Gravesova oftalmopatie – co je to? 4.75/5 (12)

Sponzorováno

Gravesova oftalmopatie (Gravesova choroba)

Gravesova oftalmopatie

Gravesova oftalmopatie způsobuje otoky tkání a svalů u očí. Oční bulvy mohou vystupovat dál než obvykle. Toto se může objevit před, po nebo v době, kdy se objeví příznaky hypertyreózy.

Gravesova oftalmopatie je autoimunitní zánětlivé onemocnění orbitální a periorbitální tkáně, která je charakterizována záněty horních očních víček, otoky, zarudnutím (erytém), konjunktivitidou a vypuklýma očima (exopthalmos). Nejčastěji se vyskytuje u jedinců s Gravesovou chorobou a méně často u jedinců s Hashimotovou tyreoiditidou.

Gravesova oftalmopatie a její příznaky

Většina lidí, u kterých se vyvinou tyto oční potíže, má jeden nebo více z následujících příznaků:

 • Suché, svědivé, podrážděné oči
 • Jakoby upřený a zvláštní ohled
 • Citlivost na světlo; vodnaté, slzavé oči; a pocit bolesti nebo tlaku kolem očí
 • Obtížnost úplného zavření očí
 • Dvojité vidění, zejména při pohledu do boku

Menší počet lidí má následující příznaky, protože tkáně kolem očí jsou zanícené (akutní zánětlivé onemocnění štítné žlázy):

Sponzorováno

 • Opuchlá oční víčka a tkáně kolem očí, zejména ráno.
 • Otok membrány, která pokrývá oční bulvy.
 • Bolest při pohybu očí nahoru a dolů a ze strany na stranu.

Většina mírných problémů způsobených Gravesovou oftalmopatií odezní samy o sobě za 1 až 4 měsíce. Gravesova oftalmopatie se může také zlepšit, pokud užíváte antityroidní léky.

Pravděpodobně podstoupíte oční vyšetření, abyste se ujistili, že nemáte další problémy s očima, jako je například nějaký nádor a podobně. Lékař vám bude spíše léčit příznaky očních problémů. Použije umělé slzy, oční kapky na předpis a ochranné brýle nebo sluneční brýle. Pokud je tento stav diagnostikován dříve, můžete užívat nesteroidní protizánětlivé léky jako je aspirin, ibuprofen a naproxen, abyste zmírnili bolest a zánět okolo očí.

Máte-li těžké záněty svalů a tkání kolem očí, můžete potřebovat kortikosteroidy, imunosupresiva nebo radiační terapii. Chirurgie se provádí pouze tehdy, pokud máte vážné problémy s viděním nebo poškození nervů, nebo pokud chcete změnit způsob, jak vaše oči vypadají.

Gravesova oftalmopatie se může zhoršit, pokud máte štítnou žlázu nezvladatelnou. Může se to také dočasně zhoršit, pokud dostanete léčbu radioaktivním jódem.

Sponzorováno

Kouření zvyšuje vaše riziko vzniku Gravesovy oftalmopatie. Takže na to také pozor.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva