TOP 4 zásady pro zdravé sportování v zimě 4.8/5 (10)

Sponzorováno

Jak sportovat v zimě?

Jak sportovat v zimě?

Zapomeňte na bavlněná trička a extrémní výkony, zimnímu sportování musíte přizpůsobit tempo i šatník. Půl roku jste se snažili zabudovávat sport do své denně rutiny a s příchodem zimy jste opět tam, kde jste začali. Běžecké boty však kvůli chladu nemusíte pověsit na hřebík.

Stačí se držet několika zásad

Stačí se držet zásad, které doporučují lékaři a kromě kondice pomůžete i své obranyschopnosti. Počasí však musíte přizpůsobit nejen šatník, ale i styl, jakým sportujete.

Zde je několik zádat pro sportování v zimě:

1. Správné tempo

Snad nejdůležitější zásada pro sportování v chladném zimním prostředí je nesnažit se trénovat rychlost. V zimě se většinou sportuje jen volným tempem do 75 procent maximální tepové frekvence. Pro ty, kteří nemají zařízení, kterým by frekvenci monitorovali, se dá hranice rozpoznat podle toho, že by měli být schopni během sportu normálně mluvit.

2. Zahřejte se

Abyste tělo připravili na tréninkovou zátěž, věnujte několik minut zahřátí. Můžete se opatrně rozběhat, případně udělat pár dřepů nebo jiných cviků.

3. Správné oblečení na sport v zimě

Oblečení vrstvěte, první vrstva by měla být z funkčního materiálu, který odvede pot z těla do vzdálenějších vrstev. Bavlnu si nechte raději na léto, na zimní sporty je zcela nevhodná. Pot neodvede naopak vsákne ho a bude vás chladit během celého běhu.

Sponzorováno

V teple a suchu sportovce udrží termoprádlo. Protože nejvíce tepla uniká hlavou, měli byste nosit čepici. Výborné je dát si kuklu, inspirací nám mohou být polární badatelé. Když se na ně podíváme, vidíme jim jen oči.

4. Po sportovním výkonu se převlečte

Po sportování se okamžitě třeba převléknout do suchého oblečení. S horkou sprchou to raději nepřehánějte, teplotní výkyvy tělo také zatěžují.

Kdy je na sport příliš velká zima

Sport při mírných mrazech by měl být bez komplikací, ale pokud teploměr ukáže méně než minus 15 stupňů, začínáme při sportu riskovat. Svaly ztuhnou, koordinace pohybu se zhorší a omezí ho i oblečení, klouby mohou bolet od nachlazení.

Problémem je i ledový vzduch, který sportovci vdechují. V mrazech je téměř nemožné dýchat nosem, který se zaplní sekrety a je neprůchodný. A tak dýcháme ústy přímo ten mrazivý vzduch do průdušek a plic. Hrozí pak větší možnost nachlazení než jindy.

Alergie na chlad

Chladný vzduch dokáže astmatikům spustit záchvat, objevit se může i takzvaná chladová alergie, kdy jsou podrážděné dýchací cesty, oční spojivky nebo kůže. Nejde ale o alergii v pravém slova smyslu, protože ji nespouští alergen.

Lékaři často tvrdí, že za potíže může dnešní životní styl. Stabilní mikroklimatem, vlhkostí a světlem v uzavřených prostorách tělo nezpůsobných. Obranné mechanismy, které sloužily k aktivnímu pobyt venku tělo nepotřebuje a proto je jednoduše odstavilo.

Co si dále přečíst na toto téma?

VIDEO: Sportujeme venku i v zimě

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva