Sponzorováno

Libavkový esenciální olej a jeho benefity pro zdraví – jaké má účinky? 4.85/5 (20)

Libavkový esenciální olej a jeho benefity pro zdraví - jaké má účinky?Zdravotní přínosy libavkového esenciálního oleje lze připsat jeho vlastnostem:

 • analgetickým – vede k úlevě od bolesti a k dosažení analgesie, tj. stav bez bolesti,
 • antirevmatickým – látka užívaná při léčbě revmatizmu, působí i protizánětlivě,
 • antiartrotickým – látka proti dně a kloubovému revmatismu; přípravek na léčení zánětu kloubů,
 • antispasmodickým – působí proti křečím,
 • antiseptickým – snižuje rizika infekce, sepse nebo hniloby,
 • aromatickým,
 • adstringentním – svíravé vlastnosti, usnadňují hojení,
 • karminatativním – působící proti nadýmání a plynatosti, usnadňující odchod nahromaděných střevních plynů,
 • diuretickým – podporuje vylučování moči,
 • emmenagogickým – stimulující účinek menstruačního toku.

Olej z libavky je díky těmto vlastnostem velmi oblíbený u lidí trpících revmatismem, artritidou, dnou a bolestmi v kostech a kloubech. Tento olej můžeme obvykle nalézt v každé domácnosti, protože má mnoho druhů použití. Tento olej je snadno dostupný a nachází se v široké škále obchodů (obchody se zdravou výživou, s bylinkami, v některých lékárnách a podobně). Už původní Američané používali Libavku k odstranění bolesti ve svalech a kloubech.

Botanický název této rostliny je Gaultheria procumbens (Libavka poléhavá). Esenciální olej z této rostliny je extrahován parní destilací z listů. Methylsalicylát (methylester kyseliny salicylové – má přitom obdobné působení jako kyselina acetylsalicylová, která je základem Aspirinu) a gaultheril jsou dvě hlavní složky tohoto esenciálního oleje. Zmíněný methylsalicylát tvoří nedílnou součást téměř všech antiartrotických a analgetických balzámů na bolesti svalů a kloubů, které jsou dostupné na trhu.

Zdravotní přínosy a účinky esenciálního oleje z Libavky

Podívejme se na některé z nejpozoruhodnějších léčivých vlastností tohoto velmi jedovatého, přesto velmi užitečného, esenciálního oleje.

Působí jako analgetikum

Při potřísnění postižené oblasti se tento olej snadno vstřebává přes kůži a přítomnost methylsalicylátu vyvolává necitlivost a anestetický účinek. Tento olej také zvyšuje cirkulaci krve a přináší teplo do oblasti, na kterou je aplikován.

Navozuje relaxaci

Jeho zmíněné vlastnosti eliminují bolest a vyvolávají pocit relaxace. Proto je to něco jako kombinace analgetika a relaxantu. Libavkový esenciální olej odstraňuje bolest, poradí si se strese a napětím. Je to také velmi příjemný způsob, jak navodit zdravý spánek na konci dne pro ty, kteří mají často se spánkem problém například kvůli bolesti nebo stresu.

Bojuje proti artritidě

Zmíněné charakteristiky tohoto esenciálního oleje jsou založeny na jeho stimulačních vlastnostech. Tento olej bojuje proti revmatismu a artritidě dvěma způsoby. První z nich, pokud je použit externě, snadno proniká kůží kolem svalů a tkání a stimuluje krevní oběh krve v místě aplikace. Tato činnost kromě přivádění tepla do postižené oblasti pomáhá odstranit překážky v toku krve. To je jedním z hlavních příčin revmatismu a artritidy, olej nedovoluje, aby se na tomto místě hromadily toxiny jako kyselina močová.

Za druhé, ačkoli je absorbován skrze kůži, nakonec dosáhne krevního oběhu, kde stimuluje a zvyšuje vylučování moči a působí jako diuretikum. To ve finále zrychluje odstraňování toxinů, jako je kyselina močová, z těla močením. Odstranění přebytečné vody, tuků a solí močí pomáhá shodit nějaké to deko dolů, což také snižuje problémové revmatické stavy.

Zbavuje křečí

Uvolňující a stimulující účinek tohoto oleje snižuje křeče v respiračních, svalových, trávicích a nervových systémech těla a současně poskytuje úlevu od přetížení v hrudi, při potížích s dýcháním, potížích s astmatem, spasmodickým kašlem, svalových křečích, poruchách zažívacího traktu, při průjmu s křečemi a různých potížích souvisejících s nervozitou.

Sponzorováno

Zabraňuje mikrobiálním infekcím

Vysoký stupeň toxicity tohoto oleje může způsobit, že je smrtelný i pro nás lidi, a to ale také znamená, že je fatální pro bakterie a jiné mikroby, jako jsou například houby nebo různí prvoci. Libavkový olej je proto používán k boji proti infekci, která způsobuje sepse. Olej ničí bakterie Staphylococcus aureus a sepsi. Je však třeba dbát na to, aby nedošlo k přímému kontaktu s krví a nikdy by neměl být aplikován na otevřené rány. Ani by neměl být užíván ústně k potlačení sepse ve vnitřních orgánech. Pouhá aplikace tohoto oleje na kůži bude stačit, protože snadno proniká kůží, absorbuje se ve tkáních a pak bude absorbován i do krevního oběhu, čímž se také rozšíří do vnitřních orgánů.

Odstraňuje nečistoty

I když má štiplavou vůni, jeho vůně není nepříjemná. V některých případech může být použit k odstranění nebo maskování různého zápachu v domácnosti. Tento olej ale není určen pro běžné použití, protože je poměrně silný.

Svírá a stahuje

Libavkový olej způsobuje kontrakce ve svalové tkáni, na kůži, krevních cévách a vlasových koříncích. Jednoduše svírá a stahuje. Kontrakce (stahování) svalů a pokožky jim dodává pevnost, zlepšuje stav kůže, budete se cítit lépe a budete vypadat mladší. Pokud jde o krevní cévy, jejich kontrakce pomáhá omezit krvácení z poraněných nebo jinak postižených cév.

Zmírňuje plynatost

Esenciální olej z Libavky také zmírňuje plynatostnikdy však neužívejte tento olej perorálně, a to ani v jakkoliv zředěné formě. Místo toho, jakmile je zředěn ve vodě nebo nějakém nosném oleji, může být na nanesen na břicho, což na plynatost pěkně pomáhá.

Podporuje močení

Diuretické vlastnosti esenciálního libavkového oleje stimulují orgány v močovém systému, čímž se zvyšuje frekvence a množství moči. To je velmi užitečné, protože tak zrychluje odstraňování toxinů jako je kyselina močová a chrání před onemocněními, jako je revmatismus, artritida a další, které jsou způsobeny akumulací toxinů v těle. Odstraňuje nadbytečnou vodu, tuky a sůl z těla, čímž napomáhá léčení edému, hromadění vody a hypertenze a pomáhá při hubnutí. Také udržuje ledviny a močový měchýř čistý a zabraňuje vzniku kamenů a dalších problémů v těchto místech.

Jedná se o emmenagogum

Opožděná menstruace je někdy velkým problémem, kterému čelí mnoho žen. Tento problém by neměl být brán úplně na lehkou váhu, protože může způsobit velmi vážné problémy, jako jsou vředy dělohy a dokonce i rakovinu dělohy. Výsledkem je bolest v oblasti břicha, podráždění, někdy i vypadávání vlasů, obecně horší zdraví a různé další ženské problémy. Tento problém lze vyřešit pomocí látek, které odstraní tuto překážku a jakoby „restartuje“ menses. Navíc ho mohou také regulovat. Existuje mnoho esenciálních olejů, které to dokáží, a jeden z nich je esenciální olej z libavky. Podporuje menstruaci a také pomáhá zbavit se problémů jako nevolnost, únava a bolest spojená s obtížemi v tomto období. Ale opět to zdůrazníme, neměl by být brán vnitřně (ústně). Jen přes pokožku.

Stimuluje krevní oběh

Tento esenciální olej je v podstatě stimulant a podporuje vylučování žaludečních šťáv, žluči, hormonů, enzymů, výtoků z vaječníků a dělohy a dokonce i stimuluje játra, žlučník, endokrinní žlázy a dělohu. Stimuluje také oběh krve a lymfy.

Ostatní výhody

Často se používá k léčbě kousnutí hadem (taková babská rada), kousnutí psa, bodnutí od jedovatého hmyzu (škorpióni, vosy a včely). Je také přínosem u infikovaných a hnijících ran a vředů. Navíc může být použit také k potlačení přerušení krevního oběhu v důsledku omrzliny a extrémně nízkých teplot, protože má oteplovací účinek. Zajímavé, že?

Sponzorováno

Máte nějaké zkušenosti s libavkovým olejem? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

Co si dále přečíst o esenciálních olejích?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: , ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva