Sponzorováno

Včelí mateří kašička a zdraví – jaké má účinky? 4.83/5 (23)

materiMateří kašička je výměšek hltanových žláz včel ve věku přibližně 6-14 dní. Mateří kašička je potravou pro plod, včelí matku a trubci. Je to jasněhnědá hmota medové konzistence a slabě výrazné vůně, průsvitná. Mateří kašička působí na rychlý vývoj matky a dává jí obdivuhodnou schopnost klást téměř neuvěřitelné množství vajíček a žít nesrovnatelně déle než ostatní včely. Tyto poznatky vedly k tomu, že mateří kašička začala po objevení chemicky zkoušet a pak využívat jako léčivo.

Historie mateří kašičky

Zdá se, že historie mateří kašičky sahá až do nejstarších dob lidstva. Už praobyvatelé Ameriky Inkové znali její blahodárné účinky. Používali ji pro duševní a tělesné vzpružení. Mateří kašičku znali i Egypťané a Římané. Používali ji hlavně pro kosmetické účely.

Mateří kašička překonala za poslední staletí obdivuhodný vývoj. Nejprve někteří nadšení včelaři poukazovali na zjištěné vlastnosti mateří kašičky a na její účinky na včelí matku, na některá zvířata, lidi. Pak se jí zmocnili spekulanti, stala se známou na celém světě nejen včelařům, ale i široké veřejnosti (pod názvem „gelu royale“ = královská kašička). Věděl o ní každý jako o zázračném léku. Byla lékem na všechno a dávno toužebně hledaným elixírem života.

Kosmetické firmy v USA přešly na výrobu preparátů Gelée royale a velmi dobře na nich vydělávaly. Pleťové krémy se staly přidáním mateří kašičky luxusním artiklem. Zvednutá vlna spekulace však nakonec upadla, po úspěších přišly i neúspěchy, po nadšení zklamání. Tento zázračný lék začal ztrácet přitažlivost.

I když již od roku 1888 dodnes probíhá intenzivní výzkum mateří kašičky, kterým se dokázalo, že má blahodárný vliv nejen na včely, ale i na lidi, zejména při některých onemocněních a ve stáří, přece zpočátku jakoby nebyl zájem o její farmaceutické využití. Mateří kašičku používali především včelaři, případně jejich známí. Dělali tak hned po jejím vyjmutí z mateřské buňky a až později ji z konzervačních důvodů začali míchat s medem tzv. med s mateří kašičkou.

Sponzorováno

Jak se mateří kašička získává

Nejvíce mateří kašičky se nachází v mateřské buňce (zvláštní včelami vystavěnaá buňka, v níž se vyvíjí matka, tvarem a velikostí se od ostatních šestiúhelníkových buněk odlišuje). Mateřské buňky staví včelstvo tehdy, když si chce z jakéhokoliv důvodu vychovat novou matku. Odtud ji lopatkou nebo odsavačem vybíráme a odkládáme do nádob z tmavého skla. Podpora včelstva k výstavbě mateřských buněk, příprava sérií a přehled odchovných metod je vyčerpávající téma. Mateří kašička má limitovanou životnost, a proto se nejpozději do 3 hodin po jejím získání z mateřských buněk musí konzervovat v medu.

Využití mateří kašičky

Farmaceutické

Jako psychofarmakum, proti předčasnému stárnutí, různým trávicím poruchám, dermatózám, poruchách urogenitálního systému, na celkové zvýšení odolnosti. Aplikuje se orálně a ve formě masti.

Kosmetické

Výrazné dermatologické – omlazující účinky. Používá se nejčastěji do pleťových krémů, pleťových vod, masek a mlék.

Doplněk výživy

Zejména při pooperačních stavech, ve stáří apod., v nativním stavu nebo v kombinaci s jinými potravinami (med, jogurt apod.).

Mateří kašička a zdraví

Mateří kašička obsahuje: sušinu, vodu, tuky, bílkoviny, 8 druhů aminokyselin, vitamín A, B-komplex, C, E, prvky jako měď, vápník, železo. Obecně mateří kašička zvyšuje tělesnou zdatnost a odolnost organismu, a také povzbuzuje k vyšším výkonům.

Kdy ji používat?

Mateří kašičku používáme při astmatu, chronických katarech průdušek, při opakujících se zánětech horních cest dýchacích, při arteriskleróze. Zvyšuje odolnost organismu proti virovým onemocněním, vyrovnává tlak, snižuje hladinu cholesterolu v krvi a zlepšuje krvetvorbu. Má také příznivý vliv na psychiku člověka, nervový systém a spánek. Používá se u diabetiků, při poškození výživy dolních končetin, snižuje toxicitu léků, zlepšuje činnost jater a střev. Pomáhá ke zvýšení sexuální aktivity, při některých menstruačních potížích, při neplodnosti av přechodu, při kožních onemocněních jako jsou ekzémy, akné, lupénka, vředy na celém těle, dále v kosmetice. Také zpomaluje příznaky stárnutí celého organismu.

VIDEO: Těžba mateří kašičky

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  1 komentář u článku “Včelí mateří kašička a zdraví – jaké má účinky?”

  1. Jana napsal:

   dobrý den
   mateří kašička je zázrak.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva