TOP 10 babských rad na bílé zuby – jak na jejich bělení? 4.88/5 (40)

Sponzorováno

Aktivní uhlí vám může pomocí ke krásně bílým zubům.

Aktivní uhlí vám může pomocí ke krásně bílým zubům.

Mnoho z nás to ví. Důležitou součástí vaší krásy je také váš úsměv. A měl by být dokonalý. Kromě toho, že se budete snažit mít své zuby v pořádku a zravé, je třeba snažit se také o to, aby byly dokonale bílé. Jak na to? Poradíme vám. Rozhodně není cesta k bílým zubům tak složitá, jak si dnes mnoho z nás myslí.

Nejdříve si rozebereme pár základních rad pro bílé zuby, pak se podíváme na babské rady.

Základní rady pro bílé zuby

1. Pravidelné a důkladné čištění

Znáte to již z dob, kdy jste byla malí. Každý vám jistě říkal, že základem péče o zuby je to, že si je musíte čistit ideálně dvakrát denně, a to po dobu zhruba tří minut. Pokud si to stále ještě pamatujete, potom se jedná o metodu, kterou doporučujeme i my. Stále totiž platí, že snaha o dosažení dokonale bílých zubů je spojena s tím, že je musíte pravidelně čistit. Ideální je tedy čistit si je ráno a večer a každé čištění by mělo trvat tři minuty. Důležitý ale není jenom čas, ale také správný postup. Dnes existuje několik doporučovaných metod, které zajistí, že se dostanete ke všem zubům ve vaší ústní dutině, a díky tomu z nich velmi efektivně odstraníte plak a jiné nečistoty. A právě toto je cesta k dokonalé bělosti.

2. Vyhýbejte se špatným nápojům

Bělost vašich zubů ovlivňuje jak to, co jíte, tak především to, co pijete. Pokud nechcete, aby vaše snaha spojená s dokonalou bělostí přišla vniveč, je třeba zaměřit se na to, že budete pít jenom správné nápoje. Ideální jsou takové, které nejsou nijak barevné. Nejvíce doporučovanou volbou je přirozeně voda, která však může být doplněna třeba citronem, nebo jiným ovocem. Když se podíváme na opačný konec žebříčku dobrých a špatných nápojů, najdeme tam ty, které vaše zuby barví skutečně výrazně. Mezi takové patří:

 • Červené víno
 • Káva
 • Cola a jiné barevné a extrémně sladké limonády

A jak poznat, který nápoj je ten pravý? Představte si své zuby jako bílý kapesník. Pokud nápoj vylijete na něj, a skvrnu téměř neudělá, je ten pravý. Pokud skvrna zůstane, raději od daného pití dejte ruce pryč.

3. Na čištění používejte jenom správné kartáčky

Vraťme se ještě k samotnému čištění, jelikož to by mělo souviset s tím, že budete používat jenom správné zubní kartáčky. Možností na současném trhu je více než dost a vybrat ten pravý nemusí být jednoduché. Pokud jde o tvrdost štětin, tak platí jedno jasné pravidlo. Je spojeno s tím, že čím budou měkčí, tím pochopitelně lépe. Měkké kartáčky by tedy měly dominovat. Na škodu ale nemusí být ani volba zubních kartáčků elektrických. Pokud ale mají k něčemu být, je dobré využívat takzvané sonické technologie, která dokáže velmi efektivně nejenom odstranit plak, ale snadno se dostane i do méně přístupných míst. Naše rady musíme doplnit i tím, že budete používat kartáčky pro mezizubní prostory, stejně jako tím, že budete využívat také zubní nit. V obou případech se vám podaří vyčistit méně přístupná místa a vaše zuby tak budou celistvě bílé.

4. Zkuste bělení

Nejenom čištění je cestou k dokonale bílým zubům. Pokud jste v minulosti příliš neřešili jejich barvu, je více než jasné, že navrátit jim bělost běžným čištěním rozhodně tak snadno nepůjde. I proto je dobré zkusit dnes celkem moderní a využívané metody bělení zubů. Lze se vydat třemi cestami, kam patří:

 • Využívání bělících zubních past
 • Domácí bělení pomocí pásků
 • Bělení v ordinacích a salonech

Jakou cestou se vydáte, je na vás. Nutno říci, že zmíněné pasty jsou sice levné, ale účinek je znát až po skutečně delší době. Naopak bělení v ordinacích je vidět téměř okamžitě, ale musíte počítat s tím, že si často připlatíte nemalé peníze. Jakou cestou se rozhodnete vydat, je na vás. Roli by v tomto případě měl hrát i aktuální odstín vašich zubů.

5. Naučte se správně jíst

Nejenom nápoje, ale i jídlo může způsobovat zažloutnutí zubů. Pokud je chcete mít stále bílé, je dobré jíst spíše neagresivní druhy jídel. Tím ale naše rady nekončí. Po každém jídle je vhodné si ústa dokonale vypláchnout. Pomoci může třeba i nápoj v podobě vody. Lepší však může být ústní voda, pokud ji máte k dispozici. A když ani jedno nemůžete zvolit, potom si vezměte žvýkačku. Samozřejmě bez barvy a příchutí. Díky žvýkání dojde ke zvýšené produkci slin, které pomáhají v tom, že vaše ústa vypláchnou a tedy pomohou k dosažení bělejších zubů.

6. Něco pro ženy: naučte se bělost zvýraznit

Poslední náš tip je spíše kosmetického rázu. Souvisí s tím, že bělost vašich zubů zvýrazníte. Jak na to? Pomůže vám správný odstín vaší rtěnky. Pokud je využita sytě červená barva, která má také lehce modrý nádech, je to naprosto dokonalá volba, která zajistí, že vaše zuby budou zářit mnohem více. Tento odstín rtěnky, stejně jako například i narůžovělé odstíny můžeme doporučit i v případě, že zuby nemáte dokonale bílé. Pokud mají lehký modrý podtón, tak dokážou dané žluté zabarvení velmi dobře opticky eliminovat. Jednoduché a přitom maximálně účinné.

Babské rady na bílé zuby

A teď se podíváme na několik babských rad pro bílé zuby:

1. Jezte jahody

Existují důkazy, že jahody pomáhají bělit zuby, protože obsahují kyselinu jablečnou a vitamin C. Kyselina jablečná je kyselina, která se vyskytuje v jahodě, pomáhá odstraňovat povrchové skvrny ze zubů. Rozmačkání několika jahod a vytvoření jakési čistící směsi jednou nebo dvakrát týdně může mít opravdu pozitivní výsledky. Zde se podívejte které další ovoce je na bílé zuby super.

Sponzorováno

2. Soda a citrón

To je vlastně jeden z nejpopulárnějších z přírodních bělicích prostředků pro bělení zubů. Chemická reakce jedle sody s citrónovou šťávou má rozjasňující účinek. Každá z těchto složek funguje dobře, ale společně jsou super efektivní. Použijte však tento roztok pouze jednou týdně, protože při příliš častém používání můžete narušit zubní sklovinu. A to přece nechcete. Soda může být také příliš drsná pro vaše dásně, takže na to také pozor.

3. Jezte křupavé ovoce a křupavou zeleninu

Jablka, celer a mrkev jsou skvělé pro vaše zuby. Křupavé ovoce i zelenina působí jako přírodní zubní kartáček. Jednoduché žvýkání odstraňuje přebytečné potraviny a bakterie z úst. Pomáhá také odstraňovat povrchové skvrny na zubech. Nejenže odstraňují částice potravin a bakterie, ale kyseliny v ovoci a zelenině i zuby krásně bělí. Obzvláště jablka obsahují již zmíněnou kyselinu jablečnou, chemickou látku, která se také vyskytuje v jahodách – ta odstraňuje povrchové skvrny na zubech, pamatujete?

4. Vyplachování úst olejem (tzv. oil pulling)

Převalování oleje v ústech je indický prostředek, který se používá hlavně k zesílení ústního zdraví a k celkovému vyčištění těla. Proces je ve skutečnosti poměrně jednoduchý, neškodný a velmi levný. Jednoduše vezměte jednu polévkovou lžíci čistého organického oleje a převalujte olej v ústech asi 15-25 minut. Po převalování vyplivněte olej do sáčku, ten pak dejte do koše, důkladně opláchněte ústa vodou a dejte si 2-3 sklenice čisté vody.

Chcete-li se dozvědět více, přečtěte si náš článek o převalování oleje v ústech i s návodem.

5. Použijte brčko

Káva, čaj, soda a víno mohou způsobit změnu barvy zubů. Kdykoli je to možné, použijte brčko, abyste snížili přímou expozici nápoje na zuby. Pijte brčkem kávu i víno. Možná je to divné, ale je to také účinné.

6. Pomerančová slupka

Čištění zubů čerstvou pomerančovou kůrou snižuje žlutý nádech na vašich zubech.

 • Každou noc si před spaním rozkrojte pomerančovou kůrou a dejte ji přes zuby. Vitamín C a vápník v pomerančové slupce budou bojovat proti mikroorganismům po celou noc.
 • Udělejte to na několik týdnů a uvidíte efektivní výsledky.
 • Není-li k dispozici čerstvá pomerančová kůra, můžete použít pomerančový prášek z kůry.

Nebo místo toho použijte pomerančový nebo citronový esenciální olej. Smíchejte tento olej s vodou a vyplachujte ústa. Je to na bělení fakt účinné a skvělé.

7. Sůl

Sůl je jedním ze základních zubních čistících prostředků, které jsou používány již mnoho let. A doporučují ji hojně i naše babičky. Pomáhá doplňovat ztracené minerály v zubech a pomáhá také oživit jejich bílou barvu.

Ráno můžete pravidelně užívat sůl jako zubní prášek namísto zubní pasty. Další možností je smíchat společnou sůl s dřevěným uhlím a pravidelně si kartáčovat zuby. Můžete také promíchat sůl se sodou a jemně si vyčistit zuby. Buďte velmi opatrní, když budete zuby bělit pomocí soli – může způsobit poškození dásní a zubní skloviny, pokud je používána velmi velkou silou a zhruba.

8. Peroxid vodíku

Peroxid vodíku je antibakteriální činidlo a funguje skvěle jako čistící prostředek na ústní dutinu a na čištění dásní, udržuje ústa bez zárodků. Vyplachování ústní vodou lze provádět za použití peroxidu vodíku – použijte 2/3 vody a 1/3 peroxidu vodíku (někde se udává poměr 50/50), vyplachujte v ústech asi jednu minutu a pak vyplivněte.

Výzkum ukazuje, že peroxid vodíku udržuje dech čerstvý tím, že odstraňuje špatné bakterie, protože působí jako přirozené antiseptické / antibakteriální činidlo. Je také schopen poskytnout přirozenou ochranu proti onemocněním dásní, jako je zánět dásní a periodontitida.

9. Použijte jablečný ocet

Jablečný ocet, který účinně působí jako přírodní antibiotikum a čisticí prostředek na zuby a dásně, také může odstranit skvrny na zubech. Tento ocet je obzvláště užitečný při odstraňování skvrn způsobených obyčejnými viníky jako je káva a nikotin (kouření). Studie naznačují, že pro mnoho lidí s tmavými skvrnami na zubech funguje dokonce stejně dobře (nebo i lépe) jako komerční výrobky. Není divu, že někteří uživatelé spokojeně hlásají, že po použití jablečného octa to vypadá, že jste si zuby nechali profesionálně vyčistit.

Jaké je tím tajemstvím jablečného octa? Obsahuje sloučeniny včetně kyseliny octové, draslíku, hořčíku, probiotik a enzymů, které zabíjejí bakterie (nebezpečné „špatné“ bakterie) a současně podporují růst užitečných „dobrých“ probiotických bakterií. Vzhledem k tomu, že je přirozeně kyselý, pomáhá rozkládat plak i jiné látky přilepené k zubům.

TIP: Bělit zuby umí krásně i kurkuma

10. Aktivní uhlí

Aktivní uhlí, absorbční přípravek používaný k zachycení toxinů uvnitř těla, vám pomůže bělit zuby absorpcí plaku a mikroskopických částic, které na zubech způsobují zbarvení. Chcete-li bělit zuby přirozeně tímto uhlím, namočte kartáček na zuby do práškového aktivního uhlí. Zuby si umývejte normálně, přičemž věnujte zvláštní pozornost oblastem, které vykazují nejvíce zbarvení. Důkladně vyplachujte ústa vodou a vyplivněte. Vyplachujte si ústa velmi dobře, dokud není voda čistá. Nejlepších výsledků dosáhnete tím, že dvakrát až třikrát za týden vyčistíte zuby aktivním uhlím, ale nepoužívejte ho, pokud máte korunky.

Co si dále o bělení zubů přečíst?

VIDEO: Vlogerka o bělení zubů

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

  1 komentář u článku “TOP 10 babských rad na bílé zuby – jak na jejich bělení?”

  1. Jaruš napsal:

   Děkuji za články ❣️

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva