuku lépe odolává náporům nepříznivého počasí. Vyhýbejte se hrubým vrstvám denního krému, vhodnější je lehký hydratační krém a vhodně zvolený make-up.

Suchá pleť

Potřebuje dostatek hydratace i během zimy, na rozdíl od mastné vyžaduje používání přípravků s vyšším obsahem tuků. Nepřítelem suché pokožky je horká voda, při sprchování se jí vyhýbejte a dbejte i na dostatek tekutin během celého dne.

Smíšená pleť

Tento typ je nejrozšířenější, používejte přípravky s vyváženým podílem výživných a hydratačních látek. Vyhýbejte se příliš mastným krémům, dbejte na dostatečnou hydrataci i pitným režimem a vhodnou stravou obsahem nenasycených mastných kyselin a při sprchování střídejte horkou a vlažnou vodu.

Ošetření pleti, které je vhodné v zimě

Zimní období je vhodné pro regeneraci pleti tak pro různé ošetření, které vám dermatologové během letních měsíců příliš doporučit nemohou.

V zimě je správný čas na odstranění:

  • různých kožních výrůstků,
  • nežádoucích znamének a pigmentací,
  • rozšířených cévek,
  • chloupků.

TIP: Podívejte se, jak chránit pleť před mrazem

Podle dermatologů bychom si v zimě měli dopřát:

  • častěji profesionální kosmetické ošetření, zvláště kosmetickou masáž s následnou aplikací výživné nebo hydratační masky,
  • tělovou masáž či relaxaci v sauně,
  • 3D fotoomlazení – pleti dodá krásnou homogenní barvu, zredukuje póry, zjemní vrásky a zpevní ji,
  • mezoterapie – pleti dodá hloubkovou hydrataci,
  • mikrodermabraze – metoda na odstranění nerovností pleti, jizev, pigmentových skvrn,
  • chemický peeling – obrušování a jemné odlučování odumřelých buněk na pleti pomocí ovocných kyselin.

Starejte se o pleť nejen zvenčí, ale i zevnitř

Výsledky vašeho snažení nebudou dostatečné, pokud se soustředíte pouze na ošetření a ochranu pleti pomocí kosmetických přípravků. Zdůrazňujeme význam zdravé životosprávy.

TIP: A víte, že obyčejný led může vaší pleti i pomoci?

Vyvážená strava bohatá na dostatek ovoce, zeleniny, tím i vlákniny a vitaminů, minerálů či stopových prvků je základem zdraví a i krásy pokožky. V zimě je osvědčeným pomocníkem zejména trojice vitamínů A, C a E – pozor však na jejich nadužívání, zejména v tucích rozpustných A a E vitamínů.

Áčko pomáhá zpomalovat stárnutí pokožky tím, že oslabuje škodlivé účinky volných radikálů.

Éčko zase významně podporuje antioxidační účinky vitamínu A.

Céčko je všestranný a velmi účinný antioxidant. Ne darmo se říká, že zdravá pleť je i krásná pleť. Podle dermatoložky je dnes výhodou, že kvalitní vyvážená strava plná vitamínů z ovoce a zeleniny je dostupná celoročně.

Důležité je i dodržování pitného režimu, čili hydratování zevnitř. V zimě nás přirozeně nesmädí tak často jako v létě, proto často zapomínáme pít. Lékařka dodává, že pleti škodí i nedostatek spánku, pobyt v přetopených, nevyvětraných a prokouřenými místnostech. Naopak, pobyt na čerstvém vzduchu, ať už procházky nebo sport v zimě, pleti velmi prospívají.

A co si o zimě ještě přečíst?

VIDEO: Pleť v zimě – jak na ni?

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    1 komentář u článku “Jak na starost o pleť v zimě?”

    1. Lenka napsal:

      Já kupuju jedině přírodní kosmetiku. Teď zkouším přípravky od Cannadermu a nemůžu si je vynachválit. Mám suchou pleť, tak jsem si od nich zkusila koupit regenerační pleťový krém a je úžasný!!

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva