Sponzorováno

Chraňte svou zubní sklovinu. Jak na to? 4.71/5 (21)

Zubní sklovina je nejtvrdší tkáň v těle obratlovců včetně člověka.

Zubní sklovina je nejtvrdší tkáň v těle obratlovců včetně člověka.

Toužíte po dokonalém úsměvu? Potom je jasné, že o své zuby musíte náležitě pečovat. Pokud mají kazy, nebo nejsou dokonale v rovině, je samozřejmě vhodné absolvovat návštěvu u zubního lékaře. Jestliže nejsou dokonale bílé, je vhodné začít s jejich bělením. Možnosti jsou hned tři, a to takové:

Dále je třeba myslet na celkovou péči o své zuby. Ta zahrnuje nejenom jejich pravidelné čištění, ale je spojena také s tím, že je nutné chránit zubní sklovinu. Ta je v podstatě ochrannou vrstvou zubu a tak má zcela logicky svůj velký význam.

Zubní sklovina je důležitá

Sklovina je tenká vnější vrstva zubu. Tato „tvrdý krunýř“ je nejtvrdší tkáň v lidském těle. Hlavní část zubu, dentin (neboli česky zubovina), je část, která je zodpovědná za barvu vašeho zubu – ať už bílá, šedá nebo nažloutlá. Někdy káva, čaj, kolové nápoje, červené víno, ovocné šťávy a cigarety znečišťují sklovinu na vašich zubech.

Co dělá zubní sklovina a na co je dobrá?

Sklovina vlastně pomáhá chránit vaše zuby při každodenním používáním, jako je žvýkání, kousání, křupání potravin. Ačkoli je sklovina tvrdý obránce zubů, může prasknout. Sklovina také izoluje zuby od potenciálně bolestivých teplot a chemikálií. Prostě naše zuby chrání každý den.

Na rozdíl od zlomené kosti, kterou může tělo regenerovat a opravit ji, jednou poškozenou sklovinu už nejde regenerovat. Protože zubní sklovina nemá žádné živé buňky, tělo ji jednoduše nemůže opravit.

Jak na péči o zubní sklovinu a na co si dávat pozor? Podívejte se s námi v tomto článku.

Eroze zubní skloviny, co ji způsobuje?

Eroze zubní skloviny může být způsobena následujícími skutečnostmi:

  • Nadměrná spotřeba nealkoholických nápojů (vysoké hladiny kyseliny fosforečné a kyseliny citronové)
  • Ovocné nápoje (některé kyseliny v ovocných nápojích jsou velmi agresivní)
  • Sucho v ústech nebo nízká hladina slin (xerostomie)
  • Jídelníček s vysokým obsahem cukru a škrobu
  • Refluxní choroba jícnu
  • Léky (aspirin, antihistaminika)
  • Genetika (zděděná predispozice)
  • Faktory prostředí (tření, opotřebení, stres a koroze)

Nyní si některé podmínky, které ubližují zubní sklovině probereme více:

Pozor na kyselost

To nejhorší, co můžete pro svou zubní sklovinu udělat, je konzumace kyselých potravin a kyselých jídel. Pokud si něco takového dáte jednou za čas, není to zase až takový problém. U pravidelné konzumace to ale skutečně může dojít až do stavu, kdy se objeví takzvaná eroze zubní skloviny. Tento stav už ukazuje, že je poškozená.

Kyselost je tedy v ústní dutině nebezpečná. Nad kterými potravinami byste se tedy měli zamyslet, než je sníte? Typickými zástupci jsou třeba citrony, stejně jako limetky. Problémem však může být třeba i grep, nebo méně zralé jablko. Pár kousků zase tolik nevadí. Pravidelné konzumace však už ano. Stejné je to třeba i s různými nápoji, které obsahují něco kyselého. Mohou to být nejenom různé kupované limonády. Rizikem může být i na první pohled zdravý klasický čaj s citronem. Pokud ho pijete pravidelně ve větším množství, zkontrolujte stav vaší zubní skloviny a její kvalitu.

Doporučujeme: Pokud pravidelně pijete nějaké kyselé nápoje nebo limonády, nebo jíte často kyselé potraviny, vypláchněte si vždy po jejich požití ústa vodou. Nebo se vody napijte. Zubní sklovina to ocení.

Nepoškozujte své zuby mechanicky

I toto může být příčinou poškození zubní skloviny. Jednoduše docházíí k tomu, že mechanicky působíte na své zuby a tím je zubní sklovina poškozována. Proto je třeba daný stav co nejdříve eliminovat. Jak na to? Stačí se podívat na situace, kdy k mechanickému poškozování dochází. Příčinou je třeba toto:

  • Skřípání zubů – hlavně během vašeho spánku
  • Kovový i umělý piercing v jazyku
  • Okusování tvrdých předmětů

Jak je vidět, něco jsou zlozvyky a něco je spojeno s vaším životním stylem. Čím méně však budete své zuby takto poškozovat, tím kvalitnější zubní sklovinu budete mít. Kdo z vás nepřestane, může počítat s tím, že se současný stav ani nijak výrazným způsobem nezlepší. Právě naopak. Sklovina vám prostě nepoděkuje.

Sponzorováno

Pozor na zvracení

Je jedno, jaká je jeho příčina. U některých z vás se může jednat o důsledek těhotenství, nebo klasické nevolnosti. Jsou ale i příčiny, jako je bulimie – špatná snaha zhubnout. Komplikací ale může být i to, pokud se přejíte jídlem, nebo to přeženete s alkoholem. I to jsou stavy, které následně vedou ke zvracení. Během něho dochází nejenom k tomu, že z vás jde pryč obsah jídla v žaludku. Je třeba připomenout, že z vás jde ven i mnoho žaludečních kyselin. A ty jsou poměrně silné a tak zuby mohou poměrně výrazně poškodit. Pokud už dojde ke zvracení, je třeba ústa co nejrychleji neutralizovat. Důkladně vypláchněte čistou vodou a jemně vyčistěte kartáčkem a pastou.

Rizikem je i nedostatečná péče o vaše zuby

Pokud je něco obecně doporučováno, tak je to nutnost čistit si zuby alespoň dvakrát denně, po dobu nejméně tří minut. Také je doporučováno používat měkký zubní kartáček. Jedině tak se vám podaří dostat ze zubů to, co na nich nemá být. Tedy zbytky potravy. Pokud zde zůstanou delší dobu, má to vliv na situaci, kdy se začne vytvářet takzvaný zubní plak. A ten rozhodně není nijak prospěšný. Právě naopak. Nejprve pokryje vaše zuby a následně dojde k tomu, že začne narušovat vaši sklovinu. Pokud tento stav trvá delší dobu, je eroze zubní skloviny doslova nevyhnutelná.

Rizikem jsou i drogy

Nemyslíme si, že by někdo z vás patřil do této skupiny. Přesto je naší povinností uvést i další situaci, která se může na narušování zubní skloviny podepisovat. Jedná se o užívání drog. Pokud jde o drogy nejhorší, tak je to pervitin, tak i celkem populární taneční droga, kterou je extáze. Ta je populární u řady mladých lidí, přičemž málokteří z nich vědí, že jim může výrazně poškodit jejich zuby. Opět ale musíme připomenout, že je řeč spíše o pravidelném užívání. Na druhu stranu kdo propadne drogám, ten už příliš neřeší to, jak jeho zuby vypadají. Má zcela jiné starosti.

Pozor ne nekvalitní bělení zubů

Bělení zubů doma je velkým hitem. A to pro svou finanční výhodnost, ale i celkovou nenáročnost. Pokud chcete jít touto cestou, a to pro dosažení zářivého úsměvu, je dobré vědět, jaké pomůcky na bělení používáte. Některé nejenom-že dokážou narušit vaši zubní sklovinu, ale řadíme je do kategorie takových, že mají negativní vliv i na vaše zdraví. Hlavní se jedná o produkty obsahující peroxid. Nejde ale o jedinou látku, která je pro vaši zubní sklovinu riziková. Když už domácí bělení, tak jenom s certifikovanými produkty.

Poškození však může nastat i vlivem toho, že je bělení provedeno neodborně. Hlavně proto, že není dodržený návod. Může dojít jak k tomu, že je aktivní látky použito více, tak i k tomu, že se její působení prodloužilo třeba i o desítky minut. Takže na to také pozor.

Jaké jsou příznaky eroze nebo poškození zubní skloviny?

Známky eroze zubní skloviny se mohou lišit v závislosti na stupni poškození. Obecně jsou příznaky následující:

  • Citlivost. Některé potraviny (často cukrovinky) a teplota jídla (horké nebo studené) mohou v rané fázi eroze skloviny způsobit bolest a nepříjemnou citlivost.
  • Výraznější zabarvení. Jakmile je sklovina erodována a je vidět více dentinu, zuby mohou vypadat žlutě nebo nažloutle.
  • Drsnost zubů. Okraje zubů se stanou drsnějšími, nepravidelnějšími, jak sklovina eroduje.
  • Bolestivá citlivost. V pozdějších fázích eroze skloviny jsou zuby extrémně citlivé na teploty a sladkosti.

Když je sklovina poškozena, je zub více náchylný zubní kaz.

Jak zabránit erozi a poškození zubního kazu?

Chcete-li zabránit ztrátě skloviny a udržet si zdravé zuby, ujistěte se, že každý den si zuby poctivě umýváte. Přidejte mezizubní kartáčky a ústní vodu. Navštěvujte svého zubaře každých šest měsíců, choďte na pravidelné prohlídky.

Sponzorováno

Můžete také vyzkoušet následující tipy:

  • Odstraňte hodně kyselé potraviny a nápoje z vaší stravy, jako jsou různé sladké sycené sody, citrony a další citrusové plody a džusy. Okamžitě si vypláchněte ústa čistou vodou poté, co budete jíst kyselé potraviny nebo pijete kyselé nápoje.
  • Když pijete sladké či kyselé nápoje, použijte slámku. Slámka dává tekutinu do zadní části úst a ta se vyhýbá přímé konfrontace s vašimi zuby.
  • Žvýkejte žvýkačku bez cukru mezi jídly. Žvýkačka zvyšuje produkci slin až na 10násobek normálního množství. Sliny pomáhají posilovat zuby důležitými minerály. Ujistěte se, že máte žvýkačku bez obsahu cukru s xylitolem, která dokáže redukovat kyselinu v nápojích a potravinách.
  • Pijte více vody po celý den, pokud máte v ústech málo slin nebo sucho v ústech.
  • Používejte fluoridovou zubní pastu.
  • Zeptejte se svého zubaře, na nějaké další tipy a pomůcky, které mohou být užitečné při prevenci poškození zubní skloviny.

Co si o sklovině ještě přečíst?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    1 komentář u článku “Chraňte svou zubní sklovinu. Jak na to?”

    1. Marcela napsal:

      Super článek, až na tu pastu s fluoridem. Toto doporučení je staré a vědci dávno ví, že fluorit je extrémně škodlivý a toxický.

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva