Sponzorováno

Potraviny na oči – těmito 10 potravinami očím prospějete 4.68/5 (19)

Ano, mrkev je pro vaše dobrá. Ale jaké potraviny ještě?

Ano, mrkev je pro vaše dobrá. Ale jaké potraviny ještě?

Chcete mít oči, které budou dokonalé? Které budou nejenom dobře vypadat, ale díky kterým budete mít i skvělý zrak? Pokud ano, stačí do svého jídelníčku zařadit ty správné potraviny. Pokud nevíte, jaké to jsou, naše tipy vám pomohou se správným výběrem. A jdeme rovnou na to. Představíme si ty potraviny, jejichž konzumací uděláte svým očím velkou službu.

Které potraviny tedy jíst, pokud chcete posílit svoje oči?

1. Mrkev

Když jste byli malí, jistě jste to slyšeli několikrát do týdne. Co? Samozřejmě poučení o tom, že abyste měli zdravý zrak, je třeba konzumovat mrkev. A je to skutečně pravda. Sice faktem zůstává, že mrkev přímo nepomáhá k ostrosti vašeho zraku, ale vliv na oči rozhodně má pozitivní. Obsahuje karoteny, díky kterým ve vašem těle vzniká vitamin A. Díky němu následně prospíváte svému zdraví, jelikož můžete eliminovat vznik případné šerosleposti.

2. Vejce

Jsou součástí vaší domácnosti a používáte je třeba i na různé domácí kosmetické přípravky? Nebojte se jich a začněte je i konzumovat. I když se říká, že žloutek obsahuje mnoho cholesterolu, tak pokud mluvíme o běžné konzumaci, není to zase až tak velký problém, jak by se mohlo zdát. Navíc klady rozhodně převáží nad negativy. Žloutek totiž obsahuje celou řadu prospěšných látek, pomocí kterých vašim očím jasně prospějete. Jedná se o tyto látky:

V čem je jejich kombinace zajímavá a proč ji dodávat vašemu tělu? Je to proto, že můžete výrazně eliminovat vznik šedého zákalu, a tak mít stále dokonalý zrak. V každém věku.

3. Cibule a česnek

Dokonalá volba nejenom ve chvíli, kdy jste nachlazení a hledáte přírodní pomocníky. Jedná se také o dokonalou pomoc ve chvíli, kdy chcete prospět svým očím. Jak česnek, tak cibule totiž obsahují síru. Ta je pro zdraví očí a jejich dobrou funkci velmi důležitá. Navíc nelze zapomenout také na tvorbu glutationu. Jedná se o celkem prospěšný antioxidant, jehož pozitivní funkcí je především to, že dokáže zajišťovat správnou funkčnost tohoto orgánu a bojovat proti různým nežádoucím látkám.

4. Mořské ryby (zejména ty tučné)

Konzumujte všechny druhy a zaručeně pomůžete celému svému tělu. Když se však rozhodnete prospět především orgánu, kterým jsou vaše oči, doporučíme vsadit na tyto čtyři druhy:

Pokud jde o dostupnost, není problém je pohodlně nakoupit i čerstvé, které jsou pochopitelně na přípravu nejlepší – jak z hlediska chuti, tak obsahu důležitých látek. Ty, které jsou pro vaše oko nejlepší, se nazývají jako mastné kyseliny, pro které se používá jednoduchá zkratka DHA. Jejich hlavním unikátem je to, že jsou velkým pomocníkem při stavbě buněčných membrán. A to obecně nejenom na různých částech vašeho těla, ale také přímo v rámci vašich očí. Proto do svého jídelníčku zařazujte ryby alespoň dvakrát do týdne.

5. Špenát a kapusta

Mnohé z vás mohou mít k této zelenině skutečný odpor. Z jakého je to důvodu? Je to celkem jednoduché. Mohou za to hlavně školní jídelny, jelikož ty mnoha z vás tuto zeleninu znechutily. Zkuste se ale od tohoto předsudku odpoutat a ochutnejte znovu – správně připravenou. Kromě toho, že vám dost možná zachutná, si můžete být jisti i tím, že uděláte jenom dobře i vašim očím. Mohou za to hlavně dvě pozitivní a kvalitní látky, které se označují jako lutein a zeaxantin. Působí přímo ve vašich očích, a to hlavně na sítnici. Zde se starají o to, aby nedocházelo k jejímu poškození, a to primárně vlivem ultrafialového záření.

Sponzorováno

A není to jen o špenátu a kapustě. Obecně jsou listy zelené listové zeleniny nabité luteinem a zeaxanthinem, které podle studií snižují riziko vývoje makulární degenerace a katarakty.

6. Víno

Dáte si rádi sklenku vína? Proto, že vám chutná, nebo i proto, že je zdravé na srdce? Jestliže ano, určitě s tím nepřestávejte, jelikož vás potěší fakt, že víno je vhodné i na podporu vašich očí. Jak přesně? Podle několika konkrétních výzkumů je víno prospěšné hlavně tím, že dokáže chránit zrak, a také podporuje lepší cirkulaci krve, právě v oblasti očních tkání.

7. Ořechy

Držíte dietu a tak se ořechům vyhýbáte, jelikož mají vyšší kalorickou hodnotu? Pokud ano, tak děláte chybu. Jak proto, že pro vaše zdraví obecně jsou dobrou volbou, tak i proto, že umí velmi dobře pomoci vašim očím – tedy zraku. Je to z toho důvodu, že většina z nich obsahuje omega-3 mastné kyseliny, které jsou pro oči velmi důležité. A jaké ořechy jsou jasnou volbou, se kterou vedle nešlápnete? Doporučíme konzumovat vlašské ořechy, lískové ořechy, ale zkusit lze třeba i kešu. Stejná pozitiva, pokud jde o složení a účinnost mají také různá semena. Jako příklad za všechny zmiňme známá lněná semínka, nebo semínka slunečnice. Takže si je dejte, uděláte dobře.

Dejte si také mandle. I ty jsou pro váš zrak dobré. Jsou plné vitamínu E, který zpomaluje makulární degeneraci, ukazují výzkumy. Jedna hrstka mandlí vám dá přibližně polovinu denní dávky vitamínu E.

8. Sója

Pokud vyznáváte veganství nebo vegetariánství, tak je jistě sója pravidelnou součástí vašeho jídelníčku. Buďte si jisti, že její občasnou konzumací děláte dobře. A to svému oku. Jako řada jiných potravin, i ona obsahuje již několikrát zmíněné a tedy pozitivní mastné kyseliny. Kromě nich obsahuje také několik dalších látek. Je to vitamin E, stejně jako to jsou fytoestrogeny. Opomíjet nelze hlavně účinnost spojenou s tím, že sója má velmi dobré protizánětlivé účinky.

Pokud toužíte po zdravých ořích, zařaďte ji do svého jídelníčku. Není navíc důvod obávat se toho, že byste museli konzumovat jenom klasické známé sojové maso. Tato potravina je k dispozici v celé řadě různých variant a tak se stačí poptat někoho, kdo je vegan nebo vegetarián. Ten vám už poradí, jaké jsou výrobky ze sóji, a které patří do skupiny těch, co vám budou i chutnat.

9. Citrusy, bobulovité ovoce, barevná zelenina

Tyto plody jsou bohatou zásobárnou vitaminu C, u něhož bylo prokázáno, že snižuje riziko vývoje makulární degenerace a katarakty. Dejte si proto citrusové ovoce (citron, pomeranč) a bobule, jako borůvky, jahody, maliny, ostružiny a podobně.

Potraviny jako mrkev, rajčata, paprika, jahody, dýně, kukuřice a meloun jsou vynikajícími zdroji vitamínů A a C. Dejte si je, vaše oči vám poděkují.

10. Luštěniny

Fazole, hrášek a čočka jsou dobrým zdrojem bioflavonoidů a zinku – pomáhají chránit sítnici a snižují riziko vývoje makulární degenerace a katarakty.

Co dále dělat pro dobrý zrak?

A máme pro vás i další tipy pro dobrý zrak. Co byste ještě měli dělat?

 • Noste sluneční brýle, když jdete ven.
 • Šetřete svůj zrak, dejte mu oddych. Jak na to? Podívejte se na naše tipy pro šetření zraku.
 • Nekuřte.
 • Pokud často pracujete na počítači, dělejte si přestávky.
 • Pravidelně navštěvujte svého očního lékaře. Změří vám tlak v očích a tak.
 • Měřte si krevní cukr. Cukrovka je totiž docela nebezpečná pro vaše oči.
 • Dejte si i rybí olej, je zdrojem omega-3.

Co dále si o zdravých očích ještě přečíst?

VIDEO: Super dokument o očích

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva