Sponzorováno

Amalgámové plomby vs. bílé plomby z kompozitní pryskyřice – co je lepší a proč? 4.8/5 (10)

Vy a váš zubař máte na výběr dvě možnosti, pokud jde o zubní výplně (tzv. plomby):

  1. amalgám (směs kovů),
  2. kompozitní pryskyřice (směs keramiky a plastů).

Každý typ zubní výplně má své výhody a nevýhody. Podívejme se na tyto plomby blíže.

Amalgámové zubní výplně

Amalgámové zubní výplně

Co jsou amalgámové zubní výplně?

Amalgámové výplně jsou také známé jako „stříbrné výplně“. Zubní amalgám je směs rtuti, stříbra, cínu a mědi. Rtuť, která tvoří asi 50% sloučeniny, váže kovy dohromady a poskytuje silnou a odolnou výplň. V kombinaci s jinými kovy tvoří rtuť v náplních bezpečnou a stabilní sloučeninu. Tento typ zubí výplně existuje už někdy od roku 1895.

Jaké jsou výhody a nevýhody amalgámových zubních výplní?

Pojďme se na ně v rychlosti podívat.

Výhody

  • Jsou osvědčené. Amalgámové výplně se používají již více než století.
  • Hospodárné, levné. Amalgám obecně stojí méně než kompozitní pryskyřice.
  • Dlouho vydrží. Tyto zubní výplně obvykle vydrží 10 až 15 let, takže nemusíte podstupovat jejich výměnu tak často.

Amalgámové výplně jsou odolnější, zejména pro zuby, které se používají pro žvýkání.

Nevýhody

  • Jdou vidět. Na rozdíl od kompozitu jsou amalgámové zubní výplně při širokém otevření úst moc „hezky“ vidět.
  • Alergie. Někteří lidé jsou citliví na kovy v amalgámu.
Výplně z kompozitní pryskyřice ani nepoznáte

Výplně z kompozitní pryskyřice ani nepoznáte

Co jsou to zubní výplně z kompozitní pryskyřice?

Zubní plomby z kompozitní pryskyřice jsou vyrobeny z keramické a plastové směsi. Protože pryskyřice napodobuje vzhled přirozených zubů, tyto výplně se zuby přímo splývají. Jsou také známé jako „bílé výplně“ nebo „výplně v barvě zubu“.

Jaké jsou výhody a nevýhody kompozitní pryskyřice?

Pojďme se na ně v rychlosti podívat.

Výhody

  • Takřka neviditelné. Tyto výplně mají stejnou barvu jako vaše zuby.
  • Snadná přilnavost. Kompozitní pryskyřice se váže na povrch vašeho zubu.
  • Zachovává maximální množství zubu. Pružnost pryskyřičného kompozitu znamená, že je zapotřebí méně vrtání.

Nevýhody

  • Je třeba častější výměna. Zubní výplně z kompozitní pryskyřice vydrží pět až sedm let, což je polovina životnosti amalgámové výplně.
  • Trvá to déle. Proces vkládání pryskyřičné výplně je více náročný, takže zubaři zabere více času.

Jaký typ zubních plomb si máte vybrat?

Vy a váš zubař se můžete rozhodnout, který typ zubní výplně je pro vás nejvhodnější, s přihlédnutím k velikosti a umístění dutiny, vaší historii chrupu, kosmetickým problémům a ceně. Máte-li jakékoli dotazy ohledně plomb, zeptejte se svého zubaře.

Jsou amalgámové plomby bezpečné?

V minulosti byly vzneseny určité obavy ohledně rtuti používané v amalgámu (ke které se brzy dostaneme), ale není třeba se obávat. Od roku 2017 víme, že amalgámové výplně jsou bezpečné pro dospělé a děti od šesti let. Miliony lidí mají amalgámové výplně a po rozsáhlém výzkumu a přezkoumání studií amalgámu výzkumy nenašly žádný důvod k omezení jejich použití.

Proč se používá rtuť v amalgámu?

Ačkoli se někdy označují jako „stříbrné zubní výplně“, jsou amalgámové výplně ve skutečnosti vyrobeny z kombinace kovů, které z něj činí nejúčinnější a nejoblíbenější výplňový materiál používaný ve stomatologii za posledních 150 let. Kombinace zahrnuje stříbro, rtuť, cín a měď. Někdy amalgám obsahuje malé množství zinku, india nebo palladia.

Možná si říkáte: „Proč používat zrovna rtuť?“. V amalgámu se používá malé množství rtuti, protože pomáhá učinit výplňový materiál pružným. Při smíchání s práškem ze slitiny vytváří rtuť sloučeninu, která je dostatečně měkká, aby se promíchala a vtlačila do zubu. Další výhodou je, že rychle ztvrdne a vydrží sílu kousání a žvýkání po mnoho let.

Sponzorováno

A co ta rtuť? Není nebezpečná?

Vzhledem k tomu, že rtuť je kov, který se přirozeně vyskytuje v životním prostředí, je každý z nás vystaven rtuti v nějaké formě, ať už vzduchem, pitnou vodou, půdou nebo potravinami. Nějaký ten menší kontakt s velmi nízkou úrovní rtuti prostřednictvím amalgámu se tedy neliší od ostatních denních expozic.

Stejně jako u většiny látek, poškození způsobené rtutí v těle souvisí s požitým množstvím. Nízké hladiny rtuti nezpůsobují žádné nepříznivé účinky. Ale na vyšších úrovních je známo, že rtuť způsobuje několik nepříznivých příznaků. U amalgámu může být minimální množství rtuti ve formě páry uvolněno a absorbováno do těla, jak se náplň opotřebovává.

Vzhledem k tomu, že zubní lékaři pracují se rtutí téměř každý den, musí přijmout bezpečnostní opatření, aby se zabránilo negativním účinkům, které přicházejí s dlouhodobou expozicí. Bez ochrany mohou zubní lékaři vdechovat páry rtuti, které mohou v průběhu času vyvolat příznaky. Během procesu míchání a přípravy by měli proto používat ochranné oblečení, ale v době, kdy je amalgám umístěn do vašeho zubu, rtuť vytvořila sloučeninu s ostatními kovy a již není toxická.

Proč použít bílé plomby?

Pro vaše potřeby se mohou dobře hodit různé možnosti, které se liší podle několika faktorů. Mějte na paměti, že pokud jde o vaše zdraví ústní dutiny, často neexistuje jediná nejlepší volba, ale místo toho několik, které se liší podle vašich osobních potřeb a preferencí.

Výplně z kompozitní pryskyřice vypadají jako přírodní zuby

Amalgámové výplně jsou silné a pevné, ale nejsou tak esteticky příjemné. Pokud máte amalgámovou výplň, zůstal vám v ústech obrovský, nevzhledný stříbrný kus kovu. To stěží vypadá přirozeně, a proto se používají výplně z kompozitních pryskyřic.

Kompozitní pryskyřičné výplně jsou stejně silné jako amalgámové výplně, ale vypadají přirozeně. Ve skutečnosti můžete mít i na předních zubech více plomb a nikdo by ani nevěděl, zda máte nebo nemáte přirozené zuby nebo výplně.

Kompozitní zubní výplně z pryskyřice nepoškozují zuby

Poškození zubu je u amalgámových výplní celkem běžné. Poškození nastává, protože výplňový materiál amalgámové výplně je vyroben z kovu. Jak je kov vystaven různým teplotám, postupem času se roztáhne a smrští, což způsobí vznik trhlin na zubu a okolních zubech.

Prasklý zub může způsobit bolest a být extrémně citlivý na zubní kaz. Ve snaze chránit budoucí zdraví zubů pacienta a zabránit poškození zubů provedli zubní lékaři přechod na kompozitní pryskyřičné výplně.

Kompozitní pryskyřičné výplně se neroztahují a nezatahují. To znamená, že zub, který potřebuje výplň, a ani okolní zuby nejsou poškozeny.

Méně omezení u výplní z kompozitních pryskyřic

Jakmile byla vložena amalgámová výplň, často vám byl dán seznam pokynů s věcmi, které jste mohli nebo nemohli udělat. Tento seznam zahrnoval potraviny, kterým jste se museli několik dní vyhýbat, jak používat nit a kartáček kolem zubních výplní a další omezení. Zubní lékaři přešli na kompozitní výplně, protože neexistují prakticky žádná omezení.

Po umístění výplně z kompozitní pryskyřice neexistují prakticky žádná omezení. Pacienti mohou jíst, co chtějí. Nemusí dodržovat přísné pokyny, jako je tomu u amalgámových výplní. A to je příjemné.

Další důvody pro přechod na kompozitní náplně z pryskyřice

Mezi další důvody, proč je fajn přechod z amalgámových výplní na výplně z kompozitních pryskyřic, patří:

Méně skvrn – amalgámové výplně často prosakovaly, což způsobilo, že zub a okolní zuby mají černou nebo hnědou barvu, kterou nelze odstranit.

Méně vrtání – lze vytvořit kompozity, aniž by zubař musel vrtat do zdravých částí zubů. Ano, to bylo něco, co muselo být provedeno s amalgámovými výplněmi.

Zdravější – mnoho lidí věří, že amalgámové výplně mohou způsobit, že budete vystaveni vysokému množství rtuti, což může mít za následek řadu zdravotních problémů. Výplně z kompozitní pryskyřice tento druh rizika nemají.

Sponzorováno

Máte další dotazy ohledně kompozitních pryskyřičných zubních výplní? Neváhejte zavolat do ordinace vašeho zubaře. Rádi zodpoví veškeré dotazy týkající se kompozitních výplní.

Zdroj článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva