Obsah článku
Proč vlastně zápach z úst vzniká?
Za vším stojí takzvané aerobní bakterie, které jsou pro lidské tělo celkem prospěšné, jelikož jejich hlavním úkolem je štěpení bílkovin. Jsou přirozenou součástí ústní dutiny. Mají ale i své jasné negativum, jelikož během své činnosti mohou produkovat síru, vlivem které se následně objevuje onen nepříjemný zápach.
Nejde ale o jediný důvod, jelikož stejně tak může zápach vznikat vlivem jídla. Cokoliv sníte, může zůstávat ve vaší ústní dutině. A jak zde dané zbytky jídel hnijí, logicky se objevuje i zápach. I toto je proto dobré mít na paměti.
Podle studií se odhaduje, že 10% všech případů halitózy je způsobeno určitými nemocemi. Jedinci, kteří trpí cukrovkou, onemocněním plic, onemocněním ledvin, rakovinou, onemocněním jater, infekcemi dýchacích cest nebo metabolickými poruchami, často trpí chronickým zápalným dechem v důsledku sucha v ústech. Sinusitida, pneumonie, bronchitida a polypy postihují dýchací cesty a mohou také přispět k problému. Mezi další časté nemoci spojené se špatným dechem patří kvasinkové infekce v ústech a onemocnění dásní. Některá léčiva, jako jsou antidepresiva, léky na vysoký krevní tlak a antihistaminika, mohou způsobit sucho v ústech, protože snižují produkci slin.
Jak si tedy se zápachem z úst poradit?
Zkuste se inspirovat našimi tipy.
1. Hygiena je prostě základ
Pokud chcete eliminovat problémy se zápachem z úst, je třeba začít naprosto klasickou pomocí. Ta je spojena s tím, že budete udržovat svou ústní dutinu dokonal čistou. Prvním krokem je tedy kvalitní hygiena ústní dutiny. Jak na to? Samozřejmostí by mělo být:
- Pravidelné čištění zubů
- Pravidelné čištění jazyka
- Používání ústní vody
Nutností jsou hlavně měkké kartáčky, stejně jako kartáčky mezizubních prostor. Na jazyk je možné používat speciální škrabky, které odstraní nepříjemný povlak. Pokud jde o ústní vodu, měla by mít takové složení, které dokáže eliminovat bakterie.
2. Naučte se správně pít
Pokud máte problém s dodržováním pitného režimu, může to znamenat nejenom nepříjemnou dehydrataci, jelikož to může znamenat také problém spojený s tím, že ve vašich ústech nebude vyvážené pH a nebude se zde tvořit dostatek slin. Právě pH a sliny jsou přitom důležité proto, že dokážou zápach velmi dobře omezovat. Proto může mnohdy plně stačit, když vypijete denně okolo dvou litrů tekutiny. Nemusíme připomínat, že tou nejlepší je v tomto směru čistá voda, popřípadě neslazený čaj. Absolutně zapomeňte na sladké šťávy.
3. Pozor na rizikové potraviny
Jsou potraviny, které zápach z úst výrazně ovlivňují. A to samozřejmě negativně. Nemáme teď na mysli třeba česnek nebo cibuli, kdy je vám z úst cítit právě tato potravina (i když ani ty vám, co se zápachu z úst týče, dvakrát nepomohou, co si budeme nalhávat). Máme na mysli takové, které zapříčiní, že zápach který produkují dané bakterie, bude výrazně intenzivnější. Co byste proto měli ze svého jídelníčku v ideálním případě vynechat? Největší problém způsobují:
- Alkoholické nápoje
- Černá káva
- Sladkosti s jednoduchými cukry (sladkosti, zákusky, sladké nápoje, sladké pečivo a podobně)
Tyto potraviny mohou být opravdu problémem.
4. Jaké potraviny naopak do jídelníčku zařadit?
Již víte, co byste měli ze své stravy ideálně vynechat. Podívejme se také na to, co je vhodné do vaší stravy také ideálně zařadit. Jedná se o několik pro mnohé z vás naprosto základních potravin. Eliminovat zápach z úst může totiž pomoci třeba zelenina, jako je mrkev, nebo řapíkatý celer. Když se podíváme do segmentu ovoce, nic nezkazíte, když si dáte každý den alespoň malé jablko.
Prospěšně působí ale i různé druhy koření. Vyzkoušejte taková jídla, která obsahují skořici, stejně jako si dejte jídla, kde byl použitý hřebíček, ale i petržel, nebo máta. Dobrou volbou je i kopr, ale u něho už se opět objevuje problém, jako třeba u česneku – problémový zápach z úst se změní na zápach kopru.
Sponzorováno
Podívejte se dále na potraviny, které jsou dobré pro zdraví vašich zubů.
5. Pomoci mohou i různé doplňky stravy
I ty jsou dobrým a osvědčeným pomocníkem. Na trhu najdete širokou škálu možností, po kterých lze sáhnout. Jestliže nechcete udělat chybu, potom zkuste takové, které obsahují chlorofyl. Jedná se o speciální barvivo, které je obsaženo ve většině zelených rostlin. Jeho unikátem je to, že v lidském organismu dokáže aktivovat látky, díky kterým je zápach jednoduše neutralizován. Takové doplňky stravy je i velmi jednoduché používat, jelikož jsou na trh dodávány nejčastěji ve formě tablet. Tu si stačí dát jednou denně a za pár dní můžete cítit rozdíl.
Také je vhodné zaměřit se i na ty doplňky stravy, které umí ovlivnit střeva, jejich mikroflóru a celkové trávení vašeho těla. Pokud je po této stránce ve vašem organismu vše v naprostém pořádku, vede to k tomu, že zmizí také zápach z úst. Ideální jsou takové hlavně různé druhy mikroorganismů, které jsou přirozenou součástí vašich střev a které se starají právě o to, aby v nich bylo vše v pořádku.
6. Stimulujte tok slin
Když máte sucho v ústech, pach z úst je horší. Proto se zaměřte na produkci slin. Zabraňte suchu v ústech třeba pomocí žvýkačky, pastilek bez cukru. Zaměřte se na Xylitol, nesacharózové sladidlo, u kterého bylo v posledních letech prokázáno, že má vlastnosti bojující proti zápachu z úst.
7. Jezte ovoce a zeleninu bohaté na vlákninu
Jedním z nejlepších způsobů, jak odstranit bakterie v ústech, je jíst denně ovoce a zeleninu bohaté na vlákninu. Pomáhá to také zvlhčení úst.
TIP: Vyvarujte se produktů s laurylsulfátem sodným nebo s alkoholem – Nepoužívejte žádné přípravky na ústní hygienu, které obsahují laurylsulfát sodný nebo alkohol, protože alkohol dělá ústa velmi suchá, což je jedna z nejčastějších příčin špatného dechu.
8. Rozhodně přestaňte kouřit
Studie ukázaly, že kuřáci jsou vystaveni vyššímu riziku vzniku zápachu z úst a suchu v ústech.
9. Vyzkoušejte probiotika
Mnoho lidí používá ústní vodou a zabijí bakterie, které způsobují špatný dech. Pravdou ale je, že ústní voda může zabít dobré a špatné bakterie.
Pokud budete jíst více potravin s dobrými bakteriemi, můžete změnit jejich poměr ve prospěch těch dobrých, což ve finále vede k lepšímu dechu. Zkuste jogurt, kefír, zelí nebo miso s probiotiky (také obsahuje dobré bakterie).
10. Kloktejte slanou vodou
Můžete také kloktat slanou vodu, protože tato kombinace pomáhá eliminovat bakterie z krku a mandlí. Doporučuje se himálajská sůl. Ta je v tomto případě nejlepší.
Jak rychle a akutně zamaskovat zápach z úst?
Pamatujte – maskování zápachu z úst je vhodná jenom jako akutní pomoc.
Určitě přemýšlíte i nad tím, že pokud máte problém se zápachem z úst, budete ho chtít zamaskovat. Jako akutní pomoc je to rozhodně dobrý krok, ale když budete chtít daný problém skutečně řešit, pomohou vám hlavně rady, které jsou výše uvedené. Ty jsou ale dlouhodobé a tak když musíte někam vyrazit a nechcete se ztrapnit, snažte se zápach co nejlépe zamaskovat.
Pomoci může třeba žvýkačka, která nejenom dodá svěží dech, ale také podpoř produkci slin, které pomohou k eliminaci zápachu jako takového. Do společnosti se ale žvýkačka příliš nehodí. Dále je vhodné používat různé spreje, které si nastříkáte do úst, a následně je každé vyfouknutí vzduchu spojeno se svěží mentolovou vůní. Též je vhodné pravidelně používat ústní vodu. Kdykoliv tak budete v koupelně, je vhodné si pomocí ní ústa vypláchnout. Odstraníte tak bakterie a opět obnovíte svěží dech. Další vhodnou metodou pro velmi rychlé zakrytí zápachu z úst je sníst čerstvé jablko nebo žvýkat lístek máty.
Co si dále přečíst o zápachu z úst?
VIDEO: Proč nám ráno páchne z úst – Zas o něco chytřejší!
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravé zuby a ústní dutina
Přečtěte si také naše další články
No těch příčin je ještě mnohem víc a hlavně člověk neví, jak ji má vlastně odhalit. Každý musí bojovat jak umí no :)