Sponzorováno

Ústní sprcha (zubní irigátor) – top metoda čištění zubů 4.88/5 (17)

  • Zubní sprcha, známá také jako ústní sprcha nebo orální irrigátor, je elektronické zařízení navržené k péči o ústní hygienu. Hlavním účelem zubní sprchy je čištění zubů, dásní a celé ústní dutiny pomocí vysokotlakého paprsku vody nebo zubního roztoku. Tato zařízení jsou navržena tak, aby doplňovala tradiční zubní kartáček a nitění a pomáhala odstraňovat zbytky potravy, plak a bakterie z mezer mezi zuby a z dásní.
  • Zubní sprchy mohou mít různé funkce a nastavení tlaku vody, což umožňuje uživatelům přizpůsobit intenzitu a sílu vodního paprsku podle svých potřeb a pohodlí. Některé zubní sprchy mají také speciální trysky nebo příslušenství, jako jsou trysky pro masáž dásní, trysky pro čištění jazyka nebo trysky pro odstraňování plaku.
  • Zubní sprchy jsou užitečným nástrojem pro lidi s ortodontickými pomůckami, jako jsou rovnátka, protože umožňují důkladné čištění mezi dráty a kolem náčiní. Také mohou být vhodné pro osoby s omezeným pohybem, protože usnadňují čištění mezi zuby a dásněmi bez použití zubní nitě.
  • Zubní sprcha by neměla nahradit tradiční zubní kartáček a nitění, ale měla by být používána jako doplněk ústní hygieny. Kombinace těchto metod vám pomůže dosáhnout optimální ústní hygieny a udržet vaše zuby a dásně zdravé.

Ústní sprcha: Top metoda čištění zubůJen správný čistící útok zredukuje ústní plak, který vám zuby pokazí nebo vás o ně připraví. Tisknete na kartáček, běháte s ním zprava doleva a kroužíte? Tak konečně přestaňte! Hygienu ústní dutiny stále zanedbává značná část populace. „Zuby si myjí málo a ještě i špatně,“ potvrzuje zubní lékař MUDr. Vladimír Zeman ze soukromé ambulance.

„Myslí si, že stačí párkrát proběhnout kartáčkem nahoru – dolů po zubech. Mechanika při mytí zubů je přitom velmi důležitá, bakteriální plaky se totiž musí přeházet a zredukovat. Nedají se odstranit úplně, ale musíte je narušovat. Plaky jsou základní zdroj bakterií, proto je důležité je stále redukovat.“

Takto pěkně vám mezizubní prostory může vyčistit kvalitní ústní sprcha

Takto pěkně vám mezizubní prostory může vyčistit kvalitní ústní sprcha

 

Myslíte si, že zdravé zuby budete mít, pokud je kartáčkem pořádně silně drhnete?

„Je to nesmysl, horizontální a krouživé pohyby sice pomáhají odstraňovat plak, ale takovým způsobem si pouze vybrousíte zubní krčky. Zuby si myjte směrem od dásně stíráním a dělejte to systematicky, nejprve od zadních zubů k předním jedna řada zepředu i zezadu, pak stejně druhá. Používejte zásadně pouze měkké kartáčky,“ radí odborník. Samozřejmostí je čištění zubů po jídle, nejméně dvakrát denně. Ráno si vystačíte s kartáčkem, večer přidejte mezizubní kartáček.

„Bez něj budete mít mezizubní prostory slaběji vyčištěné, může se v nich hromadit plak a vznikat kazy i nepříjemné onemocnění – gingivitida a parodontitida,“ upozorňuje MUDr. Vladimír Zeman.

Čtěte také: Prohlédněte si pomůcky pro ústní hyginu

Sponzorováno

Nesbírejte kámen

Správnou velikost mezizubního kartáčku vám určí dentální hygienistka. Vysvětlí vám i systém čištění. Pokud to budete dělat správně, stačí k ní přijít jednou za rok, pokud máte problémy, častěji. Odstraní vám i zubní kámen, ultrazvukem a pískováním zuby zbaví skvrn od kávy, červeného vína a čaje. Nástavbou čištění je zubní nit. „Osobně ji velmi nedoporučuji, protože je náročné naučit se správně ji používat. Snadno si můžete poranit dásně,“ říká MUDr . Vladimír Zeman .

„S mezizubním kartáčkem se naučíte pracovat bez problémů, nit musíte mít silně napnutou a i když dodržíte správný úhel, nedosáhnete takový efekt jako při čištění mezizubním kartáčkem.“

Bavte se

Pro zubní fajnšmekry je určena jednosvazkový kartáček.
„Jím si vyčistíte chrup důkladně, protože projdete každý zub po celé ploše. Nepotřebujete pastu, stačí vám voda. Je výborný pro ty, kteří mají osmičky, neboť tam se běžný kartáček nemusí dostat, ale i pokud máte v ústech implantáty či strojek. K výhodám patří, že s tímto kartáčkem nemusíte stát nad umyvadlem, při čištění můžete číst nebo sledovat televizi, nevýhodou, že to trvá trochu déle.“ Sonické kartáčky jsou nejnovějším typem elektrických zubních kartáčků.

„Mytí chrupu je zábavnější, něco vám bzučí a vy neberete čištění jako povinnou otravnou činnost. Kartáček pracuje sám, uvědomujete si každý zub, ale ani při tomto čištění nezapomínejte na systematičnost, tedy odzadu dopředu, zub za zubem. Top metodou čištění je ústní sprcha. Koupíte ji asi od šesti set do tisíc pět set korun. Poměrně silný proud vody výborně vyčistí mezizubní prostory a promíchá plak. Dostane se až do parodontálního váčku, místa, které způsobuje chronický zánět. Hromadí se tam plak se zubním kamenem a žádným jiným způsobem se tam nedostanete. Sprcha je nástavba v čištění zubů, ale určitě se vyplatí,“ přizvukuje MUDr. Vladimír Zeman.

Stírejte měkkým kartáčkem

Nejčastější chybou při čištění zubů jsou horizontálně nebo krouživé pohyby, příliš velký tlak a nevhodný typ kartáčku. Používejte výhradně měkké a zuby stírejte od dásně. Začněte odzadu dopředu, nejprve venkovní plochy, pak stejně vnitřní. Neběhejte kartáčkem nahoru-dolů. Kartáček vyměňte každé tři měsíce, pokud jste prodělali infekční onemocnění, i dříve.

Mezizubní kartáčky nepustí kámen

Pokud nepoužíváte mezizubní kartáčky, zůstává mezi zuby povlak, který po čase ztvrdne, a vznikne kámen, který odstraní jen dentální hygienistka ultrazvukem. Každý večer po umytí kartáčkem si mezizubním kartáčkem projděte celý chrup.

Zpočátku mohou dásně trochu krvácet, ale při správném používání to nepotrvá dlouho. Vyměňujte ho po týdnu používání.

Nit pouze pro šikovné

Zubní nit používejte pouze na přední zuby a zacházejte s ní velmi opatrně, abyste si neporanili dásně. Musí být zcela napnutá.

Jednosvazkový kartáček na osmičky

Vyčistíte si každý zub zvlášť, nepotřebujete pastu. Trvá to déle, ale chrup si vyčistíte důkladně. Je dobrá pro lidi, kteří mají osmičky, implantáty, fixní strojky a můstky.

Sprcha pro fajnšmekry

Zubní sprcha je pro lidi, kterým zvlášť záleží na pěkném a zdravém chrupu. Vyčistí i místa a plochy, kam se kartáček a ostatní pomůcky nedostanou.

Máte už doma zubní sprchu? Napište nám do komentářů, jak jste s ní spokojeni.

A dále si o zubní sprše přečtěte

VIDEO: Použití ústní sprchy

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

  • Zdroj obrázku: Alexmit / depositphotos.com

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Bez komentáře u článku “Ústní sprcha (zubní irigátor) – top metoda čištění zubů”

Zanechat komentář ke článku

Zpráva