Sponzorováno

Prevence proti zubnímu kazu aneb 8 tipů jak se vyhnout zubní vrtačce 4.79/5 (24)

Při čištění zubů je důležitá i pozice kartáčku, která by měla být ve 45-stupňovém úhlu.

Při čištění zubů je důležitá i pozice kartáčku, která by měla být ve 45-stupňovém úhlu.

Zubní vrtačka je pro mnohé symbol utrpení. Však si vzpomeňte na její nepříjemný zvuk. A přitom vůbec není složité se jí vyhnout. Bohužel mnozí děláme v tomto směru několik zásadních chyb – neovládáme správnou techniku ​​čištění zubů, podceňujeme preventivní prohlídky a pojmy jako mezizubní kartáčky či škrabka na jazyk jsou stále pro mnohé zahaleny rouškou tajemství. Jak se o zuby správně pečovat a do stomatologické ambulance chodit bez strachu? Jak správně na prevenci proti zubnímu kazu? Podívejte se na našich 8 TOP tipů.

1. Jak dlouho čistit zuby? Dokud nejsou čisté!

Rodiče i zubařky nás v dětství většinou učili, že zuby třeba mýt minimálně 2-3 minuty. Podle odborníků je však důležité jak dobře si zuby čistíme, ne jak dlouho. Zuby tedy čistíme, dokud nejsou zcela čisté. Ověříte si to jazykem – čisté zuby jsou na pocit hladké. Pokud povlak stále cítíme, je třeba je dočistit i jednosvazkovým kartáčkem.
 

2. Vsaďte na správnou techniku

Při mytí zubů je vhodné mít zažitý postup, kterého se držíme – začít můžeme například vnějšími plochami zubů, následně přejdeme na vnitřní, nejprve horní a potom dolní zuby. Polovina plochy vláken zubního kartáčku by měla být na dásni a polovina na zubu. Důležitá je i pozice kartáčku, která by měla být ve 45-stupňovém úhlu. Ideální je na zuby netlačit a při čištění provádět pouze malé krouživé pohyby. Podívejte se na článek jak si správně čistit zuby.
 

3. Používejte mezizubní kartáček

Zubní kaz se velmi často tvoří v mezizubních prostorech. Proto je třeba vyčistit mezizubním kartáčkem minimálně jednou denně, ideálně večer. S výběrem správné velikosti vám poradí váš zubař nebo dentální hygienik. Překážkou nejsou ani malé mezery mezi zuby. Kartáčky z extra tenkým drátem a jemnými vlákny se dostanou i do nejužších prostor. Samotné použití je jednoduché, stačí jediný pohyb dovnitř a ven.
 

Sponzorováno

4. Vyhýbejte se pastám s obsahem SLS

Velká část zubních past obsahuje agresivní pěnidlo sodium lauryl sulfát. Pěna však vytváří falešný pocit čistoty, což zejména u dětí zkracuje čas čištění zubů. Kromě toho její nadměrné množství omezuje vlákna kartáčku v plnění si čistící funkce. Ještě nějaký důvod, proč používat pastu bez SLS? Tato látka vysušuje sliznici a zvyšuje riziko vzniku aftů.
 

5. Naše tělo ví jak na to

Lidské tělo je vybaveno i na ochranu proti kazům. Vyberte si pastu, kterou podpoříte tuto přirozenou obranyschopnost. Už samotné sliny obsahují speciální enzymy s antibakteriální funkcí. V obchodech najdete i pasty, které obsahují právě tyto enzymy. Totéž platí i o hydroxylapatit. Tento minerál je základní stavební složka zubní skloviny, existují však i pasty s jeho obsahem. Jejich používání zpevňuje sklovinu a zuby tak budou ještě odolnější proti kazem.
 

6. Dopřejte si vhodné potraviny

Některé potraviny mají přirozenou schopnost napomáhat čištění zubů. Samozřejmě, nejsou náhradou kartáčky, pasty a dalších dentálních pomocníků, avšak jsou pro chrup užitečné. Jde například o syrovou mrkev, jablka nebo celer. Přečtěte si celý článek o tom, které potraviny jsou pro zuby skvělé.
 

7. Kartáček po ovoci zubům ublíží

I vy si v dobré víře čistíte zuby bezprostředně po zkonzumování ovoce, ovocného džusu či vypití citrónové vody? Pozor, tímto způsobem zubům škodíte, protože kvůli kyselinám zastoupeným v ovoci je zubní sklovina oslabena. Z tohoto důvodu je třeba počkat s čištěním minimálně 30 minut.
 

8. Po večerním umytí zubů už ani špetku

Po umytí zubů byste si už neměli dopřát ani jen drobnost k zakousnutí. Zbytky jídla se totiž během spánku v ústní dutině rozkládají a množící se bakterie způsobující zubní kaz. Kromě toho je omezená produkce slin, které by mohly v tomto směru alespoň trošku pomoci. Výsledek? Zubní kaz, zapáchající dech a zažloutlé zuby. Řešení? Po večerním umytí zubů nejíst, nebo překonat pohodlnost a umýt si zuby ještě jednou.

VIDEO: Jak si zachovat zdravé zuby

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva