Sponzorováno

Blefarospazmus – co je to a jak na něj? Příznaky, příčiny a léčba 4.8/5 (15)

Blefarospasmus je označení pro nekontrolovatelnou křeč očního víčka

Blefarospasmus je označení pro nekontrolovatelnou křeč očního víčka

Blefarospazmus je stav definovaný nedobrovolným zavíráním očních víček a obecnými problémy s otevíráním víček nebo s jejich udržováním, aby zůstaly víčka otevřené. Obvykle postihuje lidi ve 40., 50. nebo 60. letech života.

Blefarospasmus je vzácný stav, který způsobuje, že vaše víčko škubne nebo se nedobrovolně zavírá. Nemůžete to ovládat. Tomu se říká nedobrovolné záškuby či tiky oka. Záškuby jsou způsobeny svalovými křečemi kolem oka.

Počáteční příznaky mohou mít pocit mžourání, tíhy víček, bolesti nebo napětí kolem očí. Pokud se neléčí, může být negativně ovlivněna vize jednoduše proto, že víčko oka interferuje se samotným viděním (ne proto, že tento stav ovlivňuje samotné oči). Po léčbě je vize obvykle zcela normální.

Blefarospazmus a jeho příčiny

Mezi častější důvody patří drobné věci, jako je únava nebo časté užívání kofeinu. Mezi závažné důvody pak mohou patřit neurologická onemocnění (problém může být vyvolán nějakým neurologickým stavem, včetně Tourettova syndromu nebo Parkinsonovy choroby). Blefarospasmus postihuje více ženy, než muže. Může se vyskytovat v rodinách.

Spouštěče mohou být také časté čtení, nadměrné používání počítače a řízení, což může být z hlediska bezpečnosti nebezpečné, nemluvě o narušení kvality života pacienta nebo dokonce o činnostech souvisejících s prací. Pokud je blefarospazmus spojen s dystonií dolní části obličeje, je znám jako Meigeův syndrom.

Některé léky mohou také blefarospazmus zhoršit. Nezapomeňte informovat svého lékaře o všech lécích, které užíváte.

Příznaky blefarospazmu

Mezi příznaky blefarospazmu patří opakované, nekontrolované záškuby nebo tikání v očním víčku. K záškubům často dochází v době, kdy jste příliš unavení, stresovaní nebo cítíte úzkost. Může se to také stát, když jste vystaveni jasnému světlu a slunečnímu světlu. Může to být lepší, když spíte nebo se soustředíte na úkol.

Nekontrolovatelné záškuby se mohou časem zhoršovat. Nakonec můžete mít pocit, že je těžké vůbec otevřít víčka. Jak stav postupuje, mohou být vaše víčka zavřená i na několik hodin najednou.

Sponzorováno

Diagnostika a léčba

Blefarospazmus je diagnostikován na základě klinického vyšetření a je snadno léčitelný injekcí botulotoxinu (Botox nebo Xeomin). Injekce botulotoxinu působí tak, že narušují komunikaci mezi nervy a svaly, čímž uvolňují hyperaktivní svaly, které způsobují blefarospazmus. Léčba může trvat 3 až 10 dní, než naběhne, a obvykle trvá přibližně 3 měsíce, což pak vyžaduje opakovanou injekci – cca tedy 3-4krát ročně. Hlavními vedlejšími účinky, které je třeba si uvědomit, jsou možnost slabosti uzavření víčka, suché oko, slzení očí, s velmi vzácnou možností poklesu víčka nebo dvojitého vidění. Jak již bylo řečeno, Botox je velmi bezpečný a účinný pro blefarospazmus a může změnit život pacientům k lepšímu.

Obecně tedy na blefarospazmus neexistuje lék. Existují však způsoby, jak zmírnit vaše příznaky.

A co dále?

  • Některé perorální léky mohou účinkovat, ale pouze na krátkou dobu. Příznaky se obvykle vracejí.
  • Chirurgický zákrok nazývaný myektomie může léčit příznaky. Tato operace odstraní část svalů a nervů uvnitř víčka.

Léčba samozřejmě také může záviset na základní příčině vašeho blefarospasmu. Například léky používané k léčbě Parkinsonovy nemoci mohou zmírnit záškuby očí.

Někteří lidé používají i alternativní léčbu. Mohou zahrnovat biofeedback, akupunkturu, hypnózu, chiropraktickou péči a nutriční terapii. Nebylo prokázáno, že jsou to účinné metody léčby, ale někomu opravdu pomohly. Často pomůže snížit stres v životě.

A pár slov na závěr

Sponzorováno

Blefarospazmus je celoživotní porucha. Poraďte se s lékařem o tom, jak zmírnit příznaky. Zvažte také vedení deníku ke sledování, kdy u vás dochází k záškubům. Můžete si všimnout, že k tomu dochází při vystavení jasnému světlu, době stresu nebo když jste příliš unavení. Znalost vašich spouštěčů vám pomůže vyhnout se příznakům nebo je velmi zmírnit.

Zdroje článku a relevantní studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva