Sponzorováno

Zdravotní problémy dokáží prozradit i vaše oči – co říkají o vašem zdraví? 4.8/5 (25)

Zdravotní problémy dokážou prozradit i vaše očiKaždý z nás samozřejmě touží po pevném zdraví. Denně jsme však ovlivňováni různými faktory a tak není vždy možné zajistit, že tato touha bude vždy stoprocentně splněna. Může se tedy stát, že s vaším tělem přece jenom nebude něco v pořádku. Nejenom, že vám to může říci samotný lékař. Je dobré připomenout, že informace o vašem zdravotním stavu vám řekne třeba i pohled do zrcadla. Ano, je mnoho věcí, které na vás prozradí vaše oči. Podívejte se společně s námi na hlavní ukazatele toho, že vám něco může být.

Bolest očí

Ta může souviset s mnoha různými věcmi. Nejprve zmíníme hlavní důvody, jelikož ne vždy může být bolest očí spojena se skutečně něčím komplikovaným. Mezi hlavní důvody, proč mohou oči bolet, patří:

 • Oční vada a nepoužívání brýlí, nebo čoček
 • Velká únava očí spojená s nedostatkem spánku
 • Podráždění očí vlivem prašného, nebo alergenního prostředí
 • Dlouhodobá práce na počítači

Jak dané problémy vyřešit je vcelku jasné. My se však podíváme ještě na jeden. Pokud vás oči bolí dlouhodobě, a nejedná se ani o jeden z výše vypsaných důvodů, může být důvodem postupný nástup zeleného zákalu (galukom). V takovém případě doporučíme návštěvu očního lékaře, který daný problém s určitostí potvrdí, a to díky odbornému vyšetření.

Ječné zrno

Objevilo se ječné zrno právě na vašem oku? Jde o jasný ukazatel dvou věcí. První je spojena se špatnou imunitou. Pokud není dokonalá, může se v oku objevit tento problém. Doporučujeme ji posílit co nejrychleji, jinak se dříve nebo později objeví nachlazení, či jiná nemoc. Dále však může být ječné zrno i příznakem toho, že svůj organismus dlouhodobě přetěžujete. Co udělat v tomto případě? Vysadit, odpočinout si a dobře se vyspat. Jinak budete už jenom krůček od celkového kolapsu, což jistě nikdo z vás nechce.

Oteklé oči

Prvně je třeba vyloučit jakékoliv vnější faktory, spojené právě s prostředím. Pokud máte jistotu, že víčka neotékají z tohoto důvodu, může být problémem opět celková únava. Když je tělo unavené, může více zadržovat vodu, což se projeví právě otékáním různých míst, včetně očí. S vodou a jejím zadržováním může souviset i problém s ledvinami. Zkuste se v případě oteklých víček dobře a několik dní vyspat. Pokud problém neustoupí, je dobré navštívit lékaře, kvůli odborným testům.

Změny pigmentu

Pokud se vám zdá, že se v oblasti vašich očí výrazně mění pigment, je dobré být na pozoru. Opět je nejprve třeba vyloučit vnější faktory, jako je pobyt na sluníčku. Je pravdou, že dlouhodobé opalování může takzvaně „vytáhnout“ pihy a lehce změnit pigmentaci. Pokud jste se neopalovali a ke změně pigmentu přece jenom dochází, může být problém jinde. Velmi často ho lze diagnostikovat jako problémy s metabolismem. Zde doporučíme začít se zdravějším stravováním a odpovídajícím životním stylem. Jsou ale i případy, že změna pigmentu okolo očí už může označovat něco mnohem vážnějšího. Mezi to hlavní patří:

 • Žlučové kameny
 • Močové kameny
 • Špatné fungování jater

Pokud jde právě o játra, bude pozorovatelné i zažloutlé bělmo. Tento ukazatel je poměrně jasně charakteristický a diagnostika podle této barvy je ve většině případů celkem odpovídající a přesná.

Flíčky na očích

Objevily se vám na očích nevzhledné flíčky, kterých se chcete zbavit? Je třeba nejprve eliminovat strůjce daných problémů. Jedná se nejčastěji i problémy zdravotního rázu, kam můžou patřit poruchy s vylučováním. Způsobeny mohou být třeba i nedostatečným pitným režimem, který napravíte poměrně snadno a jednoduše. Dále však může být původcem problému o vysoký cholesterol, který souvisí i s tím, že máte vysoký krevní tlak. Dobré je jít si na testy a ještě před tím, než budou známé výsledky, je ideální zaměřit se na změnu životního stylu. Zdravým jídelníčkem a trochou pohybu zaručeně nikdy nic nezkazíte.

Změny na oční duhovce

Zde musíme jasně říci, že si jich nevšimne každý. Je třeba oči pravidelně a důkladně pozorovat, aby bylo skutečně možné identifikovat, že se s vaším tělem něco děje. Pokud dané změny zjistíte, je určitě třeba být na pozoru a nejlépe, vyhledat lékaře. Sice se nemusí nutně jednat o nic výjimečného, ale potom jsou tu i situace opačné. Jde o problém, který může být spojený třeba s vlivem různých nádorů. Dále může být spojený i s tím, že vaše běžná bolest hlavy může mít neurotický původ. Jste-li starší generace, určitě nesmíme opomenout to, že změny na duhovce mohou být ukazatelem na počátky roztroušené sklerózy.

Sponzorováno

Padání řas

Toho si jistě všimne každý z nás. Jaký je onen důvod? Je pochopitelně spojený s tím, že se padání řas výrazně podepíše na vaší kráse. Pokud tento problém identifikujete, je třeba ho spojit s konkrétní zdravotní komplikací. O jakou se může jednat? Zde naštěstí není důvod mít výrazné obavy, Může to být jenom známkou různých alergií, stejně jako se může jednat o nedostatek vitamínů. Konkrétně vitamínu D. Dále může být problém s vypadávajícími řasami i zcela mimo vaše tělo. Spojený může být s tím, že používáte nekvalitní řasenky (pokud jste žena) pochybného obsahu, které jsou složeny z takových látek, které mohou vaše řasy výrazně poškozovat.

Může něco o vašem zdraví říct i barva vašich očí?

Barva našich očí hovoří o našem zdraví více, než si myslíme. Ať už máme tendenci k úzkosti, depresi či závislostem. Jaké jsou vaše barvy? Hnědé, ořechové, modré, zelené nebo šedé? Několik studií naznačilo, že barva očí vypovídá o tom, zda máme například dobrý metabolismus, jsme náchylnější k depresi nebo se u nás rozvine onemocnění dýchacích cest. Mrkněte na náš malý přehled.

Hnědé oči

Většina lidí na světě má hnědé oči. Výsledek studie University of Colorado ukázal, že tito lidé mají zřídka poruchu pigmentace. Nicméně, je více pravděpodobné, že trpí metabolickými chorobami nebo mají problémy s játry nebo slezinou.

Světlehnědé oči

Lidé s světle hnědýma očima jsou náchylní k zažívacím a respiračním problémům. Odborníci jim doporučují využít výživové poradenství a sem tam i nějakou detoxikaci. Lidé s oříškovýma očima jsou náchylnější k bolesti a také k úzkosti.

Modré nebo šedé oči

Tito lidé jsou většinou citliví na sluneční světlo. Po celý rok by měli věnovat pozornost péči o pleť s ochranou proti UV záření a nosit sluneční brýle. Navíc, podle studie publikované v časopise American Journal of Medical Genetics trpí tito lidé častěji závislostí na alkoholu než lidé s tmavýma očima. Zajímavé, že?

Zelené oči

Lidé se zelenýma očima mají vyšší práh bolesti než modroocí nebo hnědoocí. Jsou obecně méně ohroženi depresí, ale, stejně jako modroocí lidé, i oni by měli být chráněni po celý rok před UV zářením krémy a podobně.

Co se dá identifikovat při pohledu do očí?

I pohled do zrcadla může znamenat to, že poznáme nutnost zajít za doktorem a to, že bychom možná měli věnovat více pozornosti našemu zdraví. Stav našeho imunitního systému lze odhalit nejen na základě vyšetření, ale také často na základě vnějších znaků. Můžete poznat, že „máte nějak divné oči“. A přesně to je tato diagnóza. Oko je totiž pohledem do naší duše.

Na očích můžete třeba vidět, zda máte horečku. Pohled je lesklý, matný. Ale zvýšená teplota není jediná věc, kterou můžeme identifikovat přes oči.

Suché očí naznačují třeba to, že je něco špatného s vaší celkovou imunitou. V takovém případě musíte rychle změnit stravu a konzumovat čerstvé ovoce, zeleninu, ale také vitamínové doplňky, ideální je kombinace vitaminu C, zinku, Echinacei nebo propolisu.

Zkuste také kontrolovat duhovku. Její zhrubnutí může hovořit o problémech s ledvinami, včetně problémů s játry. Bílé stopy jsou známkou stresu, dokonce i únava, žluté skvrny naznačují problémy s více vnitřními orgány a je samozřejmě potřeba odborné prohlídky. Lehčí podráždění, než obvykle, vypovídá o únavě, dokonce žaludečních nebo trávicích potížích.

Pokud změní barvu vaše bělmo, měli byste také zbystřit vaši pozornost. Žluté bělmo je například příznak hepatitidy C – tj. žloutenky.

Tmavé kruhy pod očima, nebo dokonce vaky, vám řeknou, že dost možná nemáte v pořádku ledviny. Měli byste se nechat vyšetřit a obecně pít více tekutin.

Sponzorováno

Opuchliny pod očima mohou být známkou zánětu močového měchýře, dokonce i oslabených močových cest.

Co si dále o očích přečíst?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva