Obsah článku
Když na někom vidíte, že má asi teplotu, tak poukážete na to, že nevypadá nejlépe. Ale co dělat, když někomu smrdí z úst až vám nepříjemný zápach křiví tvář? Budete se přemáhat, odejdete, nebo dotyčného na to taktně upozorníte? A představte si, že podobné pocity mohou vaši společníci prožívat u vás. Vlastní zápach obvykle necítíme, ale druzí to štěstí nemají.
Zápach z úst – halitóza
I takový běžný problém jako zápach z úst má svůj odborný název – halitóza. Jde o specifický problém, protože jsou dvě skupiny lidí, které jí mohou trpět.
První skupina si za zápach může sama. Má špatnou životosprávu a nedostatečnou hygienu ústní dutiny. A druhá skupina za to nemůže, zápach z úst má genetický původ, jde o důsledek těžkých léků či dokonce o projev vážného onemocnění. Existuje i jedna podskupina, do které patříme jednou za čas všichni. Zejména tehdy, když sníme něco, co prostě smrdí.
Jaké jsou příčiny vzniku zápachu z úst?
Jak jsme zmiňovali, může jít o dědičné dispozice, závažnou chorobu, ale i dočasnou indispozici. Nevábnou vůni z úst budete mít, když sníte:
- Kořeněné a výrazné jídla – chuť a aroma koření se uvolňuje až v teplém a vlhkém prostředí, v ústní dutině. Příkladem mohou být kořeněné uzeniny, nebo cibule či česnek.
- Plesnivé sýry – už jen proces zrání těchto sýrů je charakteristický chemickými reakcemi. Ty probíhají i při trávení. Pokud jdete do společnosti, rozmyslete si konzumaci těchto sýrů.
- Ryby – ryby samotné mnoha lidem páchnou. Jejich pachu se zcela nezbavíte ani když je máte v žaludku.
- Nic – ano, zápach z úst může být i důvodem prázdného žaludku. Pokud nesnídáte, tak se nesmíte divit tomu, když se od vás budou jiní odvracet. A navíc snídaně jsou mimořádně důležité i kvůli příjmu energie a pro správnou životosprávu.
Pozor – zápach z úst způsobují i onemocnění
Nepříjemný zápach z úst mohou způsobovat i onemocnění. Jde hlavně o onemocnění jater, plic, podobné nepříjemnosti provázejí i cukrovku. Mnohdy je však problém v ústní dutině. Například seniorům se jídlo zčásti hromadí v okolí zubních náhrad, proto je třeba jim věnovat zvýšenou pozornost při čištění.
Další příčinou mohou být zanícené dásně či rozsáhlý kaz v zubu. Často se vám může usazovat hlen v ústech, případně máte na jazyku bílý povlak. Na jazyk nezapomínejte ani při čištění zubů, na trhu jsou kartáčky s hlavicí na čištění jazyka již samozřejmostí.
Problém s pachem z úst je zřetelnější v ranních hodinách. V noci tělo neprodukuje tolik slin a koncentrace nahromaděné potravy a pachu je mimořádně vysoká. To je problém i u zdravých lidí, ale na vyřešení stačí tak málo, hned po probuzení si umýt zuby.
Sponzorováno
Jak tedy na zápach z úst?
Pokud je důvodem zápachu nemoc, pomůže jen lékař. V ostatních případech nemusíte dělat nic extra. Pomůže zvýšit denní příjem vody, ústní dutinu budete pravidelně proplachovat a udržíte ji čistou. Základem je čištění zubů. Pomáhají i silné ústní vody, které nejen dezinfikují, ale i zanechávají svěží dech.
Důležitá je pravidelná strava, vždy byste měli mít alespoň něco v žaludku. Pokud o svých problémech víte, balíček žvýkaček či silných mentolek by ve vaší kapse nikdy neměl chybět. Žvýkačky žvýkejte vždy před schůzou, v přímém kontaktu s lidmi byste mohli působit nezdvořile. Z rad, které využívaly naše babičky vzpomeneme žvýkání aromatických bylinek – například máty, petrželky či zrnka kávy.
Všechny tyto rady potlačí zápach jen na pár chvil. Pokud se ho chcete zbavit natrvalo, budete muset více dbát na ústní hygienu. Když nepomůže ani to, zůstává jediné, navštívit doktora. Každopádně byste zápach z úst neměli podceňovat, vás sice obtěžovat nemusí, ale lidi ve vašem okolí ano.
Kdy vyhledat lékaře?
Je třeba zdůraznit, že v jisté přijatelné míře je závan z úst přirozený. V mezizubních prostorech, v okolí zubní protetiky (korunky, můstky, protézy) a v zubních defektech (vypadlá plomba, odštípnutý zub) se totiž po celou dobu zabydlují mikroorganismy. Ty produkují síru, ze které se uvolňují zapáchající složky. Jelikož v noci dochází k poklesu tvorby slin, nejvýrazněji jsou právě ráno. K odborníkovi zajděte až v případě, že máte chrup v pořádku a zápach se vám nedaří potlačit ani důkladnou ústní hygienou. Puch z úst může totiž znamenat onemocnění trávicí soustavy, problémy s látkovou přeměnou (cukrovka), ledvinami, dýchací soustavou (tuberkulóza) či dokonce nádorové onemocnění.
Shrnutí – jak se nepříjemného zápachu z úst zbavit?
Sponzorováno
Alfou a omegou je poctivé a pravidelné čištění zubů spolu s používáním dentálních pomůcek (nit, mezizubní kartáček). Nezapomínejte však na ústa jako celek a vždy si pořádně očistěte i jazyk (například speciální škrabkou). V případě, že jde o krátkodobý problém, vyzkoušejte následující triky:
- silnou ústní vodu – zneškodňuje další bakterie, které nám po vyčištění zubů zůstaly v ústech (nechte si jednu lahvičku i v práci)
- žvýkačky, sprej či pastilky – ideálně s mentolovou příchutí, ale bez cukru, na osvěžení dechu před každým setkáním
- dostatek tekutin – nejen z hlediska pitného režimu, ale i odstranění zbytků jídla. Doušek vody si občas promílejte v ústech a až poté polkněte. Podpoříte tak i tvorbu slin.
- aromatické potraviny – prorazit nepříjemný zápach z úst pomáhá zázvor, anýz i hřebíček. Osvědčeným receptem je také žvýkání petrželové natě.
- silný vývar z přesličky – na vyplachování i kloktání
- zrnko kávy – někteří lidé na zažehnání pachu žvýkají zrnko kávy
A co si o zápachu z úst ještě přečíst?
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravé zuby a ústní dutina
Přečtěte si také naše další články