Sponzorováno

Jalovcový olej a jeho účinky a použití – na co je dobrý? 4.76/5 (38)

Na co všechno se dá použít olej z jalovce?

Na co všechno se dá použít olej z jalovce?

Jalovec se používá v mnoha průmyslových odvětvích, například aromatizuje alkoholické nápoje jako je gin. Jalovec je stálezelený keř, který je v Evropě velmi běžný. Tento keř má krásnou, specifickou vůni. Ale esenciální olej z jalovce toho umí o mnoho více, než je krásně vonět. Má skvělé zdravotní účinky, a o nich si v tomto článku popovídáme.

Pojďme se společně podívat na některé z impozantních výhod, které jalovcový esenciální olej může nabídnout vašemu tělu.

Co to je vlastně jalovcový olej? Co obsahuje?

Olej z jalovce se získává parní destilací jehličí, dřevnatých částí keře, šišek a bobulí jalovce (Juniperus communis). Jeho hlavními složkami jsou alfa-pinen, camphen, beta pinen, sabinen, myrcen, alfa-phellandren, alfa-terpinen, gamma terpinen, cineol, beta-phelandren, para-cymen, terpineol, bornylacetát a karyofylén.

Má také stopové množství limonenu, kafru, linalolu, linalylacetátu, borneolu a nerolu.

Zdravotní přínosy jalovcového esenciálního oleje lze tedy přičíst jeho vlastnostem, které jsou antiseptické, antirevmatické, depurativní (čistí krev), tonizující, antispasmodické, stimulující, žaludeční, adstringentní, diuretické, je to rubefacient (způsobuje zčervenání pokožky).

Účinky jalovcového oleje

Jalovcový esenciální olej má mnoho přínosů pro zdraví, podívejme se blíže alespoň na některé z nich.

1. Zabraňuje sepsi

Jalovcový esenciální olej byl již v minulosti oceňován jako silné antiseptikum. Mnoho lidí, kteří byli zraněni ve válkách nebo ve sportu, byli ošetřováni právě jalovcovým olejem. Byl dokonce s oblibou používán při poraněních matky utrpěných během těžkých porodů. Účinně chrání organizmus před sepsi (tj. celková reakce organismu na infekci) nebo rozvíjejícím se tetanem.

2. Bojuje proti artritidě

Jalovcový olej podporuje a zlepšuje krevní oběh. Pomáhá také při odstraňování toxinů, jako je třeba kyselina močová, z těla. Obě zmíněné vlastnosti pomáhají bojovat s onemocněními, jako je revmatismus, artritida, a dna, které jsou spojeny právě s nesprávným oběhem a nahromaděním toxinů v těle. Tento esenciální olej také významně snižuje otoky.

3. Snižuje křeče

Jalovcový olej je účinný také u téměř všech forem křečí, ať už jde o svalovou, střevní, respirační nebo jinou oblast. Opravdu krásně uvolňuje svalové křeče. Jako antispasmodikum pomáhá léčit mnohé další problémy související s křečemi.

4. Má svíravé účinky

Silice jalovce pomáhá léčit zuby, zastavuje padání vlasů, posiluje sílu dásní a chrání před vypadáváním zubů kvůli dásním. Také napíná uvolněné svaly a dává pocit pevnosti, kondice a mládí. Tato vlastnost může být také použita k zastavení průjmu. Nejdůležitějším přínosem této vlastnosti je ale fakt, že jako svíravá látka může jalovcový esenciální olej způsobit kontrakci krevních cév a tím snížit riziko krvácení.

5. Působí proti nadýmání

V tomto ohledu vám může pomoci jalovcový olej. Účinně odstraňuje nežádoucí plyny (směrem dolů) a nedovoluje tvorbu dalších plynů. Jalovcový olej je také velmi dobrý pro ty, kteří trpí chronickými problémy s plynatostí.

6. Čistí krev

Olej z jalovce čistí krev od toxinů a působí tak jako „krevní čistič“. Tato vlastnost je také známá jako depurativní, což znamená „ten, který čistí“. Pomáhá odstraňovat běžné toxiny jako kyselina močová, těžké kovy, znečišťující látky a některé sloučeniny a hormony produkované samotným tělem. Čistí krev od těchto běžných toxinů, stejně jako od jiných cizích toxinů, které se náhodně dostanou do krve.

7. Podporuje močení

Tento olej má diuretické vlastnosti, což znamená, že podporuje močení. Zvyšuje frekvenci i objem močení. Tato vlastnost je velmi prospěšná pro lidi, kteří například trpí akumulací vody v těle, nebo otokem způsobeným akutním nebo chronickým selháním ledvin. Těmto pacientům zmírňuje olej příznaky odstraněním extra vody z těla močí. Také snižuje krevní tlak a odstraňuje z těla další soli a nebezpečné toxiny, jako je kyselina močová. Ale o tom jsme už mluvili ve článku výše.

Sponzorováno

8. Podporuje pocení

Příležitostné pocení způsobuje, že se cítíte uvolněnější a zdravější + pomáhá při odstraňování toxinů, přebytečné soli a přebytečné vodě z těla potem. Čistí kožní póry, zabraňuje akné a dalším kožním chorobám.

9. Působí jako stimulant

Stimulující účinek jalovcového oleje pomáhá překonat únavu, závratě a depresi. Zvyšuje činnost mozku a neuronů, trávicího systému, vylučovacího systému, nervového systému, sekrety endokrinních a exokrinních žláz, které zahrnují sekreci mléka, kožního mazu, potu, slz, moči a výtoky během menstruace.

10. Řeší problémy se žaludkem

Jalovcový olej má pozitivní sliv na správné fungování žaludku. Pomáhá také léčit žaludeční poruchy a vředy, zajišťuje správný tok žluče, žaludečních šťáv a kyselin do žaludku k trávení. Někdy je například žaludek podrážděn kvůli nadměrné kyselosti a nakonec to vede třeba k tvorbě vředů. Tento olej vám pomůže vyhnout se těmto problémům.

11. Může snížit celulitidu

Jalovcový olej z bobulí může pomoci snížit vzhled celulitidy. Přidejte 100% jalovcový esenciální olej do krému na celulitidu a vyzkoušejte.

12. Jako repelent proti hmyzu

Olej z jalovce přirozeně odpuzuje hmyz. Stříkněte si ho na oblečení, promíchejte ho s nějakým nosným olejem a vmasírujte do pokožky nebo ho rozptylte ve vzduchu – odpudíte tak hmyz a předejdete tak kousnutí. Dokonce si můžete vyrobit vlastní domácí sprej z jalovcového oleje.

13. Silný antioxidant

Jedním z důvodů, proč jalovcový olej může fungovat v mnoha různých směrech, je to, že obsahuje antioxidanty, které pomáhají zpomalovat věk. Je tedy ideální na různé kožní problémy, pomáhá předcházet různým onemocněním.

Zejména studie na zvířatech zjistily, že tento olej zvyšuje aktivitu tří velmi důležitých antioxidantů v těle: superoxid dismutáza (SOD), katalasa a glutathionperoxidáza. Všechny tři mají obrovský přínos pro zdraví. Ve skutečnosti je glutathionperoxidáza spojena s prevencí a vývojem onemocnění, jako je rakovina a srdeční onemocnění. Mohlo by to být důvod, proč esenciální olej z jalovce ukázal protinádorové účinky proti určitým leukemickým buňkám v laboratorních testech.

14. Přírodní pomoc s usínáním

Vůně jalovce vás uvolní a uvolní vaše svalové napětí. Někteří si ho masírují na hrudník či krk před spaním. Jalovcový esenciální olej vám umožní usnout rychleji a zabraňuje neklidu.

Jak používat jalovcový esenciální olej?

Zde je návod, jak začít používat jalovcový esenciální olej:

Aromaterapie

Jalovcový olej může být rozptýlen po celém vašem domě, prakticky stejně jako vonná svíčka nebo může být vdechován přímo z lahvičky. Existuje hodně důkazů, které ukazují, že esenciální oleje se po vdechnutí vstřebávají do krevního oběhu, protože velké množství krevních cév v plicích pohlcuje oleje a pak je cirkuluje po celém těle. Vůně z jalovce a jiných silic se může dostat i do mozku relativně rychle.

Aplikace místně

Nejdříve je třeba zředit jalovcový olej s nosným olejem, jako je třeba kokosový olej, než ho aplikujete přímo na kůži. Smíchejte několik kapek esenciálního oleje smíchané s 1 až 2 čajovými lžičkami kokosového nebo jojobového oleje. Pak směs masírujte do postižené oblasti. Olej proniká pokožkou a proniká do krevního řečiště. Pak se dostane do různých oblastí těla, kde se uplatní jeho léčebné účinky.

Vnitřně

Jalovcový esenciální olej je uznán jako bezpečný pro spotřebu. Použijte takto pouze vysoce kvalitní olej! Jak poznáte, jestli je váš olej bezpečný pro vnitřní spotřebu? Je důležité koupit organický 100 procentně čistý olej, to zajišťuje, že byl pěstován bez chemických pesticidů nebo herbicidů.

Mějte na paměti, že produkt renomované značky může být o něco dražší. Pokud jste si jisti, že váš olej je čistý a vysoce kvalitní, můžete přidat kapku do vody, nebo jej smíchat s kvalitním medem.

Sponzorováno

A co vy? Na co používáte olej z jalovce vy? Kdy vám pomohl?

Přečtěte si také

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva