Srdeční palpitace (bušení srdce) – příznaky, příčiny a léčba 4.72/5 (58)

Sponzorováno

  • Srdeční palpitace jsou subjektivní pocit rychlého, silného nebo nepravidelného tepání srdce. Bývají popsány jako pocit "bušení srdce" nebo "bublání" v hrudi. Palpitace mohou být spojeny s různými faktory a mohou mít různé příčiny.
  • Léčba srdečních palpitací závisí na příčině a závažnosti případu. U jednodušších případů může být dostatečné zvládnout rizikové faktory, jako je snížení stresu, omezení kofeinu a alkoholu nebo vyvarování se stimulantům.
  • Pokud jsou palpitace spojeny s vážnějšími srdečními problémy nebo jsou velmi obtěžující, může být nutné konzultovat lékaře. Léčba může být pak složitější.
  • Léky: Lékař může předepsat léky k regulaci srdečního rytmu nebo ke snížení rizika srdečních palpitací.
  • Elektrokardioverze: U pacientů s nepravidelným srdečním rytmem může být použita elektrokardioverze (elektrický šok s cílem obnovit normální rytmus).
  • Ablace: U některých pacientů může být prováděna ablace, což je minimálně invazivní procedura, která se používá k odstranění těch částí v oblasti srdce, které způsobují nepravidelný rytmus.
  • Je důležité, aby se lidé s častými nebo obtěžujícími srdečními palpitacemi poradili s lékařem, aby byla určena příčina a navržen vhodný léčebný plán. V některých případech mohou srdeční palpitace signalizovat vážnější srdeční onemocnění, a proto je důležité zajistit vhodnou péči a sledování.

Trápí vás palpitace srdce? Upravte životní styl a nechte se vyšetřit lékařem.

Trápí vás palpitace srdce? Upravte životní styl a nechte se vyšetřit lékařem.

Cítíte někdy, že vaše srdce buší mnohem rychleji a více než obvykle? Možná vás trápí srdeční palpitace. Mohou trvat jen několik vteřin a mohou se vyskytnout prakticky kdykoli. A kdykoliv je kdykoliv, například když se pohybujete, sedíte, ležíte nebo stojíte. Jako palpitace tedy označujeme subjektivní nepříjemný vjem vyvolaný srdeční činností.

Příčiny srdečních palpitací

Dobrou zprávou je, že ne všechny případy rychlého a silného srdečního tepu znamenají, že máte nějaké srdeční onemocnění. Někdy jsou srdeční palpitace způsobeny věcmi, které prostě způsobují, že vaše srdce pracuje rychleji, jako je stres, nějaká nemoc, dehydratace nebo cvičení.

Jiné příčiny palpitací mohou být:

  • těhotenství
  • příjem kofeinu
  • některé léky
  • nelegální drogy
  • kouření
  • horečka
  • příliš mnoho nebo málo hormonu štítné žlázy
  • hormonální změny spojené s menstruací, těhotenstvím nebo menopauzou

Palpitace je bušení srdce, jsou to nepříjemně vnímané údery srdce. Je to jakýsi pocit skákaní srdce. Příčin může být opravdu mnoho, obraťte se na svého lékaře, který vás vyšetří.

Příznaky palpitací

Srdeční palpitace mohou způsobit, že vaše srdce:

  • Nepříjemné bušení nebo silné údery srdce
  • Bije příliš rychle
  • Pocit silného tepání v krku
  • Pocit silného tepání na hrudi

Jak se dají vyřešit palpitace?

Máme pro vás domácích tipů na řešení srdečních palpitací, zkuste je.

1. Zkuste relaxační techniky

Stres může vyvolat nebo dost zhoršit bušení srdce. To je proto, že stres a vzrušení mohou způsobit, že hladina adrenalinu ve vašem těle vystřelí nahoru. Existují různé relaxační techniky, které vám mohou pomoci. Mezi super techniky patří meditace, tai chi a jóga.

Zkuste se posadit se zkříženýma nohama a pomalu se nadechněte přes nosní dírky a pak vydechujte ústy. Pomalu a klidně. Myslete na něco hodně příjemného. Opakujte tak dlouho, dokud se nebudete cítit klidně a vyrovnaně.

Měli byste se soustředit na relaxaci po celý den, a to nejen tehdy, když máte pocit palpitace nebo rychlého bušení srdce. Zastavte se, zavřete oči a dejte si pět hlubokých nádechů každé 1-2 hodiny, to vám při relaxaci moc pěkně pomůže. Obecně platí, že když se budete stresovým situacím vyhýbat, bude to mít kladný vliv pro vaši psychiku a palpitace mohou přestat. Takže si na stres dávejte pozor. Zvláště na ten pravidelný, to si pak můžete zadělat na pořádný chronický problém.

2. Stimulace bloudivého nervu

Tzv. bloudivý nerv má v těle mnoho funkcí, včetně propojení mozku s vaším srdcem. Stimulace bloudivého nervu mohou pomáhat při regulaci rychlého srdečního tepu. Můžete tento nerv stimulovat doma, ale měli byste nejprve získat souhlas vašeho lékaře.

Zde je několik způsobů, jak můžete stimulovat tento nerv:

  • Dejte si studenou sprchu, stříkejte studenou vodu na obličej nebo si dejte na tvář studený ručník nebo kostky ledu v utěrce – to vše po dobu 20-30 sekund. Tento „studený šok“ pomáhá stimulovat zmíněný nerv.
  • Zpívejte slovo „Om“ nebo zakašlete.
  • Zadržte na chvíli dech.

Pro dosažení nejlepších výsledků dělejte výše zmíněné tipy při ležení na zádech.

Sponzorováno

3. Pijte vodu

Také dehydratace může způsobit palpitace srdce. Je to proto, že vaše krev obsahuje vodu, takže když jste dehydratovaní, může vaše krev více zhoustnout. Čím hustší je vaše krev, tím těžší je pro vaše srdce, aby ji transportovalo přes žíly. To ve finále může zvýšit vaši tepovou frekvenci a potenciálně vést k bušení srdce.

Pokud máte pocit, že váš pulz stoupá, dejte si sklenici vody. Pokud zjistíte, že vaše moč je tmavě žlutá, pijte více tekutin, abyste zabránili palpitacím.

4. Obnovte rovnováhu elektrolytů

Elektrolyty pomáhají přenášet elektrické signály v celém těle. A elektrické signály jsou důležité pro správné fungování vašeho srdce. Elektrolyty, které mohou být důležité pro zdraví vašeho srdce jsou například:

Většina těchto elektrolytů se nejlépe získává z potravin. Třeba avokádo, banány, sladké brambory a špenát jsou skvělými zdroji draslíku. Chcete-li zvýšit příjem vápníku, jezte více tmavé listové zeleniny a kvalitní mléčné výrobky. Tmavá listová zelenina je také skvělým zdrojem hořčíku, stejně jako ořechy a ryby.

Také potravinové doplňky mohou pomoci zachovat rovnováhu elektrolytů, ale poraďte se s lékařem dříve, než začnete užívat nějaké nové doplňky stravy. I příliš mnoho elektrolytů v těle může způsobit problémy. Pokud máte podezření, že máte tuto nerovnováhu, váš lékař vám může vyšetřit moč a krev.

5. Vyhněte se stimulantům

Existuje mnoho látek, které mohou zvětšit pravděpodobnost rychlého a silného srdečního tepu. Odstranění těchto látek z každodenní rutiny může snížit nebo dokonce úplně zastavit vaše příznaky palpitací. Dejte si pozor na:

  • kofeinované nápoje a potraviny
  • tabákové výrobky nebo marihuana
  • nadměrné pití alkoholu
  • určité léky na léčbu nachlazení a kašle (zejména ty, které obsahují pseudoefedrin)
  • doplňky stravy potlačující chuť k jídlu
  • léky používané k léčbě duševních onemocnění
  • léky na vysoký krevní tlak
  • nelegální drogy jako kokain, speed nebo metamfetamin (Pervitin)

Zkuste si vést seznam věcí, které konzumujete. Zaměřte se na ty, které mohou způsobit bušení srdce. Pokud je to možné, vyvarujte se jakýchkoli látek a potravin, o kterých si myslíte, že způsobují tyto příznaky, a zjistěte, zda se příznaky nezastaví. Poraďte se svým lékařem, pokud si myslíte, že nějaké léky na předpis mohou způsobovat vaše příznaky srdečních palpitací.

Pamatujte: Za palpitacemi se mohou někdy skrývat i vážnější problémy, které je nutné řešit. Vždy se proto obraťte na lékaře. Proč? Protože srdeční palpitace mohou způsobit vážnější problémy. Na ty se podíváme nyní.

Palpitace a možné komplikace

Pokud nějaké srdeční onemocnění nezpůsobuje palpitace srdce, existuje jen malé riziko velkých komplikací. U palpitací způsobených srdečním onemocněním mohou být možné komplikace například tyto:

  1. Mdloby. Pokud vaše srdce rychle bije, krevní tlak může klesnout, což způsobuje, že můžete jít do mdlob.
  2. Srdeční zástava.
  3. Mrtvice. Pokud jsou palpitace způsobeny stavem, ve kterém je problém s horními komorami srdce (fibrilace síní), může docházet k tvorbě sraženin. Pokud se sraženina uvolní, může zablokovat mozkovou tepnu, což způsobí mrtvici.
  4. Srdeční selhání.

Pamatujte, je lepší řešit problémy srdce s lékařem, než na internetu. Pokud jsou palpitace způsobeny stavem, jako je třeba arytmie, léčba se zaměří na nápravu tohoto onemocnění. Pokud nebudete mít srdeční problém, lékař jen doporučí úpravu životního stylu.

Co si dále o srdci přečíst?

VIDEO: Cvik na srdce. Jak na bolest u srdce a bušení srdce.

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva