Sponzorováno

Esenciální olej Eukalyptus staigeriana – účinky, vlastnosti, kontraindikace 4.71/5 (14)

Esenciální olej se získává z listů parovodní destilací

Esenciální olej se získává z listů parovodní destilací

Popis esenciálního oleje Eukalyptus staigeriana

Eucalyptus staigeriana je menšího vzrůstu než ostatní eukalyptu, dorůstá do výšky okolo dvaceti metrů. Jeho kůra je drsná, má jednoduché listy, střídavé, kopinaté, vydávající příjemnou citrusovou vůni. Kvete bílými květy. Vydává plody ve formě tobolek. Roste na suchých, chladných půdách. Esenciální olej se získává z listů parovodní destilací, výnos a spotřeba rostlinného materiálu je stejný jako u dalších eukalyptů. Někdy se mu říká „brazilský eukalyptus“. Používá se jako analgetikum, nervové tonikum, protizánětlivý prostředek.

Podporuje činnost trávicího traktu a krevního oběhu, prokrvuje. Lze jej aplikovat při zánětech šlach, kloubů, při bolestech páteře, ischiasu. Eliminuje výskyt zánětlivých ložisek u aknózní pokožky. V aromapsychologii je vnímán jako regulátor stresu, zmatečného jednání, stimulant mentálních schopností a harmonizátor emocí. Mírní nervové vyčerpání. V kosmetice se používá nejen jako eliminátor akné, ale také do sprchových gelů, mýdel pro problematickou pokožku, do šamponů pro snížení maštění pokožky a výskytu lupů a také do kosmetiky pro péči o nohy.

Botanický název: Eukalyptus staigeriana
Čeleď: Myrtaceae (myrtovité)
Destilovaná část rostliny: Listy
Země původu: Brazílie
Způsob získání esenciálního oleje: Parovodní destilace

Obsah účinných látek v tomto esenciálním oleji

Monoterpeny: limonen (20-30%), terpinolen (8-10%), alfa-pinen (2-3%), beta-pinen (1-3%), alfa-felandren (2-3%), terpenické aldehydy: geranial (10-15%), neral (8-15%), estery: geranyl-acetát (5-10%), monoterpenoly: geraniol (5%), alfa-terpineol, nerol, linalol, terpenické oxidy: 1,8 cineol (2-4%).

Sponzorováno

Hlavní vlastnosti esenciálního oleje Eukalyptus staigeriana

 • Uklidňuje nervový systém,
 • působí protizánětlivě,
 • působí potopudně a močopudně.

Vzhled a organoleptické vlastnosti: Čirá nebo jemně žlutá, průhledná kapalina
Aroma: Svěží, zelená vůně.

Účinky esenciálního oleje Eukalyptus staigeriana

Je vhodný při:

 • mentální únavě
 • respiračních onemocněních
 • do kosmetiky
 • pro podporu krevního oběhu
 • při kolikách
 • imunitní slabosti
 • nepohodlí zažívacího traktu
 • při bolestech pohybového aparátu

Kontraindikace

Díky malému množství 1,8 cineolu je bezpečný pro ženy od ukončeného třetího měsíce těhotenství (v malých dávkách a v případě nutnosti, nepoužívat v dlouhodobém horizontu), u kojících žen a dětí do šesti let věku se nedoporučuje. Může vyvolat alergickou reakci, nesmí se užívat vnitřně. Před kožní aplikací vždy ředit do nosného oleje. Před nanesením na pokožku je nutné ho zředit v rostlinném oleji. Nepoužívat u astmatiků a epileptiků.

Nepoužívat do koupele, dodržet nízké dávkování a krátkodobý horizont užití. Při použití v aromalampě nebo difuzéru dodržujte maximální doporučenou dobu difúze 2x 30 minut denně. U dětí nad šest let 15 minut 2x denně. Kapejte 2-3 kapky esenciálního oleje podle velikosti místnosti, u dětí volte poloviční dávkování.

Nepoužívejte déle než 10 dnů vkuse. Následně udělejte pauzu.

Sponzorováno

A co vy? Používáte tento esenciální olej?

Co si o esenciálních olejích ještě přečíst na našem webu?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Pavlína Klaudová (více o nás)

   

  Pavlína Klaudová se zaobírá aromaterapií od roku 2016, nejdříve ji měla jako koníček a prošla základním kurzem na Asociaci českých aromaterapeutů. Následně absolvovala kurzy na Tisserand Insitute, kde získala certifikace z chemie esenciálních olejů, bezpečnosti esenciálních olejů, biologie esenciálních olejů a aromaterapeutické péče o pleť. Dále se vzdělává v bezpečnosti esenciálních olejů hlavně z francouzských zdrojů. Je členkou Asociácie slovenskej aromaterapeutickej spoločnosti. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva