Sponzorováno

Cukrovka a oči – dejte pozor na váš zrak 4.87/5 (15)

Dlouhodobě vysoká hladina cukru v krvi poškozuje bariéru pro přestup látek mezi krví a sítnicí uvnitř zadní části oka.

Dlouhodobě vysoká hladina cukru v krvi poškozuje bariéru pro přestup látek mezi krví a sítnicí uvnitř zadní části oka.

V Česku je diagnostikováno a léčeno zhruba 1 milion diabetiků. Odhaduje se, že další třetina pacientů je nediagnostikovaná. Mnozí ani netuší, že mají vysokou hladinu cukru v krvi. Zhoršené vidění pod vlivem pokračujícího onemocnění je nejprve dovede do ambulance očního lékaře a až odtud se dostávají k diabetologům.

Cukrovka může způsobit různé problémy

Závažnost onemocnění spočívá v tom, že nebolí. Neléčený nebo špatně léčený diabetes však způsobuje závažné komplikace. Do osmi až deseti let od propuknutí onemocnění je má každý diabetik. Nejčastěji jsou pod vlivem hyperglykémie postižené srdce, cévy, oči, ledviny, nervy.

Rozsah a druh komplikace závisejí na genetice, způsobu léčby, dodržování léčebného režimu, spolupráce pacienta či jiných přidružených onemocnění. Je velmi důležité, aby diabetik pravidelně chodil na diabetologické kontroly a zejména důsledně dodržoval stanovený léčebný režim. Nestačí, jestliže večer před plánovanou kontrolou pacient vypije citronovou či zelnou vodu. To je pštrosí politika, která jde proti pacientovi. V současnosti již diabetolog dokáže z odběrů přesně zjistit, jak byl pacient disciplinovaný v době mezi dvěma kontrolami.

Pozitivum této závažné diagnózy je v tom, že přibližně 80 procent úspěšnosti léčby má v rukou sám pacient. Na trhu je také dostatek kvalitních léků na cukrovku.

Cukrovka? Zrak v ohrožení

Až 50 procent komplikací diabetu souvisí se zrakem. Nejméně jednou ročně musí být diabetik vyšetřen u očního lékaře, aby se vidění nezhoršovaly. Ideální je sledovat diabetika, zatímco ještě nemá žádné komplikace.

Diabetický edém makuly

Dlouhodobě vysoká hladina cukru v krvi poškozuje bariéru pro přestup látek mezi krví a sítnicí uvnitř zadní části oka. V důsledku toho mohou prosakovat tekutiny a bílkoviny z poškozených krevních cév do centrální části sítnice (do makuly), a tím způsobovat její otok, tzv. diabetický edém makuly (DEM).

Sponzorováno

Makula, nazývaná také žlutá skvrna, je zodpovědná za ostré vidění a rozpoznávání jemných detailů. V důsledku přítomnosti tekutiny makula oteče a centrální vidění není ostré. Po čase může otok vést ke vzniku jizev, které sítnici nezvratně poškozují. Stejně jako v případě škrábanců na fotografii, v důsledku těchto jizev vidí pacienti s otokem makuly hůře, než by měli. Při diabetickém edému makuly pacient vidí sledovaný obraz neostře, rozmazaně a ve vybledlých barvách, často se v zorném poli mohou nacházet tmavé skvrny,“ vysvětlil nám oftalmolog. Diabetický edém makuly může přitom postihnout lidi s diabetes mellitus typu 1 i typu 2.

Rizikové faktory:

 • vysoká hladina cukru v krvi, která nebyla včas diagnostikována nebo není důsledně kontrolována
 • vysoký krevní tlak
 • dislipidémie – porucha metabolismu tuků
 • vysoký index tělesné hmotnosti (BMI), nadváha
 • spánkové apnoe (dočasné přerušení dýchání)
 • kouření (přečtěte si článek o cukrovce a kouření)

A co léčba?

Pokud se u pacienta projeví příznaky diabetického edému makuly, měl by oftalmologa navštěvovat i vícekrát ročně. Samozřejmostí je i kontrola glykémie, spolupráce s diabetologem a dalšími odborníky.

Na léčbu diabetického edému makuly je k dispozici několik možností léčby s odlišným mechanismem účinku. Tyto druhy léčby obvykle působí tak, že různým způsobem omezují prosakování tekutiny z krevních cév. Vývojem nových léčebných metod se dosahuje nejen snížení progrese a stabilizace onemocnění, jak je to v případě laserových ošetření, ale novější dostupné injekční terapie vedou i k významnému zlepšení zrakových funkcí.

Při injekční terapii se injekce podávají přímo do oka, kde zabraňují nadměrnému prosakování tekutiny do sítnice, zabraňují růstu nových cév a snižují zánětlivou aktivitu. Podle vyjádření samotných pacientů, aplikování injekcí je nebolestivé. Zákrok si nevyžaduje pracovní neschopnost. Pacient má 24 hodin přelepené oko, aby se zabránilo vzniku infekce.

TIP: Jak na prevenci proti cukrovce?

Důležitá je prevence a spolupráce

Zatímco v minulosti bylo úspěchem oddálení zhoršení vidění či stabilizace stavu, v současnosti již dokážou odborníci zlepšit zrakové funkce a potenciálně zvrátit progresi onemocnění i při poškození sítnice a pacient nemusí přijít o zrak. Pro úspěšnou léčbu je však důležité, aby lékaře vyhledal včas a pak s ním úzce spolupracoval a dodržoval jeho doporučení.

TIP: Jak na opuchlé oči a víčka?

VIDEO: Jak funguje cukrovka?

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva